Köpeğe Otur Komutu Nasıl Öğretilir?

Köpeklerde temel itaat eğitiminin ilk aşamalarından biri olan otur komutu, köpeğinize öğretebileceğiniz en kolay komutlar arasında yer alır. Köpeklerin en kolay öğrendikleri ve en kolay kavradıkları komutların başında gelir. Bunun yanında köpek sahibi içinde oldukça önemli bir komut olduğunu söyleyebiliriz. Tabi ki farklı her eğitim için farklı tekniklerin olduğunu söyleyebiliriz. Otur komutu eğitimi içinde çeşitli teknikler vardır. Bu konumuzda sizlere yavru ve yetişkin köpeklerdeki otur komutu eğitimi hakkında bilgi vereceğiz.

Otur Komutu Eğitimi Teknikleri

Köpek eğitiminde aşama aşama birbirinden farklı teknikler kullanılmaktadır. Eğer köpeğinizi evde eğitecekseniz, yani gerekli olan eğitimleri kendiniz verecekseniz “pozitif köpek eğitimi” en etkili ve uygun yöntem olacaktır.

Köpeklerde otur komutu eğitimi için farklı eğitim yöntemleri kullanılır. Fakat bunlardan üç tanesi en çok kullanılan yöntemlerdir.

Ses Tonu İle Eğitim

Yavru köpeklerin eğitilmesi sırasında sıklıkla kullanılan bir yöntemdir. Köpeğinizi ses tonunuzu kullanarak eğitmenizi sağlar. Yavru köpeğiniz oturacağı zaman vereceğiniz otur komutu ile bu yöntemi uygulayabilirsiniz. Yani köpeğiniz oturmak için hamle yaptığında sizlerde aynı esnada “otur” şeklinde seslenerek komutu öğretebilirsiniz. Tabi ki burada komut için kullanacağınız kelimeyi siz istediğiniz gibi seçebilirsiniz.

Bu yöntemde zamanlama oldukça önemlidir. Köpeğiniz söylediğiniz şeyleri yapıp oturmaya başladığında onu ödüllendirmeyi ihmal etmeyin. Böylece eğitim aşamasını daha hızlı geçebilirsiniz. Ödüllendirme eğitim için en önemli konulardan birisidir.

Tasmasız Eğitim

Genellikle yavruluk dönemini geçmiş olan, yetişkin köpeklerin eğitilmesinde kullanılan yöntemdir. Köpeğinizi önünüze getirip elinize sevdiği bir mama alın. Köpeğiniz oturana kadar mamayı başının üzerinden arkasına doğru çekin. Bu yöntem ödüllendirme ile yapılan bir eğitim şeklidir.

Bu eğitim yönteminde elinizin nerede durduğu ve köpeğinize olan uzaklığı çok önemlidir. Doğru mesafeyi bulduysanız köpeğiniz mamayı almak için zıplamak yerine oturması gerektiğini anlayacaktır. Köpeğiniz tam oturacağı sırada otoriter bir ses tonu ile verdiğiniz otur komutu onunla aranızda bir bağ kurulmasını ve bu hareketin ne anlama geldiğini anlamasını sağlayacaktır. Bu yöntemi kullanarak yapacağınız tekrarlar yardımı ile kısa süre içinde oturma eğitimini vermiş olacaksınız.

Tasmalı Eğitim

Köpeğiniz üzerinde belirtilen oturma eğitimlerini denediniz ve cevap alamadıysanız alternatif olarak tasmalı eğitimi deneyebilirsiniz. Bu eğitim sırasında tasmayı nazik hareketler ile oynatmaya özen gösterin. Aslında bu tarz eğitimleri; bu alanda uzman kişilerin vermesi daha doğru olacaktır.

Bu sefer köpeğiniz ile yan yana durun. İlk olarak tasmasını dikkatli bir şekilde yukarı çekin. Daha sonra köpeğinizin arkasından yavaş hareketlerle bastırarak oturmasını sağlayın. Köpeğiniz buna alıştığı zaman otur komutunu vermeye başlayarak eğitime devam edin. Bir süre sonra köpeğiniz bu komut ile oturması gerektiğini öğrenecektir.

Köpeklerde temel itaat eğitiminden sonra tuvalet eğitimi ve sosyalleşme eğitimini de kendine özgü teknikler kullanarak kolayca verebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu