Köpeklerde Tüylerin Zayıf Olması ve Tüy Bakımı

Köpeklerin tüyleri bize onların ne kadar sağlıklı oldukları ile ilgili bilgiler verebilir. İnsanlarda olduğu gibi köpeklerde de ilk izlenim onlar hakkında fikir sahibi olmamızda bize yardımcı olur. Sağlıklı ve bakımlı tüylere sahip olan bir köpeğin iyi bakıldığını anlayabiliriz. Bu yüzden köpeklerde tüy bakımı oldukça önemlidir. Bir de iyi bakıldığı halde tüyleri çok zayıf olan köpekler vardır. Köpeklerde tüylerin zayıf olmasının pek çok nedeni olabilir. Bunların arasında yediği besinler, yanlış beslenme, tüylerin fırçalanmaması, bakımının yapılmaması, yanlış tıraş edilmesi ya da psikolojik olan nedenler gelebilir.

Köpeklerin Tüylerini Kazıtmak Zararlı Mı?

Bilindiği gibi bebeklerin saçları kazıtıldığı zaman yeni saçın daha gür çıkacağına inanılır ve bu neredeyse her bebek üzerinde uygulanır. Aynı durum köpekler içinde geçerli oluyor ve bir köpeğin tüyleri zayıfsa sahibi tarafından tamamen kazıtma yoluna gidilebiliyor. Oysa bu oldukça yanlış bir davranıştır. Köpeğinizin tüylerini tamamen kazıtmanız onu hem fiziksel hem de psikolojik olarak sağlıksız bir durumun içine sokacaktır. Tüyleri kazıtılan ya da yanlış tıraş edilen köpeklerde yeni çıkan tüylerde zayıf olabilir. Ayrıca köpeğiniz cilt kanseri, davranış bozuklukları gibi önemli problemler ile karşı karşıya kalabilir. Bunun için köpeğinizin tüylerini kazıtmamalısınız. Köpeğinizin ırkına uygun bir şekilde ve tüy yapısını da göz önünde bulundurarak tıraş ettirebilirsiniz. Bunun için veteriner hekiminizden yardım alabilirsiniz.

Köpeklerde Tüy Bakımının Önemi

Köpeğinizin tüyleri çok zayıf ise tüylerin bakımını günlük olarak yaptığınızdan emin olmalısınız. Eğer günlük olarak köpeğinizi fırçaladığınız ve diğer bakımlarını yaptığınız halde tüyler zayıfsa bir veteriner hekime gitmelisiniz. Köpeklerde tüy zayıflığının altında yatan başka sebepler ve hastalıklar olabilir. Köpeklerin tüyleri onları dışarıdan gelecek darbelere karşı koruma ve ısı dengesini sağlama görevi görür. Bu yüzden köpeklerde tüy bakımı oldukça önemlidir. Köpeğinizin zayıf ve dökülen tüyleri onun sağlıksız bir görüntü kazanmasına sebep olacaktır.

Köpeklerin tüy bakımında en önemli aşama köpeklerin tüylerinin fırçalanmasıdır. Bu tüyler arasında bulunan yabancı maddelerin, pirelerin ve dökülen tüylerin temizlenmesi için en etkili yoldur. Önemli olan doğru bir fırça veya tarak seçimi yapmaktır. Köpeğinizin tüy bakımını aksatmadan yapmalısınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu