Köpeklerde Burun Akıntısının Nedenleri

Burnunuzda yaklaşık 5 milyon koku alan hücre bulunurken, köpeğinizin burnunda bu hücrelerden yaklaşık olarak 220 milyon tane bulunduğunu düşünürseniz burun akıntısının köpeğiniz için ne kadar büyük bir sorun olduğunu anlayabilirsiniz. Yani burun köpekler için oldukça önemli bir organdır ve bu organdaki duyu kaybı ve sorunlar köpeğinizi ciddi anlamda rahatsız edebilir. Aynı zamanda burun akıntısı ve diğer problemler çeşitli hastalıklarında habercisi olabilmektedir. Dostunuzun burnundaki bu sorun çok ciddi bir hastalık belirtisi olabileceği gibi sadece sizi gördüğünde yaşadığı heyecandan da kaynaklı olabilir. Yani insanlarda olduğu gibi köpeklerde de hapşırık ve sonrasındaki burun akıntısı olmasının normal olduğunu unutmayın. Eğer şiddetli ve tekrar eden bir durumdaysa veya başka belirtilerde burun akıntısıyla beraber ortaya çıktıysa o zaman bir sorun olduğunu düşünmelisiniz. Köpeklerde burun akıntısı temiz değilse, kanlı, sarı, yeşil renkteyse veya kötü kokuyorsa ciddi bir sorun olabilir ve veterinere götürmeniz gereklidir.

Köpeklerde Burun Akıntısı Nedenleri

Köpeklerde hapşırık sonrası oluşan ya da çok kısa süreli ve şeffaf tek seferlik akıntılar normal sayılabilir. Fakat özellikle akıntının karakteri ve rengi farklıysa ya da kötü varsa veya burun akıntısı ile beraber farklı belirtilerde görülmeye başladıysa altında çeşitli sebepler yatabilir. Köpeklerde burun akıntısına neden olabilecek başlıca faktörler aşağıda verilmiştir.

Alerji

Köpeğinizin burnundan gelen akıntı temiz saydam bir görüntüye sahipse, iyi haber sorun çok büyük değil, muhtemelen köpeğinizin alerjisi vardır. Köpeklerdeki burun akıntısının en yaygın nedeni alerjidir. Tıpkı insanlarda olduğu gibi köpeklerde de alerji oluşabilir. Polenler, sporlar, akarlar, gıdalar, ilaçlar ve kimyasallar alerjiye neden olabilir.

Tıkanıklık

Köpeğinizin burun deliklerinin sadece birinden akıntı geliyorsa büyük ihtimalle deliklerden birine tohum, çim veya başka bir şey kaçmıştır. Hapşırma, burun kanaması, ayaklarıyla burnuna dokunma gibi belirtiler de varsa genellikle bu tıkanıklığa işarettir.

Enfeksiyon

Eğer köpeklerde burun akıntısı sümük ya da iltihaplı bir şekilde ise bu dostunuzun bakteriyel veya viral veya mantardan kaynaklı bir enfeksiyonu olduğunu gösterir. Enfeksiyonun diğer belirtileri kötü koku, burun kanaması, öksürme veya boğuluyor gibi nefes almasıdır.

Polipler ve Tümörler

Burun polipleri mukus üreten bezlerin aşırı büyümüş halidir. Köpeklerde burun akıntısı kanlı, iltihaplı veya sümüksü ise, gürültülü nefes alıyor ya da burnunun bir yanı şişiyorsa, iştahında azalma olduysa tümör veya polip oluşumu var olabilir.

Gençlik Hastalığı

Köpeklerde burun akıntısı yanında ishal, kusma, yüksek ateş, öksürük, iştahsızlık ve göz akıntısı gibi belirtiler de bulunuyorsa gençlik hastalığı olabilir. Bazı köpek türlerinde bu hastalık daha şiddetli seyredebilir.

Diğer Olası Nedenler

Diş hastalıkları, kulak iltihabı, zayıf bağışıklık sistemi, kronik zatürre, problemli burun delikleri, kronik kusma, kronik steroid kullanımı, parazitler burun akıntısına neden olabilecek başlıca diğer faktörlerdir.

Başta da belirttiğimiz gibi köpeklerin burunları oldukça hassastır ve hastalık belirtisi görülmesi durumunda mutlaka bir veterinere götürülerek tedavisinin yapılması gerekmektedir. Geç başlanacak tedavi hangi nedenden kaynaklı olursa olsun rahatsızlığın vücuda yayılmasına ve daha ciddi sorunlara yol açabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu