Köpeklerde Aşırı Havlama Nedenleri ve Çözüm Yolları

Köpeklerde aşırı havlama sorununu; köpeğin uygun olmayan zaman ve yerlerde havlaması olarak tanımlayabiliriz. Bu tarz havlamalar çoğunlukla akşam saatlerinde ve gece veya günün diğer uygun olmayan saatlerinde meydana gelir. Havlama, ağlama veya sızlanma gibi farklı şekillerde görülebilir. Bu tür aşırı havlamalar; ağrı, sorun, hastalık veya bilişsel işlev bozukluğu sendromundan kaynaklanabilir. Bunun yanında yaşlı köpeklerde ekstra olarak işitme kaybıyla ilgili olabilir. Bilişsel işlev bozukluğu sendromu, genellikle aşırı havlamanın meydana geldiği gece uyanmalarıyla ilişkilidir. Köpeklerde aşırı havlama, davranış değişikliği eğitimi ile kontrol edilebilen davranışsal koşullarla da ilişkili olabilir. İş ve yüksek enerjili aktiviteler için yetiştirilen köpekler aşırı havlamaya eğilimli olabilir.

Aşırı ve uygunsuz havlamalarıyla bilinen bazı köpek ırkları da vardır. Yani bazı ırklar bu soruna daha yatkındır. Yorkshire Terrier, Cairn Terrier, Wire Fox Terrier, Smooth Saçlı Fox Terrier, West Highland Beyaz Terrier ve Silky Terrier sebepsiz havlamaya yatkındır. Bu soruna yatkın diğer ırklar arasında Toy Poodle, Minyatür Kanişler, Chihuahualar ve Pekingese ırkları sayılabilir. Çoğu durumda aşırı havlama sorunu bir ağrı veya hastalıktan kaynaklı değildir. Eğitim eksikliği ve davranış problemi ile alakalıdır.

Aşırı Köpek Havlaması Türleri

 • Orta ve ileri yaştaki köpeklerde gece havlamaları
 • Çalışan ırk köpeklerde aşırı havlama
 • Yüksek enerjili, sinirli köpeklerde aşırı havlama
 • Ağrı veya hastalıktan kaynaklanan havlamalar
 • Dikkat isteyen havlama
 • Bölgesel ve bölgeyi koruma amaçlı havlama
 • Hayal kırıklığı ve duygusal sorunlardan kaynaklı havlama
 • Alarm havlaması
 • Can sıkıntısından kaynaklı havlama
 • Korku havlaması
 • Ayrılık stresine bağlı havlama

Köpeklerde Aşırı Havlamanın Nedenleri

 • Tıbbı bazı hastalıklardan ve ağrıdan kaynaklı havlama
 • Endişe kaynaklı sorunlar nedeni ile havlama
 • Yeni uyaranlara yanıt olarak alarm havlaması
 • Dışarıdan gelen seslere karşı bir uyarı veya koruyucu tepki olarak bölgesel havlama
 • Sosyal veya dikkat çekici davranış amaçlı havlama
 • Farklı şekillerde (Örneğin; uluma veya sızlanma tarzında) havlama genellikle anneden, aileden, sosyal gruptan veya sahibinden ayrılma nedeniyle
 • Stereotipik davranışlar veya kompulsif bozukluklar
 • Irk ve genetik yatkınlık
Köpeklerde Aşırı Havlama

Köpeklerde Aşırı Havlamada Teşhis

Köpeğinizin artan havlaması olağandışıysa, davranış değişikliğini düşünmeden önce sağlık sorunlarının ekarte etmek mantıklı olacaktır. Bu kapsamda veteriner hekiminiz kimyasal kan profili, tam kan sayımı, idrar tahlili ve elektrolit paneli dahil olmak üzere tam bir tıbbi muayene ve fiziksel muayene yapabilir. Bu duruma yol açmış olabilecek olası sorunlar ve olaylar da dikkate alınacak ve köpeğinizin semptomlara yol açan davranışsal sağlığının kapsamlı bir geçmişi incelenecektir. Veterinerinize davranışın ayrıntılı ve doğru bir geçmişini vermeye hazır olun.

İlk olarak havlamanın davranışsal olmayan, fiziksel bir nedeninin olup olmadığını belirlemek çok önemlidir. Görüntüleme (röntgen, ultrason, MR, CR) yöntemleri de tıbbi ve nörolojik bozuklukları elemine etmek için yardımcı olabilir. İşitme ile ilgili bir sorundan şüpheleniliyorsa BAER (beyin sapı işitsel uyarılmış yanıt testi) testi yapılabilir.

Köpeklerde Aşırı Havlamada Tedavi

Köpeğinize, kişisel yaşam koşullarınıza, evinize ve sorunun türüne göre özelleştirilmiş bir tedavi ve çözüm planı oluşturulmalıdır. Ayrıca, davranış değişiklikleri başlamadan önce köpeğin havlamasının altında yatan nedeni çözmeye çalışmalısınız. Aşırı köpek havlamasında köpeğinize kızmayın veya cezalandırmayın. Bunun yerine, sakin ve sessiz olduklarında köpeğinizi olumlu bir şekilde ödüllendirin ve aynı zamanda sakin kalarak örnek olun. Ayrıca, köpeğinizin uyarıldığında yani havlamaya teşvik edildiğinde sakinleşmesine yardımcı olmak için karşı koşullandırma kullanılabilir. Aşırı köpek havlamasına neden olan tetikleyicilere karşı daha dikkatli olmak, köpeğinizin heyecanlanmadan veya endişe duymadan önce dikkatini dağıtmanıza da yardımcı olacaktır.

Reçeteli evcil hayvan ilaçları; özellikle köpek kaygı ilaçları, gerçek kaygı, uyaranlara aşırı tepki verme veya zorlayıcı bir bozukluk varsa veteriner hekim tavsiyesi ile kullanılabilir. Aşağıda vereceğimiz tüm uygulamalar iyi bir muayene sonrasında veteriner hekim tarafından önerildiğinde kullanılmalıdır.

 • Anksiyete durumlarının beklenebileceği durumlarda (örneğin; havai fişekler) veya uykuyu teşvik etmek için kısa süreli veya gerektiğinde benzodiazepinler kullanılabilir.
 • Sedatifler, uyaranlara maruz kalmadan önce verildiğinde (örneğin; araba yolculuğu, havai fişekler) köpeği sakinleştirmede etkili olabilir, ancak bazı köpeklerde kaygıyı azaltmaz ve gürültü duyarlılığını ve havlamayı artırabilir.
 • Aşırı ve kronik anksiyetede uzun süreli tedavi için trisiklik antidepresanlar (TCA), MAO inhibitörleri veya seçici serotonin geri alım inhibitörleri (SSRI’lar), davranış modifikasyonu ile birlikte bazı köpekler için faydalı olabilir.
 • SSRI’lar veya klomipramin, kompulsif bozukluklar için davranış terapisi ile birleştirildiğinde yardımcı olabilir.
 • Alfa kazozepin gibi takviyeler kaygıyı azaltmaya yardımcı olabilir.

Köpeklerde itaat eğitimi, sosyalleşme eğitimi ve sessiz komuta eğitimi genellikle etkilidir. Köpekler, diğer insanlar ve evcil hayvanlar da dahil olmak üzere, gelişimleri boyunca çeşitli uyaranlara ve ortamlara alışmalı ve sosyalleştirilmelidir. Bu, hayvanı yeni deneyimlere karşı duyarsızlaştırır, bu da kaygıyı ve aşırı heyecanı azaltmaya yardımcı olur. Köpeğinizde havlama sorunu ve sonrasında yapılan tedavi amaçlı uygulamalarda sonucu ve tepkiyi ölçmek için veterinere veya bir davranış uzmanına tekrar başvurmak gerekebilir.

Köpeklerde Aşırı Havlama Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Yavru köpekler neden çok havlar?

Aşırı ve çok havlama yavru köpeklerde de oldukça sık olarak karşımıza çıkmaktadır. Özellikle annesinden erken ayrılan yavru köpeklerde havlama daha sık görülür. Yavru köpeklerdeki havlama genellikle istekler ile ilişkilidir. Yavru köpekler daha çok ve sık beslenmeye ihtiyaç duyarlar, bu nedenle acıkmış olabilir. Bununla beraber çişi geldiğinde, sıkıldığında ve oyun istediğinde de yavru köpekler sıklıkla havlar.

Çok havlayan köpek nasıl susturulur?

Köpeklerde aşırı havlama sorununda öncelikli olarak havlamanın nedeni belirlenmelidir. Sonrasında ise uygun bir tedavi ve çözüm protokolü hazırlanmalıdır. Genellikle davranış kaynaklı olduğundan dolayı çeşitli eğitimler ile sorun ortadan kaldırılabilir. Belki medikal tedavi gerekebilir. Her ne olursa olsun cezalandırma yöntemine başvurulmamalı, ödüllendirme yapılmalıdır.

Köpeğimin havlamasını nasıl durdurabilirim?

Bu bir süreçtir ve eğer bir sorun haline gelmişse bir anda bu sorunu ortadan kaldıramazsınız. Davranış eğitimleri ile sorunu çözebilirsiniz ama bu biraz zaman alabilir. Havlama esnasında ise köpeğinize ilgi göstererek onun sakin kalmasını sağlayabilirsiniz.

Köpeğim neden sürekli havlıyor?

Bu bir ağrı veya hastalıktan kaynaklı olabileceği gibi bir davranış problemi olarak ta karşımıza çıkabilir. Irk, genetik faktörler, çevresel faktörler gibi birçok sebep bu sorunun altında yatıyor olabilir.

Havlamayan bir köpek ırkı mı arıyorsunuz! O halde “Havlamayan Köpek Cinsi Basenji” konumuza bakabilirsiniz.

Basenji Köpeği

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu