Köpeklerde Glucosamine Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

Yaşlı köpek bakımı oldukça önemli ve özen göstermek gereken bir konudur. Zira yaşlanan köpeklere doğru bakılmadığı, doğru şekilde beslenmediği takdirde birçok kronik problem ve hastalık ile karşılaşılabiliyor. “Glucosamine nedir?” sorusu da tam burada devreye giriyor çünkü glucosamine özellikle yaşlı köpeklere verilesi gereken bir besin takviyesidir. Aslında vücutta doğal olarak bulunan glukoz ve gluko aminoasitlerinden oluşan bir glutamid olan glucosamine köpeklerin vücudundaki dokuların ve kıkırdakların yenilenmesi, onarılması için kullanılıyor. Yaşlı köpeklerde kullanıldığı gibi veteriner hekim önerisi ile farklı durumlarda da kullanılabilmektedir.

Glucosamine yaşlı köpeklerde eklem hastalıklarını engelliyor!

Yaşlı köpeklerde özellikle kronik hastalıklar ile yavru ve genç köpeklere göre daha sık karşılaşılıyor. Bununla beraber yaşlı köpeklerde çok sayıda eklem hastalığı ile karşılaşılabiliyor. Bu hastalıklar arasında öncelikli olarak aşağıdaki hastalıklar sayılabilir.

  • Osteoartrit
  • Artrit
  • Romatizma

Köpekler için ağrı ve acı verici bu hastalıklar aynı zamanda hareket kabiliyetlerinin de büyük ölçüde kısıtlanmasına neden olur ki bu hiç hoş bir durum değildir. Glucosamine takviyesi köpeklerin kıkırdaklarını ve diğer dokularının onarılmasına yardımcı olarak bunlar ve bazı diğer eklem hastalıklarının ortaya çıkmasını engellemekte oldukça etkilidir. Bu nedenle bu ve benzer hastalıklarda kullanımları söz konusudur.

Bitkisel glucosamine daha sağlıklıdır!

Glucosamine bitkisel olarak ya da kabuklu deniz hayvanlarından elde ediliyor. Ancak yapılan araştırmalar köpeklere bitkisel kaynaklı glucosamine vermenin daha sağlıklı olduğunu gösteriyor. Bu nedenle köpeğiniz için glucosamine takviyesi alırken etiketini iyice okumanız ve kabuklu deniz hayvanlarından değil tahıllardan üretildiğinden emin olmanız gerekiyor. Her ne kadar tahıldan üretilen glucosamine tabletleri kabuklu deniz hayvanlarından üretilenden daha pahalı olsa da bunun köpeğinizin sağlığını koruyacağını düşünerek doğru seçimi yapmalısınız.

Veteriner önerisi ile kullanmak en doğrusu!

Elbette tüm gıda takviyelerinde olduğu gibi glucosamine için de veterinere danışmak ve veterinerin önerdiği miktarda kullanmak en doğrusudur. Ayrıca yaşlı köpekleri düzenli olarak veteriner kontrolüne götürmenin de hayati önem taşıdığını eklemeden geçmeyelim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu