Köpekler İçin Zehirli Bitkiler Var Mıdır?

Pek çok kişinin evinde ya da bahçelerinde besledikleri can dostları olan köpekler için zehirli bitkiler her daim sorun teşkil etmektedir. Sahiplenilen köpeğin sağlığını düşünmek en büyük sorumluluklardan bir tanesidir. Evcil hayvanın bulunduğu yaşam alanlarını onların yaşayabileceği ve onlara zarar vermeyecek şekilde düzenlemek son derece önemlidir. Özellikle yavru köpekler çevrelerine karşı oldukça meraklıdırlar. Her yere girip çıkabilirler ve en önemlisi her bulduklarını yeme gibi huyları vardır. Bu nedenle yeni köpek sahipleri köpeklerinin yaşayacağı alanı titizlikle hazırlamalı ve onların sağlığını tehdit eden her türlü şeyden uzaklaştırmalısınız.

Köpeklere zararlı olan bitkiler çeşitli sorunlara yol açabilir. Bunların başında zehirlenme, boğulma, kusma, morarma gibi etkiler görülse de ölüme bile yol açan bitkiler bulunur. Peki, en çok dikkat edilmesi gereken bitkiler hangileridir? Öncelikle son zamanlarda her evde bulunan aleo vera bitkisi köpekler için zehirli bitkiler arasında yer almaktadır. Orta derecede bir toksik etki bırakan bitki köpeklerde kusma, depresyon, iştahsızlık ve idrarda renk değişimi gibi semptomlar yaratabilmektedir. Bir diğer bitki özellikle bahçede köpek besleyen sahiplerin dikkat etmesi gereken mısır bitkisidir. Mısır bitkisi kediler için zehirli bitkiler arasında da yer alır.

Köpekler İçin Zehirli Bitkiler Nelerdir?

Evlerde süs amaçlı çokça kullanılan siklamen bitkisi köpekler için zehir etkisi yaratabilecek bitkiler arasında yer alır. İshal ve halsizlik gibi etkileri olan bitki vücuttan uzaklaştırılmazsa böbrek yetmezliği gibi ciddi sorunlara yol açabilmektedir. Toksik etkisi olan diğer çiçeklerden bazıları da şunlardır: lale, sümbül, zambak ve zambakgiller hayvanlar için zehirli bitkiler arasında yaygın olarak görülür. Kaktüs gibi dikenli bitkiler ise özellikle yavru köpekler için ciddi tehlike oluşturabilir.

Bu bitkilerin yanı sıra elbette evcil hayvanlar için herhangi bir tehlike oluşturmayan bitki çeşitleri de bulunmaktadır. Meyve ağaçları, kurdele çiçeği, aşk merdiveni, kalatya, orkide gibi çiçek ve bitkiler evcil hayvanlara zarar vermeyen bitkiler arasında yer almaktadır. Kuşkonmaz gibi yemeklerde çokça kullanılan bitkiler ise köpekler için zehirli yiyecekler içinde yer aldığından dolayı köpeklere yemek artıkları verilirken dikkat edilmelidir.

Eğer köpek sahipleri bu zararlı bitkilerin birini veya birkaçını evlerinde besliyorsa o bitkinin bulunduğu ortama köpeklerini sokmamalıdırlar. Eğer bu bitkilerin herhangi biriyle bir temas olduğunda köpeği hemen veteriner hekime götürmek önem taşır. Ayrıca bu bitkilerin ağız ya da deriye temas etmesi farklı semptomları ortaya çıkarabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu