Muhabbet Kuşu İçin Konuşturucu Yem İşe Yarar Mı?

Bir papağan türü olan muhabbet kuşları da, insanların söyledikleri şeyleri taklit edebilme yeteneklerine sahiptir. Hatta konuşma yeteneği en gelişmiş olan papağan türlerinden birisidir. Tabi ki kuşunuza doğru ve zamanında bir eğitim vermek konuşma yeteneği üzerinde doğrudan etkilidir. Muhabbet kuşlarının konuşması için gerekli olan eğitimlerin yavruluk döneminde verilmesi gerekir. Bunun için de dikkat edilmesi ve uygulanması gereken bazı kurallar bulunur.

İlk olarak muhabbet kuşunun bir yaşını geçmemiş olması gerekir. Çünkü bir yaşına gelen muhabbet kuşları sürekli olarak yaptıkları davranışları alışkanlık haline getirir. Dolayısıyla bu davranışlar kalıplaşır. Bu dönemden sona sizin öğretmek istediğiniz kelimeleri öğrenme aşamasında çok verimli olmayacaklardır. Tabi ki öğrenemez diyemeyiz ama yavru bir kuşa göre çok daha fazla uğraş gerektirir.

Muhabbet kuşlarını doğal yollardan konuşturmak için onlarla henüz alışkanlıkları oturmadan önce günlük yarım saat olacak şekilde öğretmen istediğiniz kelimeleri söyleyerek egzersiz yapmalısınız. Bu yöntem ile kuşlarınıza yaklaşık olarak 15 kelime kadar öğretebilirsiniz. Muhabbet kuşlarının daha rahat öğrenebildikleri bazı harf ve heceler vardır. Bu harf ve heceleri dikkate alarak öğretmek istediğiniz kelimeleri seçmeniz avantajlı olacaktır.

Kuşlara konuşmayı öğretmenin bir başka yolu ise petshoplarda muhabbet kuşları için satılan özel konuşturucu yemlerdir. Aslında bu yemler görsel olarak normal yemler ile benzerlik gösterse de içeriğinde bulunan bazı katkı maddeleri nedeni ile diğer yemlerden ayrılır.

Muhabbet kuşları için konuşturucu yem kullanımı ise şu şekildedir. Kuşlarınıza verdiğiniz yemlerin içerisine bir miktar konuşturucu yem katarak bu yemleri yemesini sağlamalısınız.

Muhabbet Kuşları İçin Konuşturucu Yem İşe Yarıyor mu?

Muhabbet kuşların konuşması için özel olarak geliştirilen bu yemlerin işe yarayıp yaramadığı tam olarak bilinmemektedir. İçeriğinde normalden faklı olarak şeker, nijer tohumu, yumurta ve yumurta kabuğu bulunan bu yemlerde doğal olmayan malzemelerde bulunur. Bu malzemeler çoğu zaman kuşlar için kızıştırıcı özellik taşırlar. Kızışan kuşlar eskiye göre daha çok ötüp bildiği kelimeleri söyleme eğilimi gösterirler. Bu nedenle bu yemlerin konuşturucu özelliğe sahip olduğu düşünülür.

Fakat her ne kadar konuşturucu yem kullanıyor olsanız da eğitim vermek ve biraz uğraşmak gerekir. Bu yemler içeriği sayesinde kuşların daha hızlı ve kolay bir şekilde eğitim almalarını ve kelime öğrenmelerini sağlar. Fakat asla bir mucize değildir ve sadece yem ile konuşmasını beklemek doğru olmayacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu