Kedilerde Sürekli ve Aşırı Miyavlama

Kediler kendi aralarından iletişim kurarken genellikle çok fazla miyavlamazlar, miyavlama kedilerin daha çok insanlar ile iletişim kurmak için kullandıkları bir yöntemdir. Dolayısıyla kediler nedensiz yere miyavlamazlar, yani kedilerin her miyavlaması bir nedene bağlıdır ve kediler farklı durumlarda farklı tonlarda miyavlarlar. Ancak söz konusu olan bir kedinin sürekli miyavlaması ise bu normal değildir ve bazı sorunlara işaret ediyor olabilir. Kedi miyavlama ile muhtemelen sizlere bir şeyler anlatmak istiyordur. Bu bazen bir istektir bazense bir sorunun işaretidir.

Bunun en sık karşılaşılan nedeni kızgınlıktır!

Hepimizin bildiği gibi kediler memeli hayvanlardır ve belirli aralıklarla kızgınlık dönemine girerler. Kızgınlık dönemine giren kedilerin en sık sergilediği davranışlardan biri sürekli miyavlamaktır. Özellikle de erkek kediler bu dönemde her zamankinden farklı, yüksek tonda hatta bazı kedi sahiplerinin tabiri ile acı acı miyavlarlar. Bu hem kedinin dışarı çıkmak istemesinden hem de etraftaki dişi kedilere seslenmesinden kaynaklanır. Yani eğer erkek bir kediniz varsa ve dönem dönem aniden sürekli miyavlamaya başlıyorsa bunun nedeni kızgınlık dönemine girmiş olması ve çiftleşme isteğidir. Dişi kedilerde de erkek kediler kadar yoğun olmasa da kızgınlık döneminde miyavlama görülür.

Acıkmış olabilir!

Kediler acıktıklarında da miyavlarlar. Ancak buna sürekli miyavlama demek pek doğru olmaz zira acıktığı için miyavlayan kedi mama yemesi ile birlikte susar. Eğer kediniz sizin yanınıza gelip miyavlıyorsa ilk yapmanız gereken şeylerden birisi kedinizin mama ve su kabını kontrol etmek olmalıdır. Bazen mama veya su bittiğinde ya da ona ulaşamadığında beslenme ihtiyacını bu şekilde dile getirir.

Canı acıyor olabilir!

Kedilerin ağrısı olduğu ya da bir yerleri acıdığı zaman da miyavladıkları biliniyor. Eğer kediniz sürekli miyavlıyorsa bunun altında yatan neden bir yerinin acıması ya da ağrıması da olabilir. Bu nedenle kedinizi elinizle muayene edebilirsiniz. Vücudunun her noktasına yavaşça elinizle dokunarak acıyan, ağrıyan bir yeri olup olmadığını anlamaya çalışabilirsiniz. Ve eğer bir noktaya her dokunduğunuzda miyavlıyorsa onu veterinere götürerek buna yol açan sorunun ne olduğunu öğrenebilirsiniz. Özellikle uzun süreli ve daha sessiz bir şekilde miyavlama söz konusu ise bu konudan şüphe etmeniz gerekebilir. Bazen ağrının nedeni ciddi sağlık sorunları olduğundan bunun en kısa sürede teşhis ve tedavi edilmesi gerekir.

Özellikle uzun süredir kedi sahibi olanlar kedilerinde bir anormallik olup olmadığını onun davranışlarından ve seslerinden kolaylıkla anlayabilir. Bu sayede kedinizin talebini ve sıkıntısını kolaylıkla anlamanız muhtemeldir.

Kedilerinizde aşırı bir şekilde miyavlama söz konusu olduğunda bunun altında yatan çeşitli sebepler olacaktır. Aşağıdaki kaynaklardan bu konu hakkında daha detaylı bilgiler alabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu