Kedilerde Besin Alerjisi Belirtileri ve Tedavisi

Kedilerde besin alerjisi insanlardakine benzer şekilde ortaya çıkan ve sıklıkla yaşanabilen alerjik bir durumdur. Bu durum kedilerdeki bağışıklık sisteminin alerjen ya da antijen olarak tanımlanan ve vücut tarafından yabancı olarak görülen maddelere karşı aşırı tepki vermesi sonucu ortaya çıkar. Besin alerjisi, normalde ve uygun miktarlarda tüketildiğinde zararlı olmayan bazı besin maddelerinin çeşitli nedenlere bağlı olarak kedilerde neden olduğu alerjik bir reaksiyondur. Besin maddelerinin içinde olan protein, karbonhidrat, koruyucu ve renklendirici maddeler kedilerde alerjiye neden olabilir. Kedilerde genellikle besin alerjilerine neden olan maddeler hazır mamalar, balık, mısır ve tavuktur. Tabi ki bunlar dışında birçok farklı besin kedilerde alerjiye ve gıda zehirlenmesine neden olabilmektedir.

Kedinizin belirli bir besin maddesine karşı alerjik bir tepki geliştirmesi aylar veya yıllar alabilir. Bununla birlikte, bir kez alerjisi olduğunda ömür boyu bu alerji devam edecektir. Dediğimiz gibi alerjik reaksiyonlar en yaygın olarak protein kaynaklarıyla (genellikle kedinizin mamasının içeriğinde yer alan oluşan et ile) ilişkilidir. Alerjiler çok büyük bir ihtimalle ömür boyu devam eder. Bu nedenle alerjiye neden olan besin maddesinin kedinizin kullanımından kalıcı olarak çıkarılması gerekir.

Kedilerde Besin Alerjisi Belirtileri

Kedilerde besin alerjisi kaşınma ve cilt yangıları ile ortaya çıkmaktadır. Kedinizin cildinde yer yer döküntü veya yara, kızarıklık, kaşıntı ve kabarcıklar da ciddi bir alerji belirtisidir. Öksürme ve hapşırma gibi belirtilerin yanı sıra gözlerde akıntı ve kaşınma da yaşanabilir. Kusma ve ishal pek çok ciddi hastalığın yanı sıra, alerji belirtilerinden biri de olabilir ve vakit kaybetmeden bir veteriner hekime başvurulmalıdır.

  • Kusma veya ishal
  • Ciltte kızarıklıklar ve kabarcıklar
  • Şişkinlik ve hazımsızlık
  • Kaşıntı ve tüy dökülmesi
  • Kronik kulak problemleri
  • Yavru kedilerde büyüme geriliği
  • Öksürme, hırıltı ve hapşırma

Kedilerde Besin Alerjisi Tedavisi

Kedilerde besin alerjisi teşhisi kan ve deri testleriyle mümkün değildir ve özellikle deride yaşanan belirtilerin besin alerjisi olduğuna karar vermeden evvel pire ısırıklarına aşırı duyarlık ya da solunum yolu alerjisi gibi diğer hastalıklar değerlendirilir. Besin alerjisinden şüphelenen veteriner hekim diyet denemelerini tercih edebilir. Diyet denemesi protein ve karbonhidrat kaynağı içeren bir beslenme programıdır. Eğer kedide bir besin alerjisi söz konusuysa genellikle denemenin ilk dört haftası içinde bu sıkıntılarda bir azalma gözlemlenir. Diyet denemesinden sonra kedi önceki beslenme düzeni ile beslenmeye başlanarak diyetin gerçekten alerji nedeni olup olmadığı belirlenir.

Sorunun besin alerjisi olduğu anlaşıldıktan sonra alerjisinin olduğu besin belirlenmeli ve kedinin diyetinden mutlaka çıkarılmalıdır. Bu duruma karşı ise kedinin alerjiye neden olan besinden uzak tutulması gerekir. Besin alerjisi olan bir kediyi tedavi etmek için her kedide olumlu sonuç veren özel bir besin veya bir ilaç yoktur. İyileşme ancak alerjik tepkiye neden olan besinin diyetten çıkarılmasıyla olabilir. Unutulmamalıdır ki kedilerdeki olsun besin alerjileri genelde yaşa, mevsime, ırka ve cinsiyete bağlı değildir ve uzun yıllardan sonra metabolizmada yaşanan değişikliklere bağlı olarak dahi gelişebilen bir durumdur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu