Sultan Papağanlarında İshal ve Tedavisi

Diğer hayvan türlerinde olduğu gibi sultan papağanlarında da ishal durumu sıkça görülür. Papağanların dışkılarında bir problem olduğu zaman yolunda gitmeyen şeylerin olduğunu papağan besleyen insanlar bilir. İshal de papağan sahiplerini harekete geçiren ve endişelendiren durumların başında gelir. bazen ishal basit nedenlerden kaynaklı olabilir, bazense çok ciddi sorun ve hastalıkların habercisidir. Bu yazının devamında sultan papağanlarında ishal nedenlerini ve tedavi yöntemlerini bulabilirsiniz.

Sultan Papağanlarında İshal Nedenleri

  • Stres papağanlarda ishalin oluşmasına neden olan en önemli sebeplerin başında gelir. Papağanınızın korkması, kafesinin değişmesi hatta kafesin dizaynının değişmesi bile papağanı strese sokmaya yetebilir. Stres diğer hastalıkları tetikleyebileceği gibi ishali de tetikleyebilir.
  • Papağanın yaşadığı ortamın hijyenden uzak olması ishalin en büyük nedenlerinden bir tanesidir. Papağanın kendi dışkısını yemesi, kafesin düzenli olarak temizlenmemesi vs. durumlar ishale yol açar.
  • Papağanların üşütmesi ishale neden olan unsurların başında gelir. Papağanlar kesinlikle rüzgar alan ya da cereyan yapan bir alanda bırakılmamalıdır. Bu durum başta ishal olmak üzere pek çok sağlık sorununu tetikler.
  • Papağanın tükettiği yiyecek ve su da çok önemlidir. Yiyeceklerin bozuk olması ya da suyun günlük olarak değiştirilmemesi ishale neden olabilir. Özellikle su hijyeni önemlidir.
  • Bunların yanında sindirim sistemi hastalıkları başta olmak üzere çeşitli hastalıkların belirtileri arasında ishal sayılabilir.

Sultan Papağanlarında İshal Tedavisi

Sultan papağanları için uygulanması gereken ishal tedavilerinin başında ishale neden olan etkenlerin ortadan kaldırılması gelir. Bu etkenler ortadan kaldırıldıktan sonra papağan için oluşan tehditlerde ortadan kalkacaktır. Sonrasında ise şu tedavileri uygulayabilirsiniz.

  • Papağanın yaşadığı yeri düzenli olarak temizlemelisiniz. Hijyenik bir ortam papağanların yaşam kalitelerinin artmasına neden olacaktır.
  • Papağanlar hasta oldukları zaman haşlanmış pirinç ya da patates yedirilmesi önerilen tedavi yöntemleri arasında yer alır. Eğer papağanınız pirinç yemek istemiyorsa pirinç haşladığınız sudan birkaç damla suluğuna ekleyebilirsiniz.
  • Bunun dışında ishal başka hastalıkların habercisi olabilir. Hemen bir veterinere danışmanız ve muayene ettirmeniz yararlı olacaktır. Genellikle içme suyuna uygulanan ilaçlar ile tedavi başlatılır.

İshal çoğu zaman önemsenmiyor olsa da, aslında dikkat edilmesi gereken durumlardan birisidir. Kuşunuzun dışkısını sürekli olarak kontrol etmelisiniz. Herhangi bir anormallik gördüğünüzde ise takip ederek; sorunun ciddi olup olmadığını belirleyebilirsiniz. Su ve beslenmeye özen göstermek, diğer bakım koşullarına dikkat etmek sorunları büyük ölçüde ortadan kaldıracaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu