Sultan Papağanı Genel Bakım Koşulları

Papağanlar birçok kuş türünden çok daha gelişmiş bir zekâya ve sosyal becerilere sahip. Bu nedenle çok sevilen ve insanların birlikte yaşamayı en fazla tercih ettiği kuşların başında geliyorlar. Sultan papağanları aslında Avustralya kökenli kakadu kuş familyasına mensup. Ancak sultan papağanlarının dünyaya yayılması ilk kez Hollanda’ya getirilmeleri ile başlıyor ve o günden bugüne dünyanın her yerinde binlerce insan kendilerine dost olarak bu kuşları seçiyor.

Sultan Papağanları Kaç Yıl Yaşar?

Halk arasında “papağanlar 100 yıl yaşıyormuş” diye bir söylence var, ancak dünya üzerinde 315 kadar farklı papağan türü bulunuyor ve bunların arasında ortalama ömrü 100 yıl olan tek bir tür bile yok. Papağanların ortalama ömrü tüm türlerin ortalamasını aldığımızda 70 yıl kadar. Kafeste ise bu süre çok daha kısalıyor ve kafeste yaşayan bir papağanın ömrü en fazla 40 yıl oluyor. Sultan papağanlarının da doğada 20-25 yıl olan yaşam süreleri kafeste yaşayanlar için çok daha kısa. Yani evinizde bakacağınız bir sultan papağanı en fazla, o da kusursuz bir bakım ile 20 yıl yaşayabilecektir. Ortalama yaşam süreleri ise 10-14 yıl arasında değişmektedir.

Sultan Papağanları İçin Doğru Kafes Seçimi

Sultan papağanları oldukça sosyal canlılardır bu nedenle uzmanlar çift olarak bakılmaları gerektiği konusunda uyarıyor. Dolayısıyla seçeceğiniz kafesin büyüklüğü 2 papağanın içinde rahatlıkla birlikte yaşayıp hareket edebileceği şekilde olmalı. Papağanlar için özel olarak çeşitli malzemeler kullanılarak üretilmiş büyük kafesler sultan papağanları için en uygun seçenek. Ayrıca kafesi düzenli olarak temizlemek gerektiğini de hatırlatalım. Kafese uygun ekipmanların alınması da önemli bir konudur.

Sultan Papağanları Ne İle Beslenir?

Tüm kuşlar için olduğu gibi sultan papağanları için de özel yemler üretiliyor. Sultan papağanlarını beslemek için en doğru seçenek bu yemler. Bu yemlerin yanı sıra beslenmelerine sebze ve meyve eklemek hem sağlıkları için faydalı olur hem de keyiflenmelerini sağlar. Ispanak, brokoli, havuç gibi sebzelerin dışında çok haşlanmış yumurta da sultan papağanlarının sevdiği yiyeceklerden biridir.

Sultan papağanlarına cips, kraker, çikolata, süt gibi işlenmiş ya da çok tuz içeren besinler vermek zehirlenmeye kadar varabilecek etkiler doğurabilir. Bu nedenle asla böyle yiyecekler vermemek gerekiyor.

Sultan Papağanları Nasıl Ürer?

Sultan papağanları tek eşlidirler ve çift olan papağanları birbirlerinden ayırmak kuşları çok üzecektir, öncelikle bu bilgiyi verelim. Çiftler çiftleşme döneminde günde 2 ile 5 kere arasında çiftleşirler ve bu dönemin sonunda dişi kuş 15 gün içinde yumurtlar. Kuluçka dönemi ortalama olarak 18-20 gün sürer ve her kuluçkada ortalama 4 yumurta yaparlar.

Bu arada sultan papağanlarının konuşanları erkekleridir. Şayet konuşması için eğitmek üzere bir papağan alacaksanız mutlaka erkek papağan almalısınız ve yanına dişi papağan koymamalısınız. Yani papağanı konuşturmak için onu ömrü boyunca yalnız yaşamaya mahkûm etmek anlamına geliyor bu bir bakıma, bunu da söylemeden geçmeyelim dedik.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu