Thai Ridgeback Köpek Irkı Özellikleri ve Fiyatları

Antik zamandan beri bilinen Thai Ridgeback ırkı, değişmemiş safkan olma özelliğiyle dikkat çeken bir koruma ve av köpeğidir. Kaslı ve atletik bir yapısı vardır. Orta boylu, oldukça çevik olan bu köpek cinsi türünden de anlaşılabileceği üzere Tayland menşelidir. Asya’da “Mah Tay Lang Ahn” olarak da bilinen cins, çok zeki olmasıyla batı dünyasında da ev ve av köpeği olarak tercih edilmeye başlanmıştır.

Thai Ridgeback Cinsinin Temel Özellikleri

Kaslı ve vücuduna orantılı bacak yapısı ile güçlü bir görünüme sahip olan Thai Ridgeback cinsi köpeklerin, doğuştan gelen bir koruma ve av kabiliyeti vardır. Erkeklerde 30, dişilerde ise 25 kiloya ulaşabilen bu köpek cinsinin temsilcileri, 60 santimetreye varan boylarıyla son derece dengeli bir forma sahiplerdir. Sırtında bulunan ve diğer tüylerin tam tersi istikamette çıkan tüyleri, bu türün ayırt edici özelliğidir ve ırk ismini bu tüylerden alır. Kuyrukları yukarı bakan köpeklerin, dik duran ve neredeyse tam olarak üçgen şeklinde kulakları vardır. Oldukça obur ve enerjik olan köpek, derisinde tek rengi barındırır. Bunlar gri, siyah, kül ve kahverengi olabilir.

Thai Ridgeback Köpeklerin Mizacı

Thai Ridgeback köpek cinsi, sahipleri ile inanılmaz sağlam bir bağ oluşturur ve bu durum sosyalleşmeyen köpeklerde aşırı koruyuculuk gibi bir yan etkiye neden olmaktadır. Sosyalleştiği takdirde oldukça sadık ve çevresine karşı oyuncu bir köpektir. Diğer köpeklerle de iyi anlaşır. Tersi durumlarda çok utangaç ya da saldırgan olabilmektedir. Doğal olarak dengeli ve güçlü bir karaktere sahip olan bu tür, oldukça enerjik ve zeki olması nedeniyle usta sahiplere ihtiyaç duyar. Doğru ellerde son derece uyumlu olan köpek, sahibi onu kavrayamazsa içine kapanık olabilmektedir. Thai Ridgeback köpek türü, Tayland menşeli olması nedeniyle sıcağa, serin ve yağışlı havalara genetik olarak alışıktır.

Thai Ridgeback Bakımı ve Üremesi

Thai Ridgeback köpek ırkı, ev ortamında bakılmaya uygun olan tam bir aile köpeğidir. Yine de enerji harcayabilecekleri, koşup oynayabilecekleri aktivitelere ve genişçe bir alana ihtiyacı vardır. Yemek alışkanlığı açısından obur sayılan bir köpektir. Orta boyutlu ve atletik yapılı diğer köpeklerle benzer olarak dermal sinüs ve kalça rahatsızlıkları olabilmektedir. Safkan olması sebebiyle diğer hastalıklara sık rastlanmaz. Kısa tüylü olduğu için alerjen özelliği yoktur ve bakımı kolaydır. 15 yaşına kadar yaşayabilmektedir.

Yılda 1 kere üreyen Thai Ridgeback türü, anatomisi nedeniyle 5 ila 10 arası yavru verebilmektedir. Doğal seçilim yöntemi ile üreyen köpek, 2 aylık ve görece rahat bir hamilelik dönemi geçirmektedir. Ona doğum yapacağı ortamı oluşturmanız yeterlidir.

Thai Ridgeback Fiyatları

Ülkemizde çok yaygın olan bir köpek ırkı değildir. Bu nedenle bulmakta zorlanabilirsiniz. Tercih edenler genellikle yurtdışından getirtmektedir. Fiyatları ise 500 dolar ile 1000 dolar arasında değişiklik göstermektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu