Büyümeyen ve Çok Küçük 4 Köpek Cinsi

Köpekler en çok sevilen ve tüm dünyada milyonlarca insan tarafından beslenen evcil hayvanlardır. Dünyada yaklaşık olarak 400 kadar köpek ırkı bulunuyor ve bu ırkların kimisi çok büyükken kimisi de oldukça küçük ırklardır. Büyümeyen köpek cinsleri farklı karakter ve fiziksel özelliklere sahiptir. Özellikle şehirlerde, apartman dairelerinde yaşayanlar yaşam koşullarına daha uygun olduğu için genellikle büyümeyen cins köpekler ile birlikte yaşamayı tercih ediyorlar.

Çok fazla büyümeyen köpek cinsi bulunuyor ve elbette tüm bu ırkları tek yazıya sığdırmak mümkün değil. Ancak tabi ki bazı büyümeyen köpek cinsleri diğerlerine kıyasla daha popüler. İşte en popüler büyümeyen köpek cinslerinden bazılarını sizler için paylaşacağız. Aslında bu köpek ırklarına büyümeyen ırklar demek çok doğru olmayacaktır. Bu ırklara küçük veya minyatür köpek ırkları diyebiliriz.

1. Maltese Terrier

Maltese Terrier

Dünyanın en eski süs köpeği ırklarından biri olan maltese terrier sadece büyümediği için değil sevimli görüntüsü ve bembeyaz yumuşacık tüyleri nedeni ile de çok seviliyor. Ülkemizde de oldukça yaygın olan köpek ırklarından birisi olduğunu söylememiz mümkündür. Büyüdükleri boylar cinsiyete göre ortalama 20 ile 25 cm kadardır. Ağırlıkları ise 3 kilogram civarındadır.

2. Avustralya Silky Terrier

Avustralya Silky Terrier

Çok kalabalık bir köpek ailesi olan terrier köpek ailesinin onlarca üyesinden biri olan Avustralya silky terrier de büyümemesinin yanı sıra estetik görünüşü, adını aldığı ipek gibi tüyleri ve sahibine karşı duyduğu aşırı bağlılık ile çok seviliyor. Bu ırkın boyutları da ortalama olarak 22 ile 26 cm arasında değişmektedir.

3. Chihuahua

Chihuahua

Meksika kökenli bir ırk olan Chihuahua aynı zamanda dünyadaki en küçük köpekler arasında yer almaktadır. Bu minicik köpekler boylarından beklenmeyecek bir cesarete sahipler ve sahiplerine karşı yapılan ters bir hareket gördüklerinde saldırabiliyorlar. Ortalama olarak ağırlıkları 2 kilogram ile 3 kilogram arasında değişmektedir.

4. Pomeranian

Pomeranian

Kısaca Boo da denilen Pomerian ırkı son yılların en popüler küçük köpek ırkları arasında. Oyuncak bir ayıya benzeyen Pomerian ırkına mensup köpekler bu nedenle birçok insanın favorisi. Ülkemizde de son yıllarda oldukça yaygın haline gelmiştir. Ağırlıkları 2 ila 3 kilogram arasında değişirken boyutları ise 24 ila 28 cm civarında olmaktadır.

Bunlar elbette büyümeyen köpek cinsleri denilince akla ilk gelenler ve dünyada en popüler olanlar. Bu ırkların dışında dünyanın farklı bölgelerine ait onlarca büyümeyen köpek ırkı bulunuyor. Yazımızı bitirirken şunu da eklemeden geçmeyelim; bir köpek sahipleneceğiniz zaman yalnızca boyutu ile ilgili değil karakteri, bakımı gibi konularda da araştırma yapıp bilgi edinmelisiniz. Bu şekilde kendinize en uygun olan, en ideal şekilde yaşayabileceğiniz ırkı seçmelisiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu