Köpekler İçin Tüy Fırçası ve Tarak Seçimi

Yetişkin ve yavru köpeklerde tüy bakımı sağlıklı bir yaşamın önemli noktalarından bir tanesidir. Köpeğinizin tüy sağlığına katkıda bulunmak ve tüy dökülmesi gibi sorunları minimum seviyede tutmak için tüy bakımına ekstra önem vermek gerekir. Köpeklerde tüy bakımı yapılırken fırça seçimi de dikkat edilmesi gereken unsurlardan birisidir. Köpeğinizin tüy yapısı ve uzunluğu göz önüne alınarak fırça seçimi yapmalısınız. Doğru fırça seçimi köpeğinize zarar vermemek ve tüy bakımını doğru şekilde yapabilmek için ilk aşamadır.

Köpeklerde Tüy Fırçası Çeşitleri

Kaygan Fırça: İnce kıllı ve düz bir fırçadır. Her ebat ve kalınlıkta bulabileceğiniz fırça türleri arasında yer alır. Kaygan fırça ile uzun tüylü köpekler ve kalın derili köpekler için en sık tercih edilen fırçalar arasında yar almaktadır.

İğneli Fırça: Sapı ve gövdesi esnek plastikten, kılları ise metalden olan fırçalardır. Genellikle uzun tüylü, kıvırcık tüylü ya da dalgalı tüylü köpekler için sıklıkla tercih edilen fırçalardandır. Tüyleri kolay karışan köpekler için bu fırça türünü kullanabilirsiniz.

Kıllı Fırça: Pislik ve tozları köpeğinizin tüylerinden temizlemek için günlük kullanıma uygun fırçalardır. Kısa tüylü ve uzun tüylü köpekler için ideal fırçalar arasındadır. Özellikle kopmuş tüyleri ve türler arasındaki kirleri uzaklaştırmak için kullanılabilir.

Kirpi Fırça: Özellikle orta uzunlukta tüylere ve uzun tüylere sahip olan köpekler için tercih edilen fırça çeşididir. Bu fırça sayesinde tüyler arasında bulan kopan tüylerin temizlenmesinde etkilidir.

Tek Parmak Eldivenli Plastik Fırça: Kısa tüylü köpekler için, kullanımı oldukça rahat olan fırçadır. Bu fırçalar sayesinde köpeğinizin tüylerini temizlerken aynı zamanda masaj da yapabilirsiniz.

Köpeklerde Tüy Bakımı İçin Kullanılan Tarak Çeşitleri

Standart Metal Tarak: Bir tarafı sık, diğer tarafı geniş dişlere sahip taraktır. Köpeğinizin tüylerinin çıkış yönüne doğru taradığınız zaman tüy bakımında etkilidir.

Keçelenen Tüyler İçin Tarak: Adındanda anlaşılacağı gibi keçelenmiş tüylerin açılmasında kullanılan tarak çeşididir. Bu taraklar dikkatli kullanılmalıdır. Çünkü dişleri oldukça keskindir ve keçelerin tüyler arasından çıkarılması için özel olarak tasarlanmıştır. Bu konuda bilgili kişilerin kullanması gerekir.

Astarlı Tarak: Genelde kalın derili köpekle için kullanılan tarak çeşididir. Cansız tüylerin temizlenmesinde diğer taraklara göre daha etkilidir.

Pire Tarağı: İnce aralıklara sahip dişlerin bulunduğu taraklardır. Bu özelliği sayesinde köpeğinizin tüyleri arasında bulunan yumurtaların ve pirelerin temizlenmesinde oldukça etkilidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu