Kısırlaştırılmış Erkek Kedi Bakımı

Erkek kedi sahiplerinin en çok yakındığı konuların başında kedilerinin kızgınlık döneminde evden kaçmaya çalışması ve çok yüksek sesle miyavlaması gelir. Bunun yanı sıra erkek kedilerin işaret bırakmak için çıkarttıkları sıvının çok kötü koktuğu da biline bir gerçek. Bunlar bizler için rahatsız edici. Bir de kısırlaştırılmamış erkek kedilerin şayet dışarı çıkarlarsa ve etrafta çiftleşmeye hazır bir dişi kedi varsa diğer erkek kedilerle girdikleri kavgalarda ciddi şekilde yaralanmaları ve dişinin peşinden giderken özellikle motorlu araçlar tarafından ezilerek yaralanma hatta hayatlarını kaybetme riskleri var. Elbette tüm bunlar kedi sahipleri için adeta birer kabus. Bu nedenle hem hayvanın ev içindeki yaşama uyum sağlamasını kolaylaştırmak hem de başına yaralanma ya da daha kötüsü ölüm gibi durumların gelme riskini minimuma indirmek için en etkili çözüm kısırlaştırma. Ancak erkek kedilerde kısırlaştırma sonrası problemler görülebiliyor. Bu nedenle kısırlaştırılmış erkek kedi bakımı özen gerektiren bir konu.

Kısırlaştırılmış erkek kedilerde böbrek ve idrar kesesi sorunları ile sık karşılaşılıyor!

Kısırlaştırılmış erkek kedi bakımı konusunda en önemli unsur besleme. Zira bu kediler böbrek ve idrar yolu sorunlarına oldukça yatkındırlar. Çünkü kısırlaştırılmış erkek kedilerin idrar yolları son derece dardır. Bu nedenle bu kedilere böbreklerde taş oluşumunu engelleyecek özel mamalar vermek gerekir. Bu mamaların pH ve mineral dengeleri özel olarak ayarlanmıştır ve kedilerde üriner sistem sorunlarının ortaya çıkma riskini minimuma indirecek şekilde formüle edilmiştir. Çeşitli markaların kısırlaştırılmış erkek kedi mamalarını piyasada kolaylıkla bulabilirsiniz. Bu tarz mamalar kullandığınız takdirde; sorunlar ile karşılaşmanız daha minimum seviyede olur.

Taze su çok önemli!

Kısırlaştırılmış erkek kedilerin su kaplarında daima taze su bulunması da çok önemli. Kısır erkek kediler daima bol miktarda ve taze suya ulaşabilmelidir. Yazımızı son bir uyarı ile bitirelim; kedilerde kısırlaştırma sonrası obezite de çok yaygın olarak görülen ve kedinin genel sağlık durumunu ciddi şekilde olumsuz etkileyen bir unsurdur. Bu yüzden kısırlaştırdığınız erkek kedinizin uzun yıllar boyunca sağlıklı bir yaşam sürmesi için çok fazla kilo almasını da engellemeniz gereklidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu