Yavru Köpeklerde Isırma Sorunu ve Çözüm Yolları

Yavru köpek sahiplerinin en çok şikâyet ettiği konulardan birisi de yavru köpeklerin ısırmasıdır. Yavru köpekler özellikle sahipleri başta olmak üzere bütün insanların ellerini, ayaklarını ısırma eğilimi gösterirler. Bu durum köpeklerin doğalarında olan ısırma içgüdüsü ile alakalı bir durumdur. Yavru köpeklere gerekli eğitimler verilmediği sürece ısırma durumu bir davranış bozukluğuna dönüşür ve hem köpek sahipleri hem de diğer insanlar için tehlikeli durumların ortaya çıkmasına neden olur.

Köpekler yavruluk dönemlerinde dişlerini nasıl kullanmaları gerektiğini, neyin ısırılıp neyin ısırılmayacağını anlamak için etraflarını keşfetme eğiliminde olurlar. Bu nedenle sürekli bir şeyi ısırma ihtiyacı duyarlar. Bu çoğu zaman sahibinin eli, pantolonun paçası ya da evde ki eşyalar olarak değişkenlik gösterir. Yavru köpeklerde ısırma sorunu zaman içinde gerekli eğitimler verilerek ortadan kaldırılması mümkün olan bir durumdur. Bunun için ısırma durumunun davranış bozukluğuna dönüşmeden eğitilmesi ve köpeklerde sosyalleşme eğitiminin verilmesi gerekir. Köpeklerin diğer insanlar ve diğer hayvanların bulunduğu ortamlarda var olabilmeleri ve kendilerini kabul ettirebilmeleri için saldırgan özelliklerinden vazgeçmeleri gerekir. Bu nedenle sosyalleşme eğitimi yavruluk döneminde verilmesi gereken en önemli eğitimlerin başında gelir. Köpeklere düzgün ısırma eğitimi verilmesi yetişkinlik dönemine geldikleri zaman ortaya çıkabilecek tehlikelerin önlenmesinde çok önemlidir. Köpeğinizi bu konuda eğitmediğiniz takdirde diğer insanların ya da evinizin içinde bulunan insanların zarar görmesine neden olabilirsiniz.

Yavru köpeğinizi düzgün ısırmaya alıştırma aşamasında mutlaka pozitif köpek eğitimi yöntemlerine başvurmalısınız. Çünkü köpeğinize uygulayacağınız şiddet size bir şey kazandırmayacak tam tersine minik dostunuzun sizden korkup uzaklaşmasına neden olacaktır. Böyle bir durumun ortaya çıkmaması için pozitif köpek eğitimi hakkında daha fazla bilgi sahibi olmalısınız.

Sosyalleşme Eğitiminin Yavru Köpeklerin Isırması İle Bağlantısı Nedir?

Yavru köpekler gerekli sosyalleşme eğitimi almadıkları zaman diğer insanlara ve diğer hayvanlara karşı nasıl davranmaları gerektiğini bilemezler. Hal böyle olunca toplum içinde kabul edilmeleri zor olur. Sosyalleşme eğitimi almayan bir köpek ısırığının şiddetini ayarlayamaz. Bu da zarar verici durumların yaşanmasına neden olabilir.

Isırma eğitimi verdiğiniz süreçte sabırlı ve esnek olmalısınız. Karşınızda duran canlının bir köpek üstelik yavru bir köpek olduğunu unutmamalısınız. Sizi ve yaptığınız hareketleri anlamaması oldukça normaldir. Bu nedenle ona bağırarak, vurarak ya da canını yakacak şekilde uyararak bir yere varamayacağınızı bilmelisiniz. Gerçek bir hayvan sever olan insanlar zaten hayvanlara bu şekilde yaklaşılmayacağının bilincindedir. Bu nedenle onların sizin sevginiz ile daha iyi eğitim alabileceğini unutmamalısınız.

Yavru Köpek Isırması Nasıl Engellenir?

Evcil köpeğinizin, oyun oynarken sizi ısırmaya çalışması normaldir. Çünkü köpekler bu tür sert oyunları, savunma öğrenmek amaçlı kardeşleri arasında oynarlar yada köpeğiniz diş çıkarma döneminde ise dişleri kaşınıyor olabilir. Köpeğinizin diş çıkarma döneminde olup olmadığını daha iyi anlayabilmek ve eğer bu sorun buna bağlı ise ne zaman biteceğini bilmekte gerekir. Yavru iken bu tür oyunlar size eğlenceli gelse de, köpeğiniz büyüdükçe bu sorun kontrol edilemez bir boyuta gelebilir. Isırma ağırlık oyunlar yerine daha eğlenceli köpek oyunları tercih edebilirsiniz. Bunu önlemek için atabileceğiniz adımlar, köpeğinizle devam eden ilişkinizi daha sağlıklı kılacaktır ama her şeyden önce bilmeniz ve unutmamanız gereken en önemli şey şiddet kesinlik bir çözüm değildir ve durumu daha kötü yapabilir. Köpeğinize karşı küçük yaşta uygulayacağınız şiddet ileride onun daha saldırgan olmasına neden olabilir.

Yavru Köpek Isırmasını Önlemenin Yöntemleri

Her köpeğin ve sahibi arasındaki ilişki farklıdır. Bazı tavır ve hareketlerinizden köpeğiniz durumun ciddiyetini anlayabilir, önemli olan köpeğinizle aranızda ilişkiyi ve onun sizi nasıl gördüğünü anlayabilmenizdir. Genel olarak kullanılan 3 yöntem vardır;

  • Köpeğiniz yemeğini koruma amacı ile veya heyecan dolu bir oyun içerisinde sizi ısırması sonucunda, köpeğinize sert bir ses tonu “Hayır” diye seslenin ve sizi ısırmaya çalıştığı uzvunuzu (genelde elinizi ısırmaya çalışırlar) çekin. Birkaç kere bunu yaptıktan sonra, sizi ısırmayı bırakacaktır.
  • İkinci bir yöntem ise, sizi ısırdığında acı duyduğunuzu belirten ifadeler kullanmanız olacaktır. Bunun sonunca size zarar verdiğini düşünerek bu işlemi bir daha yapmamaya özen gösterecektir.
  • Son yöntemimiz ise, sizi ısırdığında ona çiğneme oyuncağı gibi ısırabileceği bir eşya vererek, ısırma eylemini başka yere yönlendirmek olmalıdır.

Köpeğiniz yukarıdaki yöntemlerden hiç biri ile elinizi ısırma eylemini bırakmıyor ise, profesyonel bir pozitif köpek eğitmeninden yardım alabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu