Kedilerde Obezite (Aşırı Kilo) Sorunu

Son yıllarda kedilerde obezite deyim yerindeyse çığ gibi büyüyen bir tehlike olarak gittikçe daha fazla sayıda kedinin sağlığını tehdit ediyor. Bunda elbette biz kedi sahiplerinin kedilerimizin bakımı ve beslenmesi konusunda yaptığımız yanlışların da rolü büyük. Kedilerde obezite her yaş kedide görülebilmekle birlikte özellikle orta ya ve yaşlı kedileri etkileyen bir sorun. Aynı zamanda kısırlaştırılmış olan kediler bu duruma biraz daha yatkın oluyorlar. Kedilerde obezite kedilerin hayatlarını dahi kaybetmelerine neden olabilecek bazı hastalıklara da zemin hazırlaması nedeni ile kesinlikle ciddiye alınması gereken bir sorun.

Yanlış besleme obezitenin en önemli sebebi!

Çoğumuz kedilerimizi serbest seçim yöntemi ile besleriz. Yani kedimizin mama kabı her zaman doludur ve canı istediği zaman gidip mama yer. İşte bu besleme tarzı kedilerde obezite durumunun ortaya çıkmasının en önemli sebebidir. Oysaki kediler doğada bu şekilde beslenmezler, kediler avcı birer canlıdır ve beslenmek için öncelikle avlanmaları ve bunun için de ciddi şekilde hareket etmeleri yani enerji harcamaları gerekir. Üstelik her an da bir av bulamayabilirler. Kısacası kedinin mama kabının her an dolu olması ve canı istedikçe gidip mama yemesi bu hayvanların doğasına uygun değildir ve kilo almalarının baş müsebbibidir. Bunun yerine uygun olan kediye günde 2-4 arasında küçük miktarlarda mama vermektir. Bu yöntem kedilerde obezite durumunun ortaya çıkmasını engellemekte oldukça etkilidir. Kedinizin günlük tüketmesi gereken mama miktarını öğrenerek yeterli miktarda mamayı verebilirsiniz. Yani serbest besleme yerine kısıtlı beslemeye geçebilirsiniz.

Kediler gittikçe hareketsizleşiyor!

Kedilerin hızla kilo almasının diğer sebebiyse tabi ki hareketsizlik. Özellikle evden dışarıya çıkma şansı olmayan kediler hayatlarını hemen hiç hareket etmeden sürdürürler ve buna bir de canları her istediğinde mama yemeleri eklenince kilo almaları kaçınılmaz hale gelir. Buna karşı yapabileceğimiz tek şey kedilerimizi oyun oynamaya teşvik etmektir. Kedimiz için ilgisini çekecek oyuncaklar alabilir ve her gün bir süre onunla oynayarak günlük egzersiz ihtiyacını karşılamasını sağlayabiliriz. Özellikle hareketli mekanizmalara sahip oyuncaklar kedilerin hareket etmesini tetikler. Bu sayede hareket eden kediler daha fazla enerji harcar ve obezite ihtimali azalır. Aynı zamanda evde birden fazla kedi olması kedilerin kendi aralarında oynamalarına ve vakit geçirmelerine katkı sağlayacak, daha fazla hareket etmelerini tetikleyecektir. Bu sayede obezite riski de azalmaktadır.

Kısırlaştırma da obeziteyi tetikler!

Kedilerde kısırlaştırma sonrası obezite de oldukça yaygın bir sorundur. Bu sorunla karşılaşmamak için kedimizi kısırlaştırdıktan sonra ilk günden başlayarak doğru şekilde beslememiz önemlidir. Kısırlaştırma obeziteyi tetikliyor diye, kısırlaştırma zararlı veya gereksiz demek mümkün değildir. Eğer yavru almayı düşünmüyorsak kediler mutlaka kısırlaştırılmalıdır. Sadece bu süreçten sonra beslenmeye biraz daha dikkat etmek gerekir. Kedilerde obezitenin kalp hastalıkları, diyabet ya da diğer ismi ile şeker hastalığı başta olmak üzere çok ciddi hastalıklara zemin hazırladığını unutmamalı ve kedimizin obez olmasını engellemeliyiz. Kedi diyeti yazımıza göz atarak tombiş kedinizi kilo vermesi için nasıl besleyebileceğiniz hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu