Köpeğe Aspirin Verilir Mi? Köpeklerde Aspirin Zehirlenmesi

Köpek sahiplerinin en sık yaptığı hatalardan biri köpeklerine veteriner önerisi olmadan, kulaktan dolma bilgiler ile ilaç vermek. Üstelik köpeklere verilen ilaçların çoğu beşeri ilaçlar, yani insanlar için üretilmiş ilaçlar. Evet, bazı beşeri ilaçlar köpeklerin tedavisinde de kullanılıyor ancak bu her insan ilacının köpekler için kullanılabileceği anlamına gelmiyor. Üstelik veteriner gözetimi dışında verilen ilaçlarda doz aşımı riski de çok yüksek. Köpekler için en tehlikeli beşeri ilaçlardan biri de Aspirin. Bizlerin hemen her şey için kullandığımız Aspirin söz konusu köpekler olduğunda ölümcül sonuçlara neden olabiliyor. Yani köpeğe Aspirin verilir mi sorusunun yanıtı hayır!

Köpeklerde Aspirin Kullanımı

Bu konuda köpek sahiplerine net bir şekilde cevap vermek istiyoruz. Köpeklerde Aspirin ve Aspirin’in etken maddesi olan asetilsalisilik asit içeren Coraspin, Atapsin, Ecopirin, Dispril, Opon ve Pharmaspirin gibi ilaçlar kullanılmaz!

Aspirin köpeklerde ciddi zehirlenmelere yol açabiliyor!

Köpeğe Aspirin verilir mi sorusunun yanıtı hayır çünkü Aspirin köpeklerde çok ciddi şekilde zehirlenmelere neden olabiliyor. Eğer köpeğinizin ateşi olduğunu düşünüyorsanız ya da ağrısı varsa bu gibi durumlar ile karşılaştığınızda yapmanız gereken ona Aspirin ya da herhangi başka bir ilaç vermek değil veteriner hekime başvurmak. Veteriner hekim yapacağı detaylı muayene ile köpeğin neden ağrısı ya da ateşi olduğunu bulup buna uygun şekilde bir tedavi yöntemi belirler ve gerekiyorsa ilaç da verir.

Aspirin zehirlenmesi köpeklerin böbreklerinde kalıcı hasara neden olabiliyor!

Aspirin zehirlenmesi köpeklerde birçok farklı sorunun yanı sıra böbrek yetmezliğine yol açıyor ve köpek hayatını kaybetmese bile böbreklerinde kalıcı şekilde hasar oluşabiliyor. Köpeklerde böbrek yetmezliği yazımızda bu konu hakkında kapsamlı bilgi bulabilirsiniz. Yazımızı bitirirken bir kez daha köpeğinize asla veteriner gözetimi ve önerisi dışında ilaç vermemeniz gerektiğini bir kez daha hatırlatalım.

Köpeklerde Aspirin Zehirlenmesi

Halkımızda ne yazık ki doktora danışmadan kulaktan dolma bilgiler ile ya da eş, dost tavsiyesine uyarak ilaç kullanma gibi bir alışkanlık var. Oysaki doktora danışmadan kullanılan ilcalar hastalıkları tedavi etmek yerine yeni hastalıklara davetiye çıkartabiliyor. Aynısı elbette köpekler için de geçerli, köpeklere de veteriner önerisi dışında ilaç vermemek gerekiyor. Özellikle de bazı beşeri yani insanlar için üretilmiş ilaçlar köpeklerin zehirlenmesine hatta hayatını kaybetmesine bile neden olabiliyor ve Aspirin de bu ilaçlardan biri. Aspirin zehirlenmesi köpek sahiplerinin köpeklerine çeşitli nedenlerle ve bilinçsiz şekilde Aspirin vermesinin yanı sıra obur ve meraklı köpeklerin ortada buldukları Aspirin’leri yemesi nedeni ile de ortaya çıkabiliyor. Köpeklerde Aspirin zehirlenmesi daha meraklı ve iştahlı olan yavru ve genç köpeklerde daha sık görülüyor.

Aspirin zehirlenmesi köpeklerde ciddi sorunlara neden oluyor!

Köpeklerde Aspirin zehirlenmesi başta mide ve bağırsak sorunları olmak üzere köpeğin vücudunun çeşitli yerlerinde ciddi sorunlara yol açıyor. Mide ve bağırsak sorunlarının yanı sıra soluma problemlerine ve nörolojik sorunlara yol açan Aspirin zehirlenmesi eğer zamanında müdahale edilip köpeğin midesi yıkanmazsa köpeği hayattan kopartabiliyor.

Köpeklerde Aspirin Zehirlenmesi Belirtileri

Köpeklerde Aspirin zehirlenmesi belirtilerini aşağıya yazdık. Genel zehirlenme belirtileri görünmesi ile beraber alınan doz ve köpeğin genel sağlık durumuna göre farklı belirtilerde ortaya çıkabilir. Ayrıca belirtilerin şiddeti de değişebilir.

 • Bağırsaklarda ve midede kanamalı yaralar
 • İştahsızlık
 • Uyuşukluk
 • Karın ağrısı
 • Kusma
 • İshal
 • Hızlı nefes alma
 • Soluma zorluğu
 • Depresyon
 • Aşırı heyecan
 • Koordinasyon bozuklukları
 • Aşırı heyecan
 • Nadir olmakla birlikte krizler

Köpeğinizde yukarıda saydığımız belirtilerin bir ya da bir kaçı bulunuyorsa ya da köpeğinizi Aspirin yerken gördüyseniz, Aspirin yediğinden şüpheleniyorsanız hiç zaman kaybetmeden veterinere başvurmalısınız!

Köpeklerde Aspirin Zehirlenmesinde Tedavi

Köpeklerde Aspirin zehirlenmesi tedavisi için öncelikle köpeğin midesi yıkanır, serum ve mide asidini düzenleyici ilaçlar ile destekleyici tedavi uygulanır. Hastanın genel sağlık durumuna göre genel zehirlenme tedavisi uygulanmaktadır. Eğer köpek veterinere götürülüp müdahale edilmezse Aspirin zehirlenmesinin yol açacağı böbrek yetmezliği ya da iflası nedeni ile köpeğin hayatını kaybetmesi neredeyse kaçınılmazdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu