Köpeklerde Gaz Problemi Nedenleri ve Çözüm Yolları

Çoğu canlı gibi köpeklerin de midelerinde ve bağırsaklarında gaz oluşması ve belirli miktarda gaz çıkarmaları normaldir. Ancak köpekler bazen normalden daha fazla miktarda gaz çıkarabiliyorlar. Bu gaz özellikle de kokulu ise bu durum köpek sahiplerini rahatsız edebiliyor. Tabi ki köpeklerde gaz oluşmasının çeşitli sebepleri olmaktadır. Bazı sebepler ciddi sebeplerdir ve hızlı müdahale etmek gerekir. Bazense basit nedenlerden kaynaklı olabilir.

Köpeklerde gaz yapan etkenler nelerdir?

Yukarıda da söylediğimiz gibi köpeklerin belirli miktarda gaz çıkarması normaldir, ancak köpeğinizde aşırı gaz problemi varsa öncelikle bu sorunun altında yatan nedenleri bulmanız gerekir. Köpeklerde gaz oluşmasına şunlar neden olabilir;

  • Yanlış besleme (Yanlış besleme birçok farklı sorunun yanı sıra köpeklerde aşırı ve kokulu gaz çıkarma sorununa neden olabiliyor.)
  • Bozulmuş besinleri tüketme
  • Gastrointestinal hastalıklar ve enfeksiyonlar
  • Fazla miktarda hava yutma (Hava yutma da gaz yapar ancak hava yutma nedeniyle çıkan gaz genellikle kokusuzdur.)
  • Fasulye, süt, soya gibi gazlı yiyecek ve içecekler
  • Aşısı soğuk havaya maruz kalma
  • Islak bir şekilde uzun süre kalma ve bunun neticesinde üşüme
  • Çeşitli iç parazit durumları

Köpeğin fazla gaz üretmesine nasıl engel olunur?

Petlerimizle ilgili tüm rahatsızlıklarda olduğu gibi aşırı gaz çıkarma durumunda da öncelikle veterinerinize danışmalısınız. Şayet köpeğin genel sağlık durumunda bir değişiklik olmadığı halde yalnızca kötü kokulu gaz çıkarma sorunu varsa ilk hareket olarak mamasını değiştirmeniz fayda sağlayacaktır. Ancak şunu da ekleyelim, yukarıdaki listede de yazdığımız gibi bu gaz çıkarma sorununun kaynağı enfeksiyon ya da hastalık da olabilir. İşte bu nedenle köpeği bir veteriner hekimin muayene etmesi ileride karşılaşılabilecek kötü sürprizleri engelleyecek, erken teşhis ile varsa köpeğin gaz çıkarmasına neden olan hastalıkların tedavi edilmesini sağlayacaktır. Soya, süt, fasulye gibi gaz oluşumunu tetikleyen yiyecek ve içeceklerin verilmesi de köpeklerde gaz neden olabiliyor. Bu nedenle şayet köpeğinize bu besinlerden bir ya da bir kaçını veriyorsanız vermeyi kesmeniz gaz sorununun kendiliğinden ortadan kalkmasını da sağlayabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu