Zebra İspinozu (Zebra Finch) Hangi Sıcaklıkta Bakılmalı

Zebra ispinozu veya zebra finch, bir diğer adıyla hint bülbülü, ülkemizde son yıllarda giderek yaygınlaşan bir kafes kuşudur. Zebra ispinozlarının kafesleri için evlerde ayrılan köşeler genelde ideal oda sıcaklığındadır ve bu sıcaklık kuşlar için gayet uygundur. Ancak mevsim değişikliğinde, özellikle yaz ve kış aylarında kafeslerin bulunduğu ortamın sıcaklığına dikkat etmek gerekebilir. Özellikle ısıtma veya soğutma sistemi olmayan ve bu sistemleri stabil olmayan ortamlarda yaz ve kış aylarında sıcaklık değişimleri fazla olabilmektedir. Ani ve yüksek sıcaklık değişimleri tüm canlıları etkilemektedir. Aslına bakarsanız oldukça küçük olmalarına rağmen ispinozlar sıcaklık değişimlerine birçok diğer kuş türüne göre daha dayanıklıdır.

Zebra İspinozu Hangi Sıcaklıkta Bakılmalı

Zebra ispinozları diğer kafes kuşlarına göre sıcaklık değişimine karşı oldukça dirençlidir. Bu minik kuşların ideal bakım sıcaklığı ise oldukça esnektir. En ideal bakım sıcaklığı 22-28 ºC’dir. Ev ortamında beslenen kuşlar, ortalama olarak bu sıcaklıklarda yaşadıkları için, rahatlıkla üreyebilir ve yavru büyütebilirler. Bu sıcaklık aralığı kuşunuzun sağlıklı bir şekilde yaşamını sürdürmesi için en ideal sıcaklık aralığıdır.

Ülkemizde hint bülbülü olarak bilinen küçük kafes kuşları zebra ispinozlar, Avustralya kökenli kuşlar olmasına rağmen çok düşük sıcaklıklara direnebilirler. Bu kuşlar için alt sıcaklık limitleri 4-5 ºC’ye kadar düşebilir. Ancak üreyebilmeleri için 10 ºC’nin üzerinde sıcaklık gereklidir. Bu kuşların kafesleri mümkün olduğunca 10 ºC’den daha yüksek sıcaklığa sahip yerlerde tutulmalıdır. Zebra ispinozları için üst sıcaklık limiti ise 33 ºC’dir. 33 ºC’den daha yüksek sıcaklıklarda, kuşlarda iştahsızlık, halsizlik ve beraberinde çeşitli enfeksiyonlar görülebilir. Bu seviye bir sıcaklık aşırı sıcak olarak kabul edilebileceğinden, kuşlarınızı bu seviyede sıcaklıklardan koruyunuz.

Her ne kadar sıcaklık değişimlerine karşı dayanıklı olsalar bile, daha düşük sıcaklıklarda yaşamlarını sürdürme şansları yüksek olsa da ideal bakım sıcaklığına ulaşmak ve bu seviyelerde devam etmek kuşunuzun sağlığı ve hayvan refahı açısından önemli bir konudur ve bu konuya özellikle dikkat etmeniz gerekir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu