Zebra İspinoz (Zebra Finch) Üretimi

Zebra ispinoz üretimi, diğer kafes kuşlarına göre biraz daha kolaydır. Küçük boyutları ile her türlü kafes ortamında rahat hareket edebilen, bakımı kolay ve kolay üreyebilen kuşlardır. Çiftleşme dönemi, kuluçka dönemi ve yavru bakımı dönemini doğru bakım ile zahmetsizce geçirebilirler. Fakat bu süreçler hakkında bilgili olmak, bu süreçlerin sorunsuz bir şekilde atlatılmasına yardımcı olacaktır.

Zebra İspinoz Üretimi

Zebra ispinoz üretimi kolay fakat yavru bakımı zor ve uzun süren bir süreçtir. Bu kuşlar genellikle gruplar halinde beslenir. Bir kafeste birkaç çift bakılır ve ortak beslenirler. Aralarında ufak tefek kavgalar olsa da genel olarak birbirlerine karşı zararsız kuşlardır. Eğer gruplar halinde değil de bir çift olarak beslemeyi düşünüyorsanız, küçük boyutlardaki bir kafes işinizi görebilir. Ancak gruplar halinde beslemek ve üretmek istiyorsanız, büyük kafesleri tercih etmelisiniz. Özellikle yüksekliğinden ziyade, uzunluğu fazla olan kafesler daha uygun olurlar.

Zebra İspinozlarda Çiftleşme

Zebra ispinozların çiftleşme dönemi yaklaşık 1 hafta ile 10 gün sürer. Çiftleşme öncesinde erkek ve dişi kuş, normalden farklı, sürekli tekrar ettikleri alarm benzeri bir ses ile birbirlerine seslenirler. Bu seslenme sırasında kuyruklarını, çıkardıkları alarm benzeri sesin ritmine uygun şekilde titretirler. Vücut dili ile birbirlerini uyardıkları bu kur işlemi, 10-15 saniye sürer ve çiftleşirler.

Zebra İspinoz Yuva Hazırlama

Çiftleşme dönemi sırasında, erkek kuş yuva yapmaya başlar. Yuvaları için kapalı yada yarı kapalı küçük alanlar seçerler. Onlara yardımcı olmak için, pet marketlerde satılan hazır folluklardan alabilirsiniz. Erkek kuş yuva içerisine iplik, saman parçaları veya gazete parçaları gibi nesneler taşıyarak, dişi kuşun rahat edeceği ve kendini güvende hissedeceği bir ortam hazırlar. Bu dönemde onlara hasır iplik parçaları verirseniz işlerini kolaylaştırmış olursunuz. Bu tür ipler pet marketlerde vardır. Eğer kafes içerisinde bir den fazla çift varsa, erkekler en güzel yuvayı yapmak için birbirleri ile yarışırlar. Bazı erkekler diğer çiftleri kıskandırmak için yuva girişlerine parlak, göz alıcı nesneler koyarlar. Bunun için de, yuva yapımı için verdiğiniz hasır iplerin arasına renkli birkaç parça ip ekleyebilirsiniz. Göreceksiniz, renkli ip, her yerden görülebilecek, dikkat çekici bir yere yerleştirilecek.

Zebra İspinoz Kuluçka Dönemi

Zebra İspinozu üretiminin en kolay kısmı kuluçka dönemidir. Dişi kuşlar 2. yumurtadan itibaren kuluçkaya yatmaya başlayabilirler. İlk kuluçkaya hem erkek hem de dişi kuş yatarlar. Genelde dişi kuş yatsa da, erkek kuş, günün belirli zamanlarında dişi kuşun egzersiz yapması ve karnını doyurması için görevi devralır. Kuluçka süresi ortalama 14 gündür.

Zebra İspinoz Yavru Bakımı

Zebra Finch yavrusu yumurtadan ilk çıktığında neredeyse fark edilmeyecek kadar sessiz ve küçüktür. Yuva girişi dışında tamamen örgü ile kapattıkları yuva içerisinde yavruları fark edebilmek ilk günlerde biraz zor olabilir. Ancak 3 veya 4. günden itibaren yavruların ince sesleri duyulmaya başlar. Yavrular, yumurtadan çıktıktan 25 gün sonrasında yuvadan çıkmaya hazır hale gelirler. Yuvadan ilk çıktıklarında zayıf kanatları ve bacakları olduğu için, hareket etmeleri veya bir tüneğe tutunmaları birkaç gün zor olur. Yavruların gagaları ilk 2.5-3 ay siyah renkli olur. Daha sonra kuş erişkinliğe ulaştıkça gaga rengi kızarmaya başlar. Yavrular 1.5-2 aylık olana kadar anne ve babaları tarafından beslenmeye devam ederler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu