Affenpinscher Köpeği Özellikleri ve Fiyatları

Affenpinscher birçok üyesi olan terrier köpek ailesine mensup ırklardan birisidir. Almanya kökenli bir ırk olan affenpinscherin ismi, Almanca’da maymun köpek anlamına gelir. Küçük bir köpek ırkı olan affenpinscher birçok küçük terrier ırkı gibi geçmişte kemirgen avlamak için kullanılmıştır. Günümüzde ise insanların dostu olan bir süs köpeği olarak karşımıza çıkar.

Affenpinscher Fiziksel Özellikler

Affenpinscher oyuncak ırk denilen küçük ırk köpekler arasındadır. Boyları yaklaşık 23-29 cm, ağırlıklarıysa sadece 3-4 kilogram kadardır. Tüyleri genellikle siyah olsa da gümüş, gri, bronz renkli olanları da vardır. Maymun köpek olarak tanımlanmasının sebebi suratındaki tüyler ve sakallarıdır. Yüzü maymuna benzetilmiştir. Gözleri koyu renk olan affenpinscher cinsi köpeklerin kuyrukları uzundur ve sırtlarına doğru kıvrıktır. Ancak yasak olmasına karşın hala bu köpeklerin kuyrukları ne yazık ki kesilmektedir. Köpeklerin kuyruklarını kesmek kesinlikle çok yanlıştır, zira kuyruk köpeğin tüm organları gibi işlevi olan bir organdır ve köpek için değerlidir. Özellikle bazı ırklarda oldukça yaygın olarak yapılan kuyruk kesiminin yanlış olduğunu ve kesinlikle yapılmaması (veteriner hekimin uygun gördüğü durumlar (sağlık sorunları, tümör, nekroz gibi) hariç) tekrar hatırlatalım.

Affenpinscher Karakteri

Bu minik köpekler çok enerjik ve zekidir. Meraklı ve oyuncu da olan affenpinscher terrierlerin birçoğundan farklı olarak diğer hayvanlarla iyi geçinme eğilimindedir. Ev hayatına çok uyumlu olduğu halde bazı affenpinscherlarda çok havlama sorunu ile karşılaşılabilir. Bunun dışında genel olarak sakin yaradılışlılardır. Ancak gözü pek bir ırk olan affenpinscher herhangi bir tehlike sezdiğinde atik yapısından da faydalanarak müdahale etmekten çekinmeyecektir.

Affenpinscher Bakımı

Affenpischerların tüyleri kabadır ve mutlaka haftada 2-3 kez düzenli olarak taranması gerekir ve yüzünü çok kapatan tüylere de ayda bir makas ile şekil verilmesi köpeğin etrafını daha rahat görebilmesini sağlar. Apartman hayatına çok uyumlu olan bu köpeklerin hemen hiç tüy dökmemesi de en büyük avantajlarından biridir. Tüm evde bakılan köpekler gibi affenpinscherda düzenli egzersiz yapma ihtiyacı duyar. Bu nedenle köpeği her gün dolaştırmak ve zaman bulunduğunda da açık alanda koşup oynamasını sağlamak hayvanın ruh ve beden sağlığı açısından önemlidir.

Affenpinscher Fiyatları

Aslında ülkemizde çok yaygın olduğunu söyleyemeyiz. Fakat yine de bu köpeği sahiplenmek isteyenler olabilmektedir. Yavru affenpinscher ırkı köpeklerin fiyatları 200-500 dolar yani 1.500-4.000 TL arasında değişiklik göstermektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu