Kedilerin Yiyebileceği Sebzeler Nelerdir?

Bir kedi sahibi olarak evcil hayvanınızı olabildiğince sağlıklı tutmak istersiniz ve bunu yapmanın en iyi yollarından biri iyi beslenmedir. Ancak birçok insan, geleneksel kedi mamaları dışında kedilerine hangi mamaları verip veremeyeceğini bilememektedir. Özellikle birçok sahip, sebzelerin bir kedinin diyetinde oynayabileceği rol konusunda bilgisizdir. Peki kedilerin yiyebileceği sebzeler var mı? Bazı önemli uyarılar olsa da kısa cevap ‘evet’. Kedinize biraz pişmiş havuç veya buğulanmış brokoli vermek tamamen güvenli olsa da zehirli oldukları için kedinize soğan veya sarımsak gibi belirli sebzeleri vermekten kaçınmanız önemlidir.

Kedilerin Yiyebileceği Sebzeler Neler?

Kedilere sebze yedirme konusu şaşırtıcı bir şekilde tartışmalıdır ve bu tartışmaların çoğu tek bir temel gerçeğe dayanmaktadır. Kediler bizim gibi omnivor olmaktan ziyade zorunlu etobur olarak sınıflandırılır. Bu, hayatta kalmak için etten gelen hayvansal proteine ​​ihtiyaç duydukları ve bizim aksimize aslında meyve veya sebzeye ihtiyaç duymadıkları anlamına gelir. 

Gerçekten de bir kedi için gerekli tüm besin maddeleri, yüksek kaliteli et bazlı kedi mamalarından elde edilebilir. Kısacası kediler sebzeye ihtiyaç duymaz, bu nedenle onları sebze ile beslememelisiniz. Ancak, en önemlisi, kedilerin zorunlu etobur olmaları, aslında kedilerin sebze yiyemeyecekleri anlamına gelmez. Ayrıca, sebzeler bir kedinin diyetinin önemli bir parçası olmasa da ve bir kedi sadece sebzelerle beslenemezken, aslında bazı ilginç beslenme ve gastrointestinal faydalar sağlayabilirler.

Hangi Sebzeler Kediler İçin İyidir?

Artık kediler sebze yer mi? Sorusunu cevapladığımıza göre, sonraki sorunuz muhtemelen şudur. Hangi sebzeleri yiyebilirler? Dışarıdaki çok sayıda farklı sebze ile, kabul edilebilir seçeneklerin kapsamlı bir listesini oluşturmak neredeyse imkansızdır. 

Bunun yerine, kedinize hangi sebzelerin verilebileceğine bakmak ve ardından bir şekilde hem güvenli hem de faydalı olan sebzeleri belirlemek daha yararlıdır. Brokoli iyi bir seçenektir çünkü yemesi güvenlidir, hazırlanması nispeten kolaydır ve faydalı antioksidanlar içerir. Ayrıca tek başına bir tedavi olarak veya bir öğünün parçası olarak kolayca verilebilir. Kedilerin yiyebileceği sebzeler arasında yer alan havuç da iyi bir vitamin ve mineral kaynağıdır. Teknik olarak, kedinize pişmiş veya çiğ olarak verilebilirler, ancak daha sert çiğ havuçlar boğulma tehlikesi olarak sınıflandırılabileceğinden, önce pişirmeniz tercih edilir.

Diğer birçok yeşil sebze, kedinizin yemesi için tamamen güvenlidir ve bezelye, yeşil fasulye, salatalık ve marul gibi bazı bariz örneklerle sağlıklı beslenmede rol oynayabilir. Bunlardan en faydalısı yeşil fasulye olabilir çünkü lif kaynağı olarak hizmet ederler ve kedinizin sindirim sistemini düzenlemeye yardımcı olabilirler. Ispanak bazen kedilerini sebze ile beslemek isteyen kedi sahipleri için de tavsiye edilir. Vitamin ve mineral sağlamanın yanı sıra, kedigillerde iltihap önleyici etkiye sahip olabilir. Ancak ıspanağın kalsiyum olaksat içerdiğinden sadece düşük miktarlarda verilmesi özellikle önemlidir. Küçük dozlarda bu zararsızdır, ancak daha büyük miktarlarda ciddi idrar yolu sorunlarına katkıda bulunabilir.

Kedilerin Kaçınması Gereken Sebzeler

Kedinizi çoğu sebze ile beslemek genellikle güvenli kabul edilse de “uygun şekilde hazırlandıkları sürece” bazı sebzelerden, ya kediler için tehlikeli olduklarından ya da kedilerin onları sindirmekte güçlük çektiklerinden tamamen kaçınılması gerekir. Uzak durulması gereken sebzelerden bazıları şunlardır.

  • Soğanlar
  • Sarımsak
  • Mantarlar
  • Domates
  • Frenk soğanı
  • Pırasa
  • Avokado

Kedilerin yiyebileceği sebzeler kadar zararlılarını da bilmek hayati önem taşımaktadır. Soğanlar zehirlidir çünkü bir kedinin kırmızı kan hücrelerine zarar verme ve hatta onları patlatma potansiyeline sahip tiyosülfat içerirler. 

Bütün veya doğranmış, çiğ veya pişmiş olup olmadığına bakılmaksızın tüm formlarda zehirlidir. Soğanlar, küçük dozlarda bile hoş olmayan bir reaksiyona neden olabilirken, yeterince büyük miktarda soğan bazı kediler için gerçekten ölümcül olabilir. Sarımsak, frenk soğanı ve pırasa da soğana çok benzer etkiler yaratır ve sarımsağın birkaç kat daha güçlü olduğu bulunmuştur. Tüm bu sebzelerde semptomların kademeli olarak ortaya çıktığını belirtmekte fayda var.

Kedinizin vücudunda toksik bir seviyeye işaret edebilecek bazı erken belirtiler vardır ve bunlar arasında kusma, ishal, yorgunluk ve ağızda genel tahriş bulunur.

Domatesleri iki ana sebepten dolayı merak ediyor olabilirsiniz. Birincisi, birçok kedi mamasının bir bileşeni oldukları için ve ikincisi, internette durumları hakkında çok sayıda çelişkili bilgi olduğu için. Basit açıklama, olgun domateslerin kendi başlarına kedilerin yemesi için tehlikeli olmadığıdır. Ancak domates yaprakları, sapları ve domates bitkisinin diğer kısımları zehirlidir ve henüz olgunlaşmamış bir domates gastrointestinal sorunlara neden olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu