Köpeklerde Diş Çürümesi ve Nedenleri

Köpeklerle ilgili diş sorunları ile ne yazık ki sık karşılaşılıyor. Sanılanın aksine köpeklerde diş çürümesi basit bir sorun olmaktan çok uzak, zira diş çürümesi önlemi alınmazsa diş kaybı ile sonuçlanıyor. Diş kaybı ise uzun vadede köpeklerin hayatını dahi tehdit edebilen son derece ciddi bir problem. Köpekler için dişlerin ne kadar önemli olduğunu anlatmaya gerek yok sanırım.

Köpeklerin dişi neden çürür?

Köpeklerde diş çürümesi farklı nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabilir. Söz konusu petlerimiz olduğunda hemen her sorunun ilk sebeplerinden biri besleme hatalarıdır. Bunun yanında diş bakımının doğru ve yeterli yapılmaması nedenler arasında sayılabilir. Ancak diş çürümesinin nedenleri sadece besleme ve bakım hataları değildir. Köpeklerde diş çürümesinin başlıca nedenleri şunlardır;

  • Kalsiyum eksikliği (Kalsiyum eksikliği köpeklerin diş sağlığı açısından ciddi bir sorundur. Köpeklerde anne sütünün önemi köpeklerin bağışıklık sistemlerinin gelişmesinin yanı sıra kalsiyum alımı açısından da dikkat edilmesi gereken bir konudur.)
  • Karbonhidrat ağırlıklı yumuşak besinler (Yukarıda da belirttiğimiz gibi besleme hayatları diş çürümelerinin ilk sebeplerinden biri. Yumuşak beslenme köpeklerin dişlerinde diş taşı oluşumuna sebep olur ve bunun neticesi de diş çürümesi ve sonrasında diş kaybı olarak ortaya çıkar.)
  • Diş eti sorunları (Köpeklerin diş etlerinde herhangi bir nedenle oluşan sorunlar beraberinde iltihaplanmayı getirecektir ve bu durum da özellikle diş etlerinin çekilmesi sonucu diş köklerinde çürümeye neden olabilir.)
  • Diş bakımının yapılmaması (Köpeklerde ağız ve diş bakımı oldukça önemlidir. Özellikle dişlerin belirli aralıklar ile fırçalanması gerekir. Yine kemik gibi dişler için faydalı ürünler belirli aralıklar ile köpeklere verilmelidir.)

Görüldüğü gibi köpeklerde diş çürümesini engellemek için yavruluktan hatta anne karnından itibaren önlem alınması gereklidir. Annenin doğru beslenmesi ve ardından yavru köpek bakımı konusunda bilinçli hareket edilmesi sadece diş çürümesi değil birçok ciddi sorunun önüne geçmenin ilk koşullarından biridir.

Diş sorunları için mutlaka veteriner hekime gidilmelidir!

Köpeğinizin ağzında koku varsa, dişi kırıldıysa, gözle görülür bir çürük varsa ya da mama yemekte zorlanıyorsa yapılacak en doğru, hatta tek şey köpeği hemen veteriner hekime götürmektir. Hekim yapacağı detaylı ağız muayenesi neticesinde köpeğin dişleri için en doğru müdahalede bulunacaktır. Genellikle diş taşlarının temizlenmesi ve varsa çürük dişlerin çekilmesi şeklinde bir tedavi yöntemi izlenir. Bu arada beslenme hatalarına bağlı olarak ortaya çıkan bir durumsa veteriner yeni bir beslenme planı önerecektir ve köpek sahiplerinin veterinerin önerisine harfiyen uyması sevimli dostlarının dişlerinin tekrar sorun çıkarmasını engellemeye yardımcı olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu