Labradoodle Köpeği Özellikleri ve Fiyatları

Dünyada birçok köpek ırkı bulunuyor ve hemen hepsi farklı özelliklere sahip. Ancak bu ırklardan bazıları çok popülerken bazılarının adını çoğumuz hiç duymuyoruz. İşte Labradoodle da ülkemizde fazla duyulmamış köpek ırklarından biri. Aslında son derece sevimli bir görünüşe ve uyumlu bir karaktere sahip bu tatlı köpeklerin bu denli az tanınması doğrusu oldukça şaşırtıcı, üstelik ülkemizde fazla tanınmayan bu köpekler dünyanın en ünlü isimlerine hayat arkadaşlığı da yapıyorlar.

Labradoodle Kökeni

Labradoodle isminden de anlaşılacağı üzere Labrador Retriever ile Poodle türlerinin melezlenmesi ile elde edilmiş bir ırk. Melezlenme yoluyla elde edildiği için AKC (Amerikan Kennel Kulüp) tarafından tanınmasa da bu ırkı tanıyan başka kuruluşlar var.

Labradoodle Fiziksel özellikler

Labradoodle orta boy bir köpek ırkı ve dişilerle erkeklerinin ağırlıkları da boyları da hemen hemen aynı oluyor. Yükseklik hem dişilerde hem erkeklerde 33-36 cm, ağırlıksa yine her ikisinde de 10-35 kg arasında değişiyor. Tüyleri genellikle Poodle gibi kıvırcık ve sık olur. Tüy rengiyse beyaz, krem rengi, kırmızı, kahverengi, siyah ve altın rengi olabilir. Bu arada Labradoodle çok tüylü olmasına karşın dünyadaki en az tüy döken köpek ırklarından biridir. Hatta bazılarının hiç tüy dökmediğini söyleyebiliriz. Bu nedenle her ne kadar dünyada antialerjik köpek ırkı diye bir şey yoksa da Labradoodle alerji yapmayan köpekler arasında sayılabilir.

Labradoodle Karakteri

Labradoodle hem insanlarla, hem çocuklarla hem de diğer hayvanlarla kusursuz ilişki kurabilen bir ırktır. Bu nedenle tam bir kalabalık aile köpeği olarak tanımlanabilir. Bekçilik yapmaya pek uygun değildir. Daha çok arkadaş köpek olarak tercih edilebilecek köpeklerdir Labradoodle’lar. Aynı zamanda sahiplerine karşı aşırı bağlıdırlar ve bu nedenle sahibi tarafından yeterli ilgi gösterilmeyen Labrapoodlelalrın hırçın davranışlar sergileme olasılığı vardır.

Labradoodle Bakımı

Labradoodle bakımının en önemli unsuru şüphesiz ki tüy bakımı. Çünkü kıvırcık ve sık tüyleri düzenli olarak ve doğru tarak ile taranmazsa keçeleşme riski yüksektir. Bunun için bu köpekleri en az ayda 2 kez düzenli olarak taramak gerekir. Tüm köpekler gibi Labradoodle da egzersiz yapmaya ihtiyaç duyar. Bunun için bu köpekleri uzun yürüyüşlere çıkartabilir, koşturabilir ve uygun mevsimde yüzdürebilirsiniz. Zira çoğu Labradoodle suya ve yüzmeye bayılır.

Labradoodle Fiyatları

Bu ırkı yaygın olarak bulamamaktayız. Fakat yine de satan yetiştiriciler vardır. Fiyatlarına bakacak olursak yavru Labradoodle ırkı köpeklerin fiyatları 3000-6000 TL arasında değişmektedir. Yetişkinler olanları biraz daha uygun fiyatlı bulabilirsiniz.

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu