Muhabbet Kuşları Neden Uçamaz?

Muhabbet kuşları ile alakalı sık karşılaştığımız problemlerden birisi uçma ile ilgili problemler ve uçamamadır. Yeni, yetişkin bir muhabbet kuşu aldığınızda veya daha önceden beri beslediğiniz ancak uçması için fırsat vermediğiniz ya da veremediğiniz, kafes dışarısına çıkarılmayan muhabbet kuşlarında uçma problemleri görülmesi mümkündür. Uzun süreler boyunca sadece kafes hayatı yaşayan muhabbet kuşlarının uçmaması normaldir. Veya yazdığımız gibi yeni almış olduğunuz muhabbet kuşu yetişkin de olsa yavru da olsa henüz uçmayı öğrenmemiş olabilir. Bunun sebebi de yine aynı kapıya çıkmaktadır. Yüksek ihtimal kafes ortamında çiftleştirilip kafes ortamında doğup büyüyen bir kuştur, uçma eğitimi, fırsatı verilmemiştir.

Muhabbet kuşlarının uçmaması neden olur? Uçması için ne yapılabilir?

Kanatları körelmiş olan, uçmayı bilmeyen veya unutmuş olan muhabbet kuşu için her gün egzersiz yapılmalıdır. Ona her gün kısa kısa, günden güne süreleri uzatarak uçma eğitimi verilmeli, kanatlarını çırpması sağlanmalıdır. Zorlamadan uçması için onu desteklemelisiniz. Her gün zamanla artırarak egzersiz yaptığınızda ilerleyen zamanlarda uçmayı öğrenecektir.

Muhabbet kuşunuza uçmayı öğretirken;

  • Kuşunuzun ilk denemelerine uygun bir ortam hazırlayınız. Uçmayı bilmeyen veya unutmuş olan kuşunuz için kafesini fazla yüksek olmayan bir sehpaya ya da koltuğa koyabilirsiniz.
  • Tabii ki en önemli unsurlardan biri olan pencere detayı… Pencerelerin kapalı olduğundan emin olun. Nereye konacağını bilmeyen kuşunuz pencereden gidebilir, bunun sonrasında ise yine konacağı yeri bilemez düzgün uçamaz ve sonu kötü bitebilir.
  • Kuşunuza uçmayı öğretirken kuşunuz yere düştüğünde alıp okşayıp onu destekleyebilirsiniz.
  • Kuşunuzun kanatlarının ve tüylerinin boyutunu veteriner desteği ile değerlendirmelisiniz.
  • Kuşunuzu kafesten dışarı çıkardığınızda sürekli takip edin, kazaya mahal vermeyin. Konduğu yerleri, çevredeki eşyaları kontrol altında tutun.

Tüm bunlar dışında muhabbet kuşlarının uçmamasına sebep olarak sizden önceki sahiplerinin yapmış olduğu şeyler de önemlidir. Kimi insanlar kuşlarının uçmasını engellemek için kanatlarının ucunu kesmektedir. Bu yapıları gereği zamanla düzelebilir bir durumdur.

Veya kuşunuzun genetik yapısında bir bozukluk mevcut olabilir. Genetik bozukluklar da kuşların uçmasına engel olabilmektedir. Bu gibi sorunlar kendilerini belli ederler, fark ettiğinizde veteriner hekime danışabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu