Avustralya Silky Terrier Irkı Özellikleri ve Fiyatları

Terrier zannedildiği gibi tek bir köpeği değil bir köpek grubunu temsil eder. Dünyanın çeşitli bölgelerine ait otuzdan fazla terrier türü bulunmaktadır. Avustralya silky terrier adından da anlaşılacağı gibi terrier grubu köpeklerin Avustralya menşei bir üyesidir. Avustralya terrier ile Yorkshire terrier melezi olan bu köpekler sevimlilikleri ile dünyanın en çok tercih edilen köpek cinslerinden biridir.

1800’lü yıllarda Avustralya’da ortaya çıkan bu şirin köpekler önce fare avlamakta kullanıldılarsa da sevimlilikleri ve evlerde yaşamaya elverişli küçük boyutları ile kısa sürede ev köpekliğine terfi etmişlerdir.

İlk ortaya çıktığında fare avlamak için kullanılması Avustralya silky terrier cinsine mensup köpeklerin ne denli enerjik ve hızlı olduklarının kanıtıdır. Gerçekten de bu minik köpekler hem çok enerjiklerdir hem de çok zeki. Zeki olmaları sayesinde yavruluk döneminde gayet kolay eğitilebilirler ve iyi bir eğitimle ev hayatına oldukça başarılı şekilde adapte olurlar.

Avustralya silky terrier kısa boylu, küçük, sivri kulaklı, siyah burunlu, koyu renk küçük gözlüdür ve yavrular ilk doğduklarında siyahtır. Ergenliğe geçişle birlikte yavruların renkleri değişmeye başlar ve tüyler mavi-siyah ile ten rengi halini alır. Bu köpeklerin en büyük özelliklerinden biri de upuzun, ipek gibi tüyleridir ki ismindeki “silky” sözcüğünün dilimizdeki karşılığı ipeksidir.

İnanması zor ancak Avustralya silky terrier koruma köpeği olarak da kullanılabilir. Sahiplerine karşı sonsuz sadakatleri bu köpekleri korumacı tavırlara sevk eder. Her ne kadar küçük oldukları için caydırıcılıktan uzak gibi görünseler de Avustralya silky terrierlerin enerjik yapıları ve hızlı hareket etme kabiliyetleri sahiplerine karşı herhangi bir tehlike sezdiklerinde onu korumak için duruma büyük bir hızla müdahale edebilmelerine yardımcı olur.

Avustralya Silky Terrier Bakımı

Upuzun, ipeksi tüyleri bulunan Avustralya silky terrier bakımının en önemli parçası taramadır. Bu köpekleri her gün mutlaka uygun fırça ile taramak gerekir. Aksi takdirde tüyler düğüm olabilir ve sağlığını kaybedebilir. Ayrıca yine tüylerin sağlığı için düzenli banyo yaptırılması da gerekir, ancak banyo sırasında ve sonrasında üşümemesine kesinlikle dikkat edilmelidir.

Son bir şey ekleyelim, ne yazık ki bazı kişiler bu köpeklerin kuyruğunu kestirmektedir, oysa köpeklerin kuyrukları vücutlarının en önemli parçalarından biridir ve köpeklerin vücut bütünlüklerine zarar vermek ülkemizde yasa ile yasaklanmıştır. Köpeklerin kuyruğu neden kesilir yazımıza göz atarak bu konu hakkında çok daha kapsamlı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Avustralya Silky Terrier Fiyatları

Bu ırkın fiyatları köpeğin yaşı ve genel özellikleri ile orantılıdır. Yavru Avustralya silky terrier köpekleri ortalama olarak 2500-4000 TL arasında satılmaktadır. Yaş büyüdükçe fiyatlar biraz daha düşmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu