Dişi Kedi Ne Zaman Kısırlaştırılır?

Kediler tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de en fazla bakılan evcil hayvanlar durumundalar ve evlerde bakılan binlerce kedinin yanı sıra sokaklarda da zorlu şartlarda hayatta kalmaya çalışan binlerce kedi var. Bunu engellemenin yoluysa tabi ki kedilerin üremesini kontrol altına almak ve kısırlaştırmaktan geçiyor. Ne yazık ki ülkemizde hala kedi kısırlaştırılmalı mı, yoksa kısırlaştırılmamalı mı diye tartışılıyor. Oysa ki kısırlaştırılmayan kediler hem istenmeyen gebelikler nedeni ile sürekli ürüyor hem de birçok hastalığa yakalanma olasılıkları çok daha yüksek. Yani kısırlaştırma kedi bakımının en önemli unsurlarından biri ve özellikle dişi kedileri eğer yavrulaması düşünülmüyorsa mutlaka kısırlaştırmak gerekiyor. Kısırlaştırmanın birçok olumlu yanı var. Bununla beraber bugüne kadar olumsuz bir yanı tespit edilmemiştir.

Dişi kediler 6-8 aylık olduklarında kızgınlığa giriyorlar!

Dişi kediler ortalama olarak 6-8 aylık olduklarında cinsel olgunluğa erişiyorlar ve ilk kızgınlık dönemlerine giriyorlar. Yapılan araştırmalar dişi kedilerin ilk kızgınlık dönemlerinden sonra kısırlaştırılabileceğini gösteriyor. Ancak kedileri kısırlaştırmak için kızgınlık döneminden çıkmalarını beklemek gerekiyor. Yani dişi kedi ne zaman kısırlaştırılır sorusunun yanıtı ilk kızgınlık dönemine girdikten sonra her zaman. Fakat biz bunun ne kadar erken olursa o kadar iyi olacağını söyleyebiliriz. Yani bir kediyi 1 yaşına kadar kısırlaştırmakta fayda vardır.

Kısırlaştırma genital hastalık riskini azaltıyor!

Aynı bizlerde olduğu gibi kedilerde çok sayıda genital hastalık ile karşılaşılıyor. Örneğin; rahim kanseri, meme kanseri, mastitis ve bunlar gibi birçok genital hastalığa yakalanma riski kısırlaştırma ile minimuma indiriliyor ve hatta bazıları tamamen ortadan kalkıyor. Ayrıca dişi kediler ne kadar erken kısırlaştırılırsa bu hastalıklara yakalanma olasılıkları da o kadar azalıyor. Dolayısıyla bu açıdan bakınca kısırlaştırma kedilerin yalnızca kontrolsüz şekilde üremesini engellemekle kalmıyor aynı zamanda daha uzun yaşamalarını sağlıyor.

Bir kere doğursun yaklaşımı doğru değil!

Birçok kedi sahibinin yaptığı en büyük hatalardan biri de kedileri kendileri ile aynı canlıymış gibi değerlendirmek ve “Hiç değilse bir kere doğursun, annelik duygusunu tatsın.” diyerek kısırlaştırmadan önce doğurmasını beklemek. Oysaki kediler yalnızca üremek için çiftleşiyorlar, yani anne olup olmamanın onlar için insanlar için olduğu gibi bir anlamı ya da önemi bulunmuyor. Eğer doğacak olan yavruların hayatları, sağlıklı ve uygun şekilde bakımları garantiyse buna izin vermelisiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu