Kedilerin Bıyıkları Kesilirse Ne Olur?

Canlılar aleminde pek çok memeli, bıyıklara sahiptir. Bu bıyıklar bazı canlılar için oldukça önemli işlevlere sahiptir. Kediler de bıyıkları olan canlılardan bir tanesidir. Kedilerin bıyıkları, sahiplerinin tahmin ettiklerinden daha önemli işlevlere sahiptir. Bu nedenle kediler için oldukça önemli olduğunu söyleyebiliriz.

Kedilerin Bıyıkları Ne İşe Yarar?

Kedilerin bıyıklarının aslında tek bir işlevi yoktur. İlk olarak bir kedinin bıyıklarının uzunluğu, aslında onların nereye sığıp sığmayacaklarını belirleyen bir tür araçtır. Yani kediler için özel bir sensör görevi yapar. Dikkat edecek olursanız bir kedinin kilosu artıkça bıyıkları da uzayacaktır. Bu sayede büyüyen kedi geçebileceği yerleri rahatlıkla tespit eder.

Kedilerde bulunan bıyıkların bir diğer işlevi ise hava akımında bulunan değişimleri hemen algılamaya yaramasıdır. Özellikle karanlık ortamlarda kedilerin daha kontrollü hareket etmesini sağlayan bıyıklar, gelen tehlikelerin algılanmasını sağlar. Kedileri travmalara ve diğer tehlikelere karşı koruyucu bir özelliğe sahiptir.

Özellikle kör bir kedi için bıyıkları hayati öneme sahiptir. Çünkü onlar için adeta bir göz görevi görürler. Kediler bıyıkları sayesinde bir eşyaya ne kadar uzaklıkta olduklarını bile tespit edebilir. Bu sayede görmeyen veya az gören kedilerin bir yere çarpma riski oldukça azalır. Muazzam bir yapıya sahip olan bıyıklar onların kurtarıcıları olurlar.

Kedilerin Bıyıkları Kesilirse Ne Olur?

Halk arasında, kedilerin bıyıkları kesilirse dengeleri kaybedeceği ve yürümelerinde problem yaşanacağı düşüncesi hakimdir. Fakat bu doğru değildir. Kedilerin dengesini sağlayan şeyler iç kulak ile alakalıdır. Dolayısıyla bıyıklar ile yakından uzaktan herhangi bir bağlantısı yoktur. Tabi ki denge ile alakalı olmasa bile yukarıda saydığımız işlevleri olduğu için kediyi olumsuz etkileyecektir.

Kedilerin bıyıklarının kesilmesi fiziksel olarak onların sağlığını etkilemez. Fakat psikolojik olarak etkileyebilir. Bıyığı kesilen kedilerin ortam ile alakalı algıları köreleceği için kendilerini kötü hissederler. Bu durumda da stres altına girerek davranış bozuklukları yaşayabilirler. Bunun yanında çeşitli tehlike ve travmalara karşı koruyucu özelliklerinden birisi ortadan kalkmış olur.

Kedi sahipleri kedinin bıyıklarına dikkat etmeli ve zarar vermemeye çalışmalıdır. Bıyıklar özellikle tıraş esnasında yanlışlıkla kesilebilir. Bu nedenle tıraş konusuna özen göstermek ve uzman kişilere tıraş yaptırmak gerekmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu