Kedi Maltı Nedir? Kedilerde Malt Ne İşe Yarar?

Kediler kendilerini yalayarak temizleyen canlılardır. Kedi besleyenler bunu çok iyi bilirler. Kediler günün büyük kısmını uyuyarak geçirir. Kalan kısmında ise yemek yeme, oyun gibi ihtiyaçlarını karşılar. Bunun yanında uyku dışında kalan sürenin büyük kısmını kendilerini yalayarak geçirirler. Yapılan araştırmalarda uyku dışında kalan sürenin %15 kadarını kediler kendilerini yalayarak geçirmektedir.

Kedilerin ağız ve dili anatomik yapılara gereği vücudun her yerine ulaşabilmektedir. Bu nedenle vücudunun neredeyse tamamını bir kedi yalayarak temizleyebilir. Kedinin dilindeki pütürlü yapı kedinin tüylerini bir fırça gibi temizler ve temiz kalmasını sağlar. Bir kedi gün içerisinde bu işlemi sürekli yaptığından; sürekli temizdir diyebiliriz.

Özellikle kediniz ıslandığında veya vücuduna bir şey bulaştığında hemen o bölgeyi yalamaya başladığını görürsünüz. İçgüdüsel olarak kedilerde bu özellik hep vardı ve var olacaktır.

Kedi Tüy Dökülmesi

Kediler birçok sebebe bağlı olarak tüylerini dökerler. Normal ve normal olmayan tüy dökme vardır. Biz normal tüy dökmeden bile bahsedersek her gün yüzlerce kıl partikülü dökülmekte ve yerine yenileri çıkmaktadır. Özellikle mevsim geçişlerinde ve stres gibi durumlarda tüy dökülmesi ciddi anlamda artmaktadır. Bu tüylerin bir kısmı kedinin yaşadığı bölgelere dökülürken, bir kısmı ise kedi tarafından yalanma esnasında vücuda alınmaktadır. Vücuda alınan tüyler sindirim sisteminde birikmekte ve bazen sorunlara neden olmaktadır.

Yutulan Tüylerin Zararı Nedir?

Aslında tüyler genellikle ve büyük çoğunlukla mide ve bağırsak yolunu izleyerek vücuttan atılır. Bazense kedi kusarak bunları ağız yolu ile atmaktadır. Kıllar sindirim sistemi içerisinde genellikle birbirine bağlanarak yumaklar oluşturur. Dediğimiz gibi kıllar veya kıl yumakları kusma ve dışkı yolu ile atılır. Kedi çimleri kedinizin kusmasını kolaylaştıran ürünlerden birisidir.

Kediler genellikle bu tüyleri vücuttan bir şekilde atarlar ama bazen vücuttan atamadıklarında kıl yumakları büyümeye devam eder ve sindirim sisteminde tıkanma gibi ciddi sorunlara sebebiyet verebilir.

Kedi Maltı Ne İşe Yarar?

Kedi maltı kedilerin yalama ile vücuda almış oldukları kılların vücuttan kolay atılmasını sağlayan en önemli üründür. Sindirim sistemindeki kılların ve kıl yumaklarının birbirine yapışmasını engeller ve vücuttan hızlı ve kolay atılmasını sağlar. Düzenli olarak malt kullanan kedilerde tüy yumaklarının sorun oluşturma riski neredeyse yoktur.

Kedi maltı genellikle macun şeklinde satılmaktadır. Veteriner hekimin önerdiği şekilde kedinize her gün bu malt ürününden bir miktar vererek kılların zarar verme riskini ciddi anlamda düşürürsünüz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu