Belçika Kurdu (Malinois) Özellikleri ve Fiyatları

Belçika kurdu olarak adlandırılan üç köpek türü vardır ve Malinois‘da bunlardan biridir, diğerleriyse Groenendael ve Laekenois‘dir. Chien de Berger Belge ve Belçika kurdu isimleri ile de bilinir ve bir çeşit çoban köpeğidir. Adından da anlaşılacağı üzere Belçika menşei bir ırk olan Belçika kurdu Malinois’in kökeni 1800’lü yıllara dek uzanır. Belçika Veteriner Fakültesi ve Huyghebaert kardeşler tarafından geliştirilmiş olan bir ırktır.

Malinois Fiziksel Özellikleri

Ortalama ömrü 10-12 yıl olan Malinois ırkı köpeklerin boyu dişilerde 56-61, erkeklerde 61-66 cm, ağırlıklarıysa erkeklerde ve dişilerde 27-29 kg arasındadır. Tüyleri genellikle maun kahverengisidir, kafa, kulaklar ve yüzleriyse siyahtır. Kulakları kafasına göre büyükçe ve diktir. Malinois çok dayanıklı bir köpektir ve farklı koşullara uyum sağlamakta da son derece başarılıdır. Bu nedenle birçok farklı ülkede ve ortamda karşılaşmak mümkündür.

Malinois Karakteri

Belçika kurdu Malinois çok uyumlu, zeki ve sevecen bir köpektir. Enerjisi yüksektir bu nedenle oyun oynamayı çok sever. Bu köpekler ayrıca sahiplerine duydukları bağlılıkla tanınırlar ve çok zeki oldukları için oldukça kolay eğitilebilirler. Günümüzde birçok farklı işte kullanılan Malinois’ler gerekli eğitim verildikten sonra çok başarılı birer polis köpeği olabilirler. Özellikle uyuşturucu, bomba gibi yasadışı maddeleri bulma konusunda son derece başarılı bir köpek ırkıdır. Bunun yanı sıra çoban köpeği ve koruma köpeği olarak da kullanılabilirler. Malinois bekçi köpeği olarak da kullanılabilse de bu işi yapabilmesi için sıkı bir eğitimden geçmesi gerekir, çünkü saldırgan tavırlar sergilemeye eğilimi vardır.

Malinois Bakımı

Malinois çok enerjik bir köpek olduğu için yeterli egzersiz yaptırılması çok önemlidir. Egzersiz olarak koşu ve atlama eğitimleri kullanılabilir. Ayrıca bunlar köpek içinde bir oyundur. Ama yeterli egzersiz yaptırılırken doğru beslenmesine de özen göstermek gerekir, zira çok enerji harcayan bu köpekler doğru beslenmezlerse sağlık sorunları ile karşılaşılabilir. Köpekleri doğru bir şekilde beslemek isteyenler kaliteli kuru mamaları bu kapsamda gönül rahatlığı ile kullanabilirler.

Yavru Malinois Fiyatları

Ülkemizde özellikle polis ve askerlerin oldukça yaygın olarak kullandığı ırklardan birisidir. Bununla beraber bahçede köpek beslemek isteyenlerin tercih ettiği önemli ırklardan birisidir. Yavru Malinois ırkı köpek fiyatları 3.000-6.000 TL arasında değişmektedir. Yetişkinler ise genellikle biraz daha düşük fiyatlara alıcı bulmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu