Köpeklerde Kötü Koku Nedenleri ve Çözüm Önerileri

Köpeklerin vücudundan yayılan kokular, onların sağlıkları ve bakımları hakkında sahiplerine bilgi verir. Bazen köpeklerin kulaklarından, ağzından ya da derisinden kötü kokular gelebilir. Bunun bakım ile alakalı sebepleri olabileceği gibi sağlık kaynaklı sebepleri de vardır. Köpeklerin hangi durumlarda nasıl kokular salgılayabileceği konusunda biraz bilgi sahibi iseniz çeşitli hastalıklar için erken teşhis yapılmasını sağlayabilirsiniz.

Islak Köpek Kokusu

Köpeğinize banyo yaptırdıktan sonra derisinden kötü bir koku geldiğini fark etmişsinizdir. Bunun nedeni köpeğinizin derisi ve tüylerinde yaşayan mantar, bakteri ve diğer mikroorganizmalardır. Bu mikroorganizmaları köpeğin derisi kuru iken çok fazla koku yaymaz. Ta ki deri ıslanana kadar. Köpeğiniz banyo yaparken ya da yüzerken temas ettiği su, bu bileşenlerin salınmasına neden olur. Banyo yaptırdıktan veya herhangi bir nedenle köpeğiniz ıslandıktan sonra en kısa sürede çok iyi bir şekilde köpeğinizi kurulamanız gerekir. Bu hem kokuyu engelleyecek hem de mantar gibi oluşabilecek bazı deri hastalıklarını önleyecektir. En azından bu tarz hastalıkların oluşmasına zemin hazırlamayacaktır.

Ağız Kokuları

Köpeklerde ağız ve nefes kokusuna sebep olan pek çok faktör vardır. Köpeğinizin dışkısını yemesi, çöplerden beslenmesi gibi beslenme ile alakalı problemler buna neden olabildiği gibi dişlerinin arasında yaşayan bakteriler, dişlerinin çürümesi, diş taşları, solunum yolu enfeksiyonları, köpeğin midesinde rahatsızlık olması gibi daha ciddi problemlerde ağız kokusuna neden olabilir. Köpeğinizin ağız kokusu eğer beslenme ile alakalı değilse bir veterinere giderek bunun altında yatan neden öğrenmelisiniz. Bunun yanında köpeklerde ağız ve diş bakımı oldukça önemlidir. Düzenli olarak köpeğinizin diş bakımını yaptırmalı, diş taşı gibi sorunlarda veteriner hekime giderek tedavi ettirmelisiniz.

Cilt Kıvrımlarının Kokması

Özellikle derisi katlanan köpeklerde karşılaşılan bir problem cilt kıvrımlarının temizlenmemesidir. Bu kıvrımlar aslında köpeklerin derilerinin en kirli olduğu yerlerdir. Aynı zamanda bu kıvrım olan bölgeler daha nemlidir ve nemde kötü kokuya sebebiyet verir. Temizlenmediği için bu katmanlarda çeşitli bakteriler yer eder ve köpeğin derisinin kokmasına neden olur. Bu kıvrımları belli aralıklar ile temizlerseniz ortaya çıkabilecek kokuların önüne geçmiş olursunuz.

Kulaktan Gelen Kokular

Köpeklerin yalnızca derileri ya da ağızları kokmaz. Zaman zaman kulaklarının da kokabildiği görülür. Köpeklerin kulaklarının kokmasına neden olan en büyük neden bakteriyel kulak enfeksiyonlardır. Özellikle uzun ve sarkık kulaklı köpekler, kulak enfeksiyonlarına daha yatkındır. Köpeklerinizi herhangi bir kulak enfeksiyonuna karşı korumak için ilk olarak onların kulak temizliklerini yapmalısınız. Çünkü biriken kirler çeşitli hastalıkların ortaya çıkmasına neden olabilir. Bunun yanında banyo yaptırırken mümkünse kulakları pamuk ile kapatmak doğru olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu