Köpeklerde Diş Sararması

Köpek bakımının en önemli unsurlarından biri dişleridir. Köpeklerin dişlerinin sağlıklı olması genel sağlıkları içinde oldukça önemlidir ve vazgeçilmezdir. Bu nedenle tüm köpek sahiplerinin köpeklerinin ağız ve diş sağlığını yakından takip etmesi ve koruyucu önlemler almanın yanı sıra herhangi bir sorunun varlığını fark ettiği anda veteriner hekime başvurması gerekir. Köpeklerde ağız ve diş sağlığı ile alakalı olarak farklı sorunlar görülebilmektedir. Bu sorunlardan en sık gördüklerimizden birisi ise diş sararmasıdır. Aslında tek başına basit sararmalar ciddi bir sorun olmasa da, bir sorunun başladığının ya da diş bakımının iyi yapılmadığının habercisi olabilir.

Besleme hataları köpeklerin diş sağlığını olumsuz etkiler!

Kedi ve köpek bakımı ile ilgili en hassas konulardan biri beslemedir. Köpekleri beslerken yapılan hatalar vücutlarındaki birçok organın sağlığını olumsuz etkileyeceği gibi dişlerine de zarar verir. Bu nedenle köpekleri yavruluk döneminden itibaren doğru şekilde beslemek gerekir. Yavru köpek bakımı söz konusu olduğunda en önemli konulardan biri olan beslemeye özen gösterilmelidir. Zira yavruluk döneminde yetersiz kalsiyum alan köpeklerde ileride diş sorunları çok daha sık görülür. Aynı zamanda ev yemekleri ile beslenen köpekler, sürekli olarak yaş mama ile beslenen köpekler ve yumuşak gıdalar ile beslenen köpeklerde diş sorunları daha yaygın olarak görülmektedir. Tüm bunlar dişlerde sararma ile beraber diş çürüklerine, diş taşlarına ve diş kayıplarına neden olabilmektedir.

Bunun yanı sıra köpekleri sürekli yumuşak ve karbonhidrat ağırlıklı yiyeceklerle beslemek de diş sağlıklarını olumsuz yönde etkilemektedir. Köpeklerin beslenmesinde karbonhidrat, protein, yağ, vitaminler ve mineraller dengeli bir şekilde diyet programında olmalıdır. Bunun için önerdiğimiz kaliteli kuru mamalardır. Kullanacağınız kaliteli kuru mamalar; beslenme kaynaklı diş sorunlarını minimum seviyeye indirecek ve diş sağlığına katkı sağlayacaktır.

Diş sararması ciddi sorunların habercisi olabilir!

Köpeklerde basit ve hafif seviyedeki diş sararması tek başına ciddi bir sorunun habercisi olma da, bir sorunun başlayacağının işaretidir. Köpeklerde diş sararması özellikle de ağız kokusu ile birlikte görülüyorsa bu ciddi sorunların habercisi olabilir. Yanlış besleme neticesinde oluşan diş taşları köpeklerde diş sararması oluşturabilir. Bunun yanı sıra sindirim sistemindeki bozukluklar da diş sararması ve ağız kokusuna neden olabilir. Köpeğinizin dişlerinde sararma varsa onu veterinere götürmeniz gerekir. Zira ancak veteriner hekimin yapacağı detaylı bir ağız muayenesi ile bu sorunun kaynağını öğrenebilir ve tedavi edilmesini sağlayabilirsiniz.

Köpeklerde diş sararmasının en büyük nedeni diş taşı ve tartar oluşumunun başlamasıdır. Bu bir süreçtir. Dişlerde hafif sararma ile başlayan süreç dişlerde çok ciddi sararma ve diş taşı oluşumu ile devam eder.

Eğer köpeğinizde diş sararması söz konusu ise muhtemel nedenleri belirlemek ve bu nedenleri ortadan kaldırmak gerekir. Diş muayenesi ve varsa eğer diş taşlarının temizliği önemlidir. Köpek sahipleri ise özellikle köpeğinin beslenmesine dikkat etmelidir. Bununla beraber düzenli olarak köpeğin dişlerini fırçalamalı, ağız ve diş sağlığını ihmal etmemelidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu