Evde ve Sokakta Kediler Kaç Yıl Yaşar?

Sosyal medya ve sitelerimiz üzerinden bizlere en çok gelen sorulardan bazıları “Kediler kaç yıl yaşar?“, “Kedilerin ömrü ne kadar?“, “Kediler ne kadar süre yaşar?” ve bunlara benzer kedi yaşam süreleri ile alakalı sorulardır. Sizlere bu konumuzda kedilerin ortalama yaşam süreleri ve bu süreyi etkileyen faktörlerden kısaca bahsedeğiz.

Kedilerin ortalama ömürlerini etkileyen oldukça fazla faktör vardır. Bunların başında bakım ve besleme koşullarını söyleyebiliriz. Aynı zamanda ev kedileri ile sokak kedileri arasında da bakım ve besleme ile alakalı ciddi farklar olduğundan yaşam süreleri arasında da farklar vardır. Genel itibari ile ev kedileri, sokak kedilerine göre daha fazla yaşam süresine sahiptir.

Sokak Kedileri Kaç Yıl Yaşar?

Sokaklarda yaşayan kediler için şartlar genellikle iyi değildir. Birçok olumsuz etken ile karşılaşırlar. Bu nedenle yaşam süreleri de çoğunlukla çok uzun olmamaktadır. Sokaklarda özellikle beslenme ile alakalı sorunlar vardır. Yiyecek bulmakta zorlanırlar ve buldukları yiyecekler genellikle sağlıklı değildir. Aynı zamanda yazı sıcaklarda veya kışın soğuklarda uygun barınma alanları bulmakta zordur.

Sokak kedileri için önemli olan diğer olumsuzluk ise hastalıklardır. Birçok bulaşıcı hastalık söz konusudur. Sokaktaki canlar bu hastalıklara yakalandıklarında genellikle yardım alamazlar. Dolayısı ile bu hastalıklar çoğunlukla ölüm ile sonuçlanır. Ayrıca diğer canlılar, trafik kazaları gibi çeşitli faktörlerde sokak kedilerini olumsuz etkiler.

Sokak kedilerinin yaşam süreleri 2-16 yıl arasındadır. Fakat genel olarak baktığımızda ortalama yaşam süreleri 3-5 yıl arasındadır.

Ev Kedileri Kaç Yıl Yaşar?

Sokak kedilerinin yaşadığı birçok olumsuzluk ev kedileri için söz konusu değildir. Ev kedilerinin bakım ve besleme koşulları genellikle çok iyidir. Aynı zamanda hastalıklara karşı koruyucu aşılamalar çoğunlukla yapılmakta, hasta olduklarında ise tedavileri sağlanmaktadır. Durum böyle olunca ev kedilerinin yaşam süreleri daha fazladır.

Ev kedilerinin yaşam sürelerini etkileyen en önemli unsur ırktır. Yani kedinizin ırkına göre yaşam süresi değişiklik gösterebilmektedir. Bunun altında yatan birçok sebep vardır. Genetik özellikler ve bazı hastalıklara yatkınlık önemli faktörler olarak sayılabilir.

Tabi ki ev kedileri için bazı olumsuzluklarda olabilir. Bunlar arasında ilk olarak sayabileceğimiz obezitedir. Ev kedilerinin beslenmesini iyi olması ama bunun yanında egzersiz anlamında eksik kalmaları obezitenin en önemli sebebidir. Bu ise çeşitli sağlık sorunlarına ve yaşam süresinin kısalmasına sebebiyet verir.

 • British Shorthair Ortalama Yaşam Süresi 12 – 14 Yıl
 • Van Kedisi Ortalama Yaşam Süresi 12 – 17 Yıl
 • Ankara Kedisi Ortalama Yaşam Süresi 12– 18 Yıl
 • İran Kedisi Ortalama Yaşam Süresi 12 – 16 Yıl
 • Sfenks Kedisi Ortalama Yaşam Süresi 12 – 17 Yıl
 • Scottish Fold Ortalama Yaşam Süresi 12 – 17 Yıl
 • Exotic Shorthair Ortalama Yaşam Süresi 8 – 15 Yıl
 • Chinchilla Kedisi Ortalama Yaşam Süresi 14 – 16 Yıl
 • Bombay Kedisi Ortalama Yaşam Süresi 10 – 15 Yıl
 • Maine Coon Ortalama Yaşam Süresi 12 – 17 yıl
 • American Bobtail Ortalama Yaşam Süresi 14 – 16 Yıl

Genel itibari ile ev kedilerinin yaşam süreleri 12-15 yıl arasındadır.

Ülkemizde evcil olarak en sık beslenen bazı kedi ırklarının ortalama yaşam sürelerini yukarıda sizinle paylaştık. Eğer özel olarak sormak istediğiniz ırklar varsa veya konu ile alakalı farklı bilgiler paylaşmak istiyorsanız ya da soru sormak istiyorsanız aşağıdaki yorum bölümünden bunları iletebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu