Köpeklerde Dışkı Yeme Sorunu Nedenleri ve Çözüm Yolları

Köpekler bizlerin en sevdiği ve dünyada en fazla beslenen evcil hayvanlar. Köpekler insanlara rahatsız edici ya da şaşırtıcı gelen bazı davranışlar sergileyebiliyorlar. Bu davranışların başında köpeklerin dışkı yemesi geliyor. Çoğu köpek sahibi için adeta bir kabus olan bu davranışın kesin nedeni bilinmiyor. Ancak elbette “Köpekler neden dışkı yer?” sorusuna verilen bazı cevaplar bulunuyor. Köpekler hem kendi kakalarını hem de başka köpeklerin ya da hayvanların kakalarını yiyebilirler. Köpeklerde kaka ya da dışkı yeme durumuna kaprofaji ismi veriliyor ve bu davranışın altından farklı nedenler yatabiliyor.

Köpeğinizin kaka yemesinin altında yatan nedenler şunlar olabilir.

Stres

Köpekler son derece duygusal ve sosyal canlılar bu da beraberinde çevrelerinde olan bitenden aşırı etkilenmelerine neden oluyor. Köpeklerin yaşadığı evde yaşanan olumsuzlukların yanı sıra yeterli sosyalleşememeleri ve bazı farklı etkenler strese girmelerine yol açabiliyor. Köpeklerde kaka yeme stres nedeni ile ortaya çıkabiliyor. Bir yere kapatılmak, sürekli bağlı tutulmak, yalnızlık, can sıkıntısı ve stres de köpeklerin dışkı yemesine neden olabiliyor. Köpek bakmak köpeği bir yere bağlamak, hapsetmek değildir. Köpekler sosyal ve enerjik canlılardır. Dolayısıyla köpekleri hapsetmek, sürekli bağlı tutmak ve yalnızlığa mahkum etmek bu hayvanların ruhsal çöküntü yaşamasına neden olur. Bu durumlardaki köpeklerin dışkı yemesinin sebebi aşırı stres altında olmalarıdır.

Dışkı yeme sağlık sorunlarının göstergesi olabiliyor!

Köpeklerde dışkı yeme, bilimsel adıyla coprophagia durumunun altında yatan nedenlerden biri sağlık sorunları. Yapılan araştırmalar yetersiz beslenme, iç parazitlere bağlı yetersiz beslenme, pankreas yetersizliği gibi sağlık sorunlarının köpeklerde dışkı yeme eylemini tetikleyebildiğini gösteriyor. Dolayısıyla dışkı yiyen köpeğe kızmak, köpeği cezalandırmak gibi yöntemler uygulamak yerine köpeğin neden dışkı yediğini bulmaya odaklanmak gerekiyor. Zira ancak bu şekilde köpeği dışkı yemeye iten sebebi bulup ortadan kaldırmaya yönelik tedavi uygulayabilmek mümkün oluyor.

Köpeği dışkısını yaptığı için cezalandırmak da bu davranışı tetikliyor.

Köpek sahiplerinin yaptığı en büyük hatalardan biri köpeklerini bilinçsiz şekilde eğitmeye çalışmak. İnanın köpeklerimizi eğitirken yaptığımız yanlış ve aşırı hareketler bu hayvanların üzerinde sandığımızdan çok daha ciddi etkiler yapıyor. Eve kakasını yaptığı için sert şekilde cezalandırılan, hatta yazması bile kötü ama vurulan, dövülen köpekler kaka yaptıklarında yine kendilerine kızılacağından, dayak yiyeceklerinden korktukları için kakalarını yiyebiliyorlar.

Sağlıklı ve mutlu olan köpeklerde dışkı yeme davranışı ile nadir karşılaşılır.

Yukarıda da anlattığımız gibi bir takım sağlık sorunları yaşamayan, ya da ruhsal olarak kötü durumda olmayan köpeklerde kaka yeme davranışı ile oldukça nadir karşılaşılır. Sağlıklı ve mutlu köpekler dışkı yeme eğiliminde değildir. Yani şayet köpeğiniz dışkı yiyorsa ona kızmak yerine köpeği karşı tutumlarınızı gözden geçirmeniz, köpeği veterinere götürerek bir sağlık sorunu olup olmadığını öğrenmeniz gerekir. Köpeklerin sergilediği diğer şaşırtıcı davranışlardan biri olan kusmuk yeme ile ilgili bilgi sahibi olmak için “Köpekler neden kusmuğunu yer?” yazısına göz atabileceğinizi de ekleyelim.

Kısacası eğer köpeğiniz kakasını ya da başka hayvanların kakasını yiyorsa bunun için ona kızmak yerine bu davranışı sergilemesinin altında yatan nedeni bulup ortadan kaldırmaya odaklanmanız kesinlikle çok daha doğru bir davranış olur.

Çeşitli tablet ve ilaçlar sorunun çözümünde kullanılıyor.

Bu sorunun çözümü için çeşitli tabletler ve ilaçlar kullanılmaktadır. Bu ilaçlar maalesef tüm köpeklerde işe yaramıyor. Fakat bazı durumlarda yararlı olduğu görülmektedir. Bu tarz ilaçlar kullanan köpek sahiplerinden de yorum bekliyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu