Fransız Bulldog Özellikleri ve Fiyatları

French Bulldog, Türkiye’de Fransız Bulldog olarak ta bilinmektedir. Son derece sevimli bir görünüşe sahip olan bu cins aynı zamanda neşeli bir karaktere de sahiptir. Çok akıllı, küçük ve sevimli bir cins olan Fransız Bulldog, en fazla tercih edilen dost köpeklerden biridir. Kulakları yarasa kulağına benzeyen tür, kendine özgü bir çekiciliğe sahiptir. Ülkemizde oldukça popüler olmakla birlikte çok sık tercih edilir ve birçok kişinin bu sevimli köpeklerle yaşadığı bilinmektedir.

19. yüzyılda İngiltere’nin Nottingham kentindeki dantel işçileri sanayi devrimi ile beraber işsiz kaldılar. Sonrasında da Fransa’ya göç ederken yanlarında bir çok köpek türünü götürdüler. İşçilerin yanlarında götürdüğü bu köpekler Fransa’da çok popüler oldu. Kısacası isimleri Fransız Bulldog olsa da, İngiltere kökenli olduklarını ifade etmek gerekiyor. Avrupa’da çok hızlı bir şekilde tanınan bu cins, kısa süre içinde Amerikalılar tarafından da çok sevildi. Şu an için Amerika’da en sevilen köpek türü olarak biliniyor.

Fransız Bulldog Fiziksel Özellikleri

Bu cins köpeklerin görünüşleri birbirine benzer ve tipiktir. Bu nedenle başka bir cins ile karıştırma olasılığı yoktur. Fransız Bulldog fiziksel özelliklerini sizler için şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Son derece küçük bir köpek ırkıdır. Erkek ve dişilerde yükseklikleri 30 cm kadardır. Ağırlıkları ise 9-13 kg arasında değişmektedir.
 • Tüy renkleri beyaz, sarı ya da kaplan desenli olan Fransız Bulldog, kısa tüylere sahiptir.
 • Daima gözleri koyu olan bu cins aynı zamanda çıkık ve büyük gözlere sahiptir.
 • Koyu renkli ve basık gözlere sahiptir.
 • Kıvrık ve düz kuyruklara sahip olabilir.
 • En dikkat çekici özellikleri yarasaya benzeyen kulaklarıdır.
 • Gevşek ve yumuşak derileri vardır.
 • İngiliz Bulldog ve Fransız Bulldog birbirlerine benzeyen görünüme sahiptir. Fransız Bulldog İngiliz’den daha çok küçüktür.

Fransız Bulldog Karakteri

Dış görünüş olarak asık surata sahip gibi görünse de çok eğlenceli bir karaktere sahiptir. Bir çok insan bu eğlenceli köpekler ile birlikte yaşamak isterler. İnsan hayatına eğlence ve neşe katan bir cinstir.

 • Fransız Bulldog inatçı bir karaktere sahiptir.
 • Başka köpekler ile birlikte yaşamak istemezler. Bu nedenle, yavru zamanlarından itibaren onları başka köpekler ile sosyalleştirmek son derece önemlidir.
 • Kediler ile, diğer köpek türleri olan ilişkilerinden daha iyi anlaşırlar. Yavru dönemlerinden itibaren, eğer bir kedi ile beraber büyürlerse çok iyi bir arkadaşlık ortaya çıkar.
 • Çocuklarla çok iyi bir arkadaşlık kurabilirler. Oyun oynamayı çok sevdikleri için çocuklar ile birlikte çok güzel zaman geçirirler.
 • Yabancılar ile mesafelidirler.
 • İtaat konusunda kimi zaman sorun çıkartabilirler.
 • Gereksiz yere havlama eğilimleri yoktur. Yabancı geldiği zaman havlarlar. Normal zamanlarda son derece sakindirler.

Fransız Bulldog Bakımı

Fransız Bulldoglar egzersiz konusunda çok yetenekli değildir. Bu nedenle onları günde en az 2 saat yürüyüşe çıkarmak çok önemlidir. Onları evinizin çevresinde serbest bırakarak, çevreyi öğrenmeleri konusunda yardımcı olabilirsiniz. Solunum ve kalp krizi sorunlarına çok yatkındır. Bu nedenle sıcak havada egzersiz yaptırmamak daha iyi bir tercih olacaktır.

Fransız Bulldog Tüy Bakımı

Tüyleri kısa olması nedeniyle bakımı son derece kolaydır. Haftada 1 kere taramanız yeterlidir. Petshoplarda satılan uçları yumuşak tarakları tercih edebilirsiniz. Ayda 1 kere banyo yapmak onlar için yeterli olacaktır. Deri tabakası kıvrımlıdır bu nedenle bakımına dikkat etmeniz gerekir. Bu konulara özen göstermeniz halinde bakım konusunda herhangi bir sorun yaşamazsanız.

French Bulldog bakımı ve özellikleri hakkında sizlere detaylı bir araştırma yaptık. Yazımızı rehber olarak benimseyebilirsiniz.

Fransız Bulldog Fiyatları 2022

Köpeğin ırkın özelliklerini ne kadar taşıdığı, yaşı, cinsiyeti ve tüy rengi gibi kriterlere bağlı olarak fiyatlarda değişiklik olabilmektedir. Yavru bir Fransız Bulldog köpeği ortalama olarak 4.000 ile 7.500 TL arasında değişiklik göstermektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu