Köpeklerde İştahsızlık Nedenleri ve Çözüm Yolları

Köpeklerde, insanlar gibi zaman zaman iştahsızlık durumu ile karşı karşıya kalabilir. Köpeklerde iştahsızlık pek çok sebepten ve sorundan kaynaklı olabilir. Bazı sebepler basit olmakla beraber, bazıları oldukça ciddi sorun ve hastalıkların habercisi olabilir.

Hastalık Sebebiyle İştahın Kesilmesi

Köpeğiniz hasta olduğu zaman iştahtan kesilme durumu görülebilir. Bu hastalıklar arasında bakteriyel enfeksiyonlar, bağırsak düğümlenmesi ve diğer sindirim sistemi problemler, gençlikte görülen bulaşıcı hastalıklar ve karaciğer iltihaplanması gibi önemli sağlık sorunları yer alabilir. Köpeğinizin iştahı kesildiği zaman veterinere gitmelisiniz. Çünkü iştah kesilmesi önemli sağlık sorunlarının bir belirtisi olabilir ve bu hastalıklar muayene olmadan ve tanı için çeşitli testler uygulanmadan anlaşılamaz.

Ağız ve Diş Problemleri Sebebiyle İştahın Kesilmesi

Köpeğinizin ağız ve diş sağlığı ile ilgili bir problem varsa bu yemek yemesini olumsuz yönde etkileyecektir. Diş problemleri ağız yaraları, diş eti hastalıkları ve bunlara sebep olabilen diğer tüm hastalıklar iştahsızlığa neden olabilir. Böyle durumlarda veterinere gidilmeli ve gerekli tedaviye en kısa sürede başlanmalıdır.

Korku ve Travma Sebebiyle İştahın Kesilmesi

Köpeklerde iştahın kesilmesine sebep olan bir diğer durum ise korku ve strestir. Köpeğiniz yaşadığı bir travma sonrasında iştah kesilmesi yaşayabilir. Köpeği korkutacak dış etkenler onun hem huzursuz olmasını sağlayacak hem de mamasını yemesini önleyecektir.

Bütün bunların yanında köpeğinizin yemek yediği ortam temiz olmalıdır. Bu durum tıpkı insanlarda olduğu gibi köpekleri de etkilemektedir. Biz insanlar nasıl ki pis bir ortamda ya da pis bir tabaktan yemek yemek istemeyiz aynı durum köpekler içinde geçerlidir. Bulunduğu ortam ya da mama kabı pis ise köpeğiniz yemek yemek istemeyecektir.

Köpeklerde İştahsızlık Sebepleri

İç parazitler
Enfeksiyonlar
Ağız ve diş hastalıkları
Sindirim sistemi hastalıkları
Temiz olmayan ortam
Bağırsak düğümlenmesi
Karaciğer iltihaplanması
Vücutta oluşmuş apseler

Yukarıda saydığımız maddeler köpeklerde iştahsızlık sebepleri arasında yer alan faktörlerden sadece birkaçıdır. Bunların dışında yüzlerce farklı faktör iştahsızlığa neden olabilir.

Köpeklerin İştahı Nasıl Açılır?

Köpeğinizin iştahsızlık problemini yapacağınız birkaç müdahale ile çözebilirsiniz. İlk olarak ortamın ve yemek yediği kabın temiz olmasına dikkat etmelisiniz. Köpeğiniz yemek yerken yanında temiz su bulundurmalısınız. Tabi ki bir hastalık veya sorundan kaynaklanıyorsa, altında yatan nedenin tedavi edilmesi gerekir. İştahsızlık durumunda mutlaka bir veterinere gidilmelidir. Veteriner, köpeğinizi muayene ederek en doğru teşhisi ve en etkili tedavi yöntemini belirleyecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu