Köpeklerde Tasma Seçimi ve Önemi

Köpekler için önemli konulardan birisi tasma seçimidir. Doğru ve köpeğiniz için uygun bir tasma seçimi köpeğinizin sağlığı açısından ve sizin konforunuz açısından çok önemlidir. Yaşlara göre uygun tasma seçimi, tasma seçerken dikkat edilmesi gereken hususlar ve tasma seçimi ile ilgili diğer detayları yazımızda bulabilirsiniz.

Tasma Seçimi

Tüm köpek sahiplerinin her zaman aklını kurcalayan bir durumdur tasma seçimi. Tasmalar aynı zamanda tıpkı gerdanlık gibi birer aksesuardır. Bu sebeple sahiplerin ilk tercihleri her zaman sadık dostlarına yakışan tasmalar olur. Ancak tasmalar sadece birer aksesuar değildir. Dostlarımızın rahatı, sağlığı ve güvenliği gibi konular her zaman sahiplerin aklını karıştırır. Köpekler için iki farklı tasma kullanılır. Biri göğüsten bağlamalı diğeri ise boyundan bağlamalı tasma çeşitleridir. İlk önce hangisini kullanacağınıza karar vermelisiniz.

Tasma Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Tasmalar köpeğinize zarar verecek ürünlerden üretilmiş olmamalıdır.
  • Köpeğinizin boyutu ve davranış şekline göre uygun tasma seçilmelidir.
  • Köpeğinize farklı ortamlar için (gezdirme, eğitim vb.) farklı özelliklere sahip tasmalar seçilmelidir.
  • Boyun ve göğüs tasmaları çok sıkı veya gevşek olmamalıdır.
  • Tasmada kesici veya delici özellikte materyal olmamalıdır.
  • Özellikle büyük ırk ve agresif yapılı köpeklerde tasmalar sağlam olmalıdır.

Gezinirken Davranışına Göre

Eğer köpeğiniz çok hareketli ve gezdirirken sizi çekiştiriyor ise boyundan bağlamalı tasmalar zararlı olabilir. Sizi her çektiğinde, her ani hareketinde boynuna darbe alacak ve nefesi kesilecektir. Bu nedenle yaramaz bir köpeğiniz varsa size göğüsten bağlamalı tasma öneririz. Ancak güçlü ve iri köpekleri göğüsten bağlamalı tasma ile kontrol etmek çok zor olabilir. Burada doğru karar vermek boyun tasması mı yoksa göğüs tasması mı kullanılması gerektiği birazda deneme yoluyla olacaktır.

Eğer 25 kg ‘dan ağır ve güçlü bir köpeğiniz varsa boyundan bağlamalı tasma ile gezdirmeniz daha doğru olur. Eğer köpeğiniz 10 kg’dan hafif ve ufak ise onu göğüsten bağlamalı tasma ile gezdirebilirsiniz. Ayrıca ufak yapılı köpekler için şerit tasma da kullanabilirsiniz. Bu şekilde onları dolaştırırken size olan mesafelerini istediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz.

Görsel Olarak Tercih

Görsel olarak ise zincir tasmalar, deri kayışlar, hasır kayışlar, fiber karışımlı plastik kayışlar arasından köpeğinize en çok yakışanı yada dostunuzun en çok sevdiği tasmayı kullanabilirsiniz. Ancak bu tasmalar görsel olarak sizin zevkinize uygun olduğu kadar mutlaka sadık dostunuz, köpeğinizin sağlığına uygun olmalıdır. Köpeğinize çok yakışan bir zincir tasma, onu gezdirirken başka bir tasma ile değiştirilmelidir. Köpeğinizi boynuna bağlı bir zincir ile çekmek, yada köpeğinizin sizi boynundan bir zincir ile çekmesi onun sağlığı açısından doğru olmaz ve sadık dostunuzun canını acıtır. Sıcak havalarda ise köpeğinizin boynunda iç kısmı pamuksu yüzeye sahip bir kayış tasma kullanmayın. Çünkü bu tasmalar özellikle sıcak havalarda sadık dostunuzu oldukça fazla rahatsız edecektir.

Tasmaları birer isimlik ile süsleyip hem gerdanlığa bir kolye takmış, hem de dostunuzun bilgilerini tasmasına eklemiş olursunuz. Son olarak ev dışında yada bahçede uzun süre vakit geçiren köpekler için birer pire tasması da öneririz. Bu sayede köpekler için oldukça riskli olan dış parazitlerden birisi pireden korunmuş olur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu