Golden Retriever Özellikleri ve Yavru Golden Fiyatları

Golden Retriever Türkiye’de en fazla sevilen ve bilinen köpek türlerinden biridir. Bakımından bir takım zorluklar bulunmaktadır. Eğer bakımı hakkında bilgi sahibi değilseniz, onun hayatını kabusa çevirebilirsiniz. Bu yazımızda Golden Retriever Özellikleri hakkında sizlere detaylı bilgiler aktaracağız. Bu bilgileri değerlendirmeniz halinde onunla çok iyi arkadaş olabilirsiniz.

Golden Retriever ortalama olarak 10-12 sene kadar yaşamaktadır. Kökeni İngiltere olan cins, erkeklerde 27-36 kg, dişilerde ise 25-32 kg ağırlığındadır. Boy olarak ise erkeklerde 56-61 dişilerde ise 51-56 cm olarak biliniyor. Polis, bekçi ve av köpeği olarak tercih edilmektedir.

Enerji düzeyi son derece yüksek olan Golden Retriever, egzersiz ihtiyacının da çok yüksek olması nedeniyle çok hareketli bir cinstir. Başka köpeklerle çok samimi ilişkiler kurar. Bunun yanında yabancılara ve karşı çocuklara karşı da çok iyidir. Kolay eğitilebilen cins, düşük koruma kapasitesine sahiptir.

Golden Retriever Özellikleri

Sevgiyi tam olarak yaşayan Golden Retriever çok zeki bir köpek cinsidir. Bu nedenle eğitilmesi çok kolaydır. Eğitilmesi halinde son derece usludur. Bekçi köpeği olarak bilinmektedir. Çocuğunuzu koruma iç güdüsüne sahiptir. Sahibine son derece sadıktır. Bu anlamda onunla bir ömür yaşayabilir ve menün etmeye çalışır. İtaat etmeyi sevdiği için eğitimler çok eğlenceli geçer.

Cins, ilgi açlığı çektiği süreçlerde yaramazlık yapmayı sever ve çok duygusaldır. Depresyona girme eğilimleri son derece yüksektir. Yabancı insan ve köpekler ile çok kısa süre içinde arkadaş olabilir. Ortalama yaşam süresi 10-12 sene olmasına karşın, eğer iyi bakılırsa bu süre uzar. Tüy rengi ise altın rengine yakındır. Golden Retriever özellikleri açısından, diğer köpeklerden biraz farklıdır.

İlgiye olan açlığı ve zeki olması onları şımarık yapabilmektedir. Bunun yanında aile hayatı için ideal bir cinstir. Aile bireyleri ile çok yakın ilişki kurabilir. Eğitimine göre kötü huyları ortaya çıkabilir. İlgisiz ve sevgisiz kalırsa depresyona girme eğilimleri çok yüksek olur. Tür olarak son derece hiperaktiftir. Bu nedenle sürekli olarak harekete ihtiyaç duyar. Avcılık konusunda sizlere yardımcı olabilirler ve yüzme konusunda çok iyiler.

Golden Retriever Bakımı

Tüy dökmesi haricinde bakımı son derece kolaydır. Çok fazla ilgi istediği için sürekli onla zaman geçirmeniz gerekir. Sürekli olarak tüy döktükleri için gün içinde en az 3 here taramanız gerekir. Bu sayede ölü tüyleri kendiniz alabilir ve temizliğini sağlayabilirsiniz.

Golden Retriever bakımı için en önemli konu beslenmedir. Tüm türlerde olduğu gibi onlarda 2 aylık olana dek anne sütü ile beslenmelidir. 45 gün sonunda periyodik olarak sütten kesilmeye başlar. Sonrasında da kuru mama kullanmaya başlayabilirsiniz. 1,5 yaşına kadar yavru köpekler için üretilen özel mamalar önerilmektedir. Bu amalar vitamin ihtiyacını karşılar ve sağlıklı bir köpek olmasına yardımcı olur.

Oldukça haraketli olan bu tür geniş bir yaşam alanına ihtiyaç duyar. Ona geniş bir alan sağlarsanız, egzersiz yapmasına izin vermiş olursunuz. Atletik yapısını koruması ve akıl gelişimi açısından bu son derece önemlidir. Çok ağır egzersizler yaptırmanıza gerek yoktur. Yürüyüşe çıktığınız zaman, tasmasını çıkartarak ona özgür alan sağlayabilirsiniz. Günde en az 40 dakika yürüyüş önerilmektedir.

Golden Retriever özellikleri ve bakımı hakkında sizlere detayları ilettik. İfade ettiğimiz gibi yeterince ilgi gösterebilecek ve zaman ayırabileceksiniz, oldukça arkadaş canlısı bir türdür. Aksi halde depresyona girebilir ve bu iki taraf için de olumsuz sonuç ortaya çıkartır.

Yavru Golden Retriever Fiyatları 2022

En çok sevilen ve beslenen köpek ırklarından birisi olan Golden Retriever ülkemizde oldukça yaygındır. Bu nedenle bu ırktaki köpeklere ulaşmak aslında kolaydır. Fiyatları ise nispeten diğer birçok köpek ırkına göre düşüktür. Golden Retriever ırkı köpekleri petshoplardan satın alabileceğiniz gibi, bu ırka sahip ve yavrusunu almış kişilerden de alabilirsiniz. 2022 yılında yavru Golden Retriever köpek fiyatları 1.500 TL ile 3.000 TL arasında değişmektedir. Köpeğin rengi, genel karakteristik özellikleri, cinsiyeti ve yaşı bu fiyatı etkileyen başlıca faktörlerdir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu