Basset Hound Genel Özellikleri ve Fiyatları

Her köpeğin kendine has bir görüntüsü vardır. Basset Hound ırkı kelimenin tam manası ile bir bastı bacak görünümündedir. Üstelik bastı bacak görünümüne upuzun kulakları ve çoğunlukla sanki bir şey istiyormuş da alamıyormuş gibi bakan gözleri de eşlik eder ve aslında oldukça başarılı bir av köpeği olan Basset Hound bizler tarafından adeta bir şirinlik muskası olarak algılanır. Gerçekten de Basset Hound ırkı bir köpekte “şirin” olarak tanımlanabilecek neredeyse her türlü fiziksel özelliği bünyesinde toplamıştır. Kökeni Fransa olan Basset Hound ırkının ortaya çıkış tarihi 1500’lü yıllardır ancak popüler oluşu daha doğrusu tüm dünyada tanınmaya başlanması 1863 senesinde Paris Köpek Sergisi’nde takdim edilmesi ile olmuştur. Basset Hound American Kennel Club (AKC- Amerikan Köpek Kulübü) tarafından ortaya çıkışından çok sonra,1964 senesinde bir ırk olarak tanınmıştır.

Basset Hound Fiziksel Özellikleri

Yazımızın başında da söylediğimiz gibi Basset Hound ırkının en tipik fiziksel özelliklerinden biri kısa boylu oluşudur. Boy erkeklerde ve dişilerde 33-38 cm, ağırlıksa erkeklerde ve dişilerde 18-28 kg arasındadır. Ortalama ömrü birçok küçük köpek ırkına kıyasla kısa olan Basset Hound ırkının yaşam süresi 8-12 yıl arasındadır. Tüyleri kısadır ve av köpeklerinde görülen her renk olabilir. Bu ırk en uzun kulaklı ırklardan biridir, öyle ki yürürken kulakları yere değebilir. Ayrıca yine yazımızın başında da söylediğimiz gibi genellikle insanda üzgünmüş izlenimi bırakan gözleri ve paytak görünümlü patileri ile Basset Hound gerçek bir sevimlilik numunesidir.

Basset Hound Karakteri

Basset Hound pek enerjik bir köpek değildir, hatta bu köpekler için hareketsiz bile denilebilir. Sahiplerine karşı içten bir bağlılık duyan Basset Hound ırkı diğer hayvanlarla da çocuklarla da sıcak ilişkiler kurmayı başarır. Biraz inatçı olmakla birlikte saldırganlık eğilimi sergileyen bir ırk değildir. Yalnız yaşamayı çok fazla sevmez, bu nedenden dolayı anlaşabileceği bir başka köpek ile beraber bakılması daha uygun olacaktır. Sosyalleşme eğitiminin zamanında ve doğru verilmesi ile mükemmel karakterde bir dost edinmiş olursunuz.

Basset Hound Bakımı

Basset Hound bakımının en önemli noktası uzun olduğu için kapalı kalan kulaklarının düzenli olarak temizlenmesidir. Bunun yanı sıra kısa-orta uzunluktaki tüylerini uygun tarak ile düzenli taramak bu ırkın bakımı için yeterlidir. Bu köpeklerin fazla egzersiz yaptırılmaya ihtiyacı yoktur. Ekstra bir bakım gerektirmez, genel köpek bakım kuralları bu ırk içinde geçerlidir. Evde bakmaya uygun olan köpek ırklarından birisidir. Günde birkaç kez yürüyüşe çıkartmanız yeterli olacaktır.

Basset Hound Fiyatları

Irkın genel özelliklerini ne kadar taşıdığı ve yaş gibi kriterlere bağlı olarak fiyatları değişiklik gösterebilmektedir. Yavru Basset Hound köpeği fiyatları 2500-4000 TL arasındadır. Yaş büyüdükçe genel olarak fiyatlar biraz daha düşmektedir. 1 yaşını geçmiş olan bu ırkın köpekleri, eğer damızlık değilse 1500-2500 TL gibi rakamlara satılmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu