Ankara Kedisi Karakter Özellikleri

Ankara kedisi ülkemizde ve dünyada en çok tanınan, sevilen kedi türlerden biridir. Peki, Ankara kedisinin karakteri nasıldır? Aslında her kedinin, tıpkı biz insanlar gibi, kendine has bir karakteri bulunmaktadır. Kedi sahiplerinin çok iyi bildiği bu durum, kedi beslememiş insanlara garip gelebilir. Fakat kedileri başına buyruk, nankör, kendini beğenmiş, herkese yüz vermeyen, kendi kafasına göre yaşayan canlılar olarak tanımlarken haksızlık etmemizin de sebebi budur. Kediler karakter sahibi hayvanlardır. Bu nedenle itaat etmeyi ve eğitilerek karakterlerinin şekillendirilmeye çalışılmasını sevmezler. Biz insanlar da bu nedenle kedilere bir sürü kulp takarız. Yine de kediler türlerine göre farklı karakteristik eğilimler gösterirler. Ankara Kedisi de kendine has bir takım karakter özelliklere sahiptir.

Ankara Kedisinin Temel Karakter Özellikleri Nelerdir?

Ankara Kedileri fiziksel özelliklerinde ortaya koydukları farklılıkların yanında karakter olarak da türlerine özgü bir takım niteliklere sahiptir. Genelde ilk akla gelen özellikleri ise, birçok kedi türüne göre sahiplerine karşı aşırı bağlılıklarıdır. Birlikte yaşadığı sahibine fazla bağlanır ve her an birlikte olmak ister. Sizinle birlikte uyumak, sizinle birlikte yemek, sizinle birlikte onamak ister. Evde yaptığınız her şeyi yakından takip etmek ister ve bu yüzden peşinizden ayrılmaz. Hem merakları hem de size duydukları yakınlıkları nedeniyle her yaptığınızdan haberdar olmak isterler. Sahibine duyduğu sevgiyi abartılı jestlerle ifade etmeyi tercih eder. Size hiç beklemediğiniz anlarda kendince bir hediye getirebilir ya da durduk yere üzerinize atlayarak size sürtünmeye başlayabilir. Karşılığında da aynı şekilde derin bir sevgi bekler. Bu sıcakkanlı yapısı nedeniyle insanlarla sosyal olarak çok başarılı ilişkiler kurabilirler.

Ankara kedileri aynı zamanda oldukça hareketli ve oyuncu yapılarıyla da tanınırlar. Yaşadığı yerde her bir köşeyi keşfetmek isterler. Bütün dolapların içini görmek, bütün mobilyaların üzerine çıkmak ve tüm eşyalarınız hakkında bilgi sahibi olmak isterler. Görece oldukça akıllı bir tür olan Ankara kedileri istedikleri bir şeyi elde etmek için çok fazla zorlanmazlar. Eğer bir dolabın içine girmek isterlerse size dolabın kapağını açmanız gerektiğini bir şekilde anlatmanın yolunu bulabilecek kadar zekidirler. Susadıklarında size musluğu açmanız gerektiğini tarif edebilir ve zamanla size bu alışkanlığı kazandırabilirler.

Ankara kedileri genellikle uysal ve cana yakın olsa da çabuk sinirlenebilen bir türdür. Size ne kadar bağlı olursa olsun, aklına koyduğu bir şeyi yapmak için sınır tanımayacaktır.

Van kedisiyle karıştırıldığı için sudan hoşlanmaması şaşırtıcı gelebilir. Ankara kedileri kökenleri ile yaşadıkları coğrafyanın özellikleri gereği suyu sevmezler ve yıkanmaya karşı tepki gösterirler. Ancak buna rağmen bembeyaz bir Ankara kedisini kirli görmek pek mümkün değildir. Suyu sevmeseler de temizlik konusunda oldukça titizdirler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu