Kedime Banyo Yaptırayım Mı?

Kedi bakımının son derece opsiyonel bir parçası olduğu için, bu yazımızda kedilerin banyosunu ele almak istedik. Banyo yapmayı seven kedilerin sayısı az değildir. Ayrıca kedilere düzenli banyo yaptırılması, kedilere alerjisi olan kişilerde işleyen bir stratejidir. Ancak kedilere banyo yaptırılmasına karşı olan görüşler çoğunluktadır. Şimdi sizlere kediler için banyonun neden kötü bir fikir olduğunu listeleyeceğiz.

Kedilere banyo yaptırma durumu, kedilerin neşeli bir şekilde havlayan küçük köpekler şeklinde yanlış algılanmasına dayanmaktadır. Köpekleri yıkamamız gerekir. Ancak kediler için bu gerekli değildir. Avlanma stratejileri söz konusu olduğunda, kediler ve köpekler farklı kulvarlarda yer alırlar. Köpekler kötü kokulu şeylerin içerisinde yuvarlanmayı çok severler. Bu sayede, kendi kokularını maskeler ve avlarının onları fark etmemelerini sağlarlar. Kediler ise, kendi kokularının haricinde vücutlarına koku veren her şeyi yalayarak vücutlarından temizlerler. Avlarına gizlice yaklaşmak için hazırlanırlar ve kendilerini ele vermek istemezler. Kediler oldukça temiz hayvanlardır. Bu nedenle her gezinti sonrasında onlara çamaşır gibi davranmanın gereği yoktur.

Banyo tehlikelidir. Bu tehlike hem kediyi hem de sahibini tehdit eder. Kedi paniklediğinde, dişleri ya da tırnaklarıyla sahibine zarar verebilir. Küvet içerisinde kendini kapana kısılmış hisseden kedi pati atabilir. Kaygan zeminde koşarak kaçmak isterken başını bir yere çarpabilir.  Kediler banyoyu sizin ona yaptığınız haince bir davranış olarak görürler. Her zaman olduğu gibi, psikolojik olaylar da en az fiziksel olaylar kadar travmatik olabilmektedir. Eğer kedimize ilk banyosunu kediyle olan ilişkimizin başında yaptırırsak, fazla miktarda psikolojik acıya neden olur ve oldukça güvensiz bir evcil hayvan ortaya çıkarırız. Artık kedimizin güvenini kazandığımız bir dönemde banyo yaptırdığımızda ise kedimizle olan ilişkimizi karmaşık bir hale getiririz.

Banyo gereğinden fazla bir müdahale olabilir. Kirli, pireli bir yavru kedi kurtarmışsanız, onları sağlığa kavuşturmanın en iyi yolu banyo olabilir. Bu durum yavru kediler için fark etmeyebilir. Çünkü onlar için her şey yeni bir kavramdır. Alerjik durumlar için kedinizi yıkamayı planlıyorsanız, buna kediniz yavruyken başlamak ve onu banyoya alıştırmak, onu eğitmenizin en doğru yolu olacaktır.

Ancak kurtardığınız kedi yetişkinse, eski bir banyo havlusu daha iyi iş görecektir. Kediniz onu kirden arındıran bu havluya minnettar kalacaktır. Banyo yaptırmak yetişkin kediniz için oldukça stresli olacaktır.

Banyo, önyargılı bir eylemdir. Kediyi yıkamakta ısrarcı olmak, kedinin kirli olduğunu düşündüğümüzü gösterir. Halbuki bu yanlış bir kanıdır. Kediler günlerinin neredeyse %30 ila %50’sini kendilerini temizleyerek geçirirler. Bu önyargının kökeninde bazı insanların çevrelerinde hayvan olmasından duydukları kaygı yatmaktadır. Aileleri tarafından evde hayvan beslemelerine izin verilmeyen çocukların, büyüdüklerinde hayvan sevdikten sonra obsesif bir şekilde el yıkamaları bunun bir örneğidir.

Van kedileri ve bengal gibi kedi ırkları suda vakit geçirmeyi gerçekten severler. Küvetlerinde oyuncakları olan ve oyuncaklarını yüzdürerek oyun oynayan çok sayıda kedi mevcuttur. Ancak kedilerin suda eğlenmesi için, bu aktiviteyi kendilerinin başlatması gerekmektedir. Bu sayede durumu kontrol edebilirler. Bunun ne zaman eğlenceli olup olmadığına kendileri karar vereceklerdir, diğer her şeye karar verdikleri gibi…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu