Kedilerde Diş Sararması

Kedilerin ağız ve diş sağlıklarının genel sağlık durumları üzerinde büyük etkisi vardır. Zira dişleri sağlıklı olmayan kedilerde başta yemek yemede zorluklar olmak üzere birçok problemin ortaya çıkması kaçınılmaz. Kedilerde diş sararması başka belirtilerle birlikte ortaya çıktıysa ciddi sorunların habercisi olabilir.

Yetişkin kedilerde diş sorunları ile daha sık karşılaşılıyor!

Yetişkin, özellikle beş yaşını geçmiş kedilerde diş bakımı konusunda daha hassas olmak gerekiyor çünkü bu yaşlardaki kediler diş sorunları konusunda risk grubunda bulunuyor. Bu nedenle kedi sahiplerinin kedilerinin genel durumunun yanı sıra ağız ve diş sağlıklarını da yakından takip etmeleri ortaya çıkabilecek sorunları erken fark etmelerini sağlayacaktır. Erken fark edilip veteriner hekim tarafından tedavi edilen ağız ve diş problemleri ileride karşılaşılabilecek çok daha ağır durumların oluşma riskini de ortadan kaldıracaktır.

Yanlış besleme kedilerde diş sorunlarının ilk sebebidir!

Yumuşak besinlerle ve karbonhidrat ağırlıklı besleme kedilerde diş sorunlarının ilk sebebidir. Yumuşak besinler kedilerin diş aralarında ve üstünde birikir ve bu hem sararmaya hem de daha ciddi sorunlara yol açabilir. Oysaki kedileri kuru mama ile beslemek diş temizlikleri açısından da faydalar sağlayacaktır. Doğal ortamlarda kediler genellikle kemik gibi sert besinler ile beslendiği için bu kedilerde diş sorunları daha az görülmektedir.

Diş fırçalama yöntemi de önlemdir!

Kediler için özel olarak üretilmiş diş fırçaları ve jeller bulunuyor. Bunları kullanmak kedilerde diş sararması ve diğer diş problemlerine karşı etkili bir önlemdir. Ancak doğruyu söylemek gerekirse bu yöntemleri uygulamak oldukça zahmetlidir ve kedilerin hiç hoşuna gitmeyecektir. Bu nedenle öncelikli olarak beslenmeye dikkat edilmesini tavsiye ediyoruz.

Kedilerde Diş Sararması Nedenleri

  • Beslenme hataları, özellikle yumuşak gıdalar ile sık bir şekilde besleme yapılması.
  • Ağız ve diş bakımına yeterince önem verilmemesi, gıda atıklarının diş ve çevresinde birikmesi.
  • Kullanılan besin maddeleri ve mamalar.

Dikkat!

Kedinizde sararmış dişleri dikkate almalısınız. Bu durum sonrasında diş plaklarına, diş taşlarına ve daha ileri aşamalarda diş kayıplarına neden olabilir.

Diş sararmasına salya ve ağız kokusu eşlik ediyorsa tehlike vardır!

Şayet kedinin dişleri sararmışsa ve bu duruma salya akıntısı ve ağız kokusu eşlik ediyorsa ortada tehlikeli bir durum olabilir. Kedilerde ağız içi iltihaplar ve daha birçok hastalığa işaret edebilecek bu belirtiler kedinizde bulunuyorsa hemen veteriner hekiminize başvurmanız en doğrusu olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu