Kediler Neden Geğirir? Kedilerde Neden Gaz Olur?

Kedi bakımı konusunun en önemli unsurlarından birisi kesinlikle beslemedir. Zira doğru ve yeterli beslenmeyen bir kedinin sağlıklı olma şansı yok denecek kadar azdır. Beslenme kedinin tüm yaşamını etkileyen bir süreçtir. Kedimizi beslerken birçok farklı kriteri göz önünde bulundurmamamız ve beslenme şeklini buna göre belirlememiz gerekir. Doğru beslenmeyen kedilerde başta ağız ve diş problemleri ile sindirim sistemi problemleri olmak üzere çeşitli hastalıklar ile karşılaşılması kaçınılmazdır. “Kediler neden geğirir?” sorusunun yanıtı kedinin beslenmesinde gizlidir. İstisnai durumlar dışında geğirme genellikle beslenme ile alakalı bir durumdur.

Ev yemekleri kediler için uygun değildir!

Kedi bakımında en sık yapılan hatalardan biri sevimli dostlarımıza ev yemeklerini veya ev yemeklerinin artıklarını vermektir. Kediler ile insanların gerek duyduğu besinler aynı değildir, üstelik bizler için faydalı olan bazı yiyecekler kediler için son derece tehlikeli olabilir. Örneğin; ev yemeklerinin çoğunda bulunan soğan ve sarımsak kediler için ölümcül sonuçlar doğurabilme potansiyeli taşır. Kediler için zararlı yiyecekler yazımızda bu konu hakkında kapsamlı bilgi bulabilirsiniz. Kısacası kedilere ev yemekleri vermek doğru değildir ve sıklıkla kedilerde geğirme kediye verilen ev yemeği ya da farklı yiyecekleri hazmedememe nedeni ile ortaya çıkan bir durumdur. Eğer kedinize hazır mama yerine evde pişirilmiş bir mama vermek istiyorsanız bunun yolu onun için özel olarak mama hazırlamaktır. Ev yapımı kedi maması yazımızda evde kedinize hazırlayabileceğiniz pratik bir tarifin sizi beklediğini de ekleyelim.

Kedi beslenmesinde yapılması gereken kedinin yaşına, cinsiyetine, ırkına ve özel durumuna uygun olan kaliteli mamaların kullanılmasıdır.

Hızlı yeme de geğirmeye neden olur!

Kediler genellikle köpekler gibi obur canlılar değildir. Ama özellikle birden fazla kedi bir arada yaşıyorsa kimi zaman kediler yemeklerini çok hızlı şekilde yiyebilirler ve bu da haliyle hayvanlarda hazımsızlığa neden olur. Beraberinde de geğirme durumunu getirir. Kedinin hızlı yemek yemesi hava yutmasına neden olur bu da geğirmeyi tetikler.

Bozuk yiyecekler de kedileri geğirtebilir!

Bozuk yiyecekler de kedilerin geğirmesine neden olabilir. Eğer kedi kötü kokulu şekilde geğiriyorsa bunun altında yatan sebep sıklıkla bozuk bir şey yemiş olmasıdır.

Bunun yanı sıra yanlış mama seçimi, mama değişimi de kedilerde geğirmeye yol açabilir. Kedi maması nasıl seçilir yazımıza göz atarak sevimli dostunuz için nasıl mama seçebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Kedilerde Neden Gaz Olur?

Kedi bakımının en önemli unsurlarından biri kediyi doğru şekilde beslemektir. Yanlış besleme kedilerde özellikle mide ve bağırsak sorunlarına neden olur. Aynı geğirme gibi gaz da bu sorunlardan biri. Ancak kedilerin belirli miktarda gaz çıkarması normaldir. Şayet kedi sık ve kötü kokulu şekilde gaz çıkarıyorsa bu durum öncelikle kedinin midesinde ya da bağırsaklarında bir sorun olduğunu düşündürtmelidir.

Bazı mamalar kedilerde gaz yapabiliyor!

Piyasada çok fazla kedi maması çeşidi bulunuyor. Kedimiz için mama seçerken onun yaşını, cinsiyetini, tıbbi geçmişini ve genel sağlık durumunu göz önünde bulundurmalıyız. Aksi takdirde yapacağımız yanlış seçimler kedide mide, bağırsak sorunlarından ağız kokusuna ve çok daha ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Kedi maması nasıl seçilir yazımıza göz atarak doğru mamayı nasıl seçeceğiniz konusunda daha geniş bilgi sahibi olabilirsiniz.

Bakteriler de kedilerde gaza neden olabiliyor!

Kedilerin bazı besinler yoluyla aldığı bakteriyel fermantasyon da gaza neden olur. Ayrıca fasulye türü gıdalar ile süt ve süt ürünleri de kedilerde şişkinlik ve gaz oluşmasını tetikler. Bu arada bozuk yiyecek tüketen kedilerde de gaz olur ve bu gazı çıkardıklarında ortaya gerçekten oldukça kötü bir koku yayılır. Yani kedinin ne yediğinin gaz çıkarıp çıkarmamasıyla direkt ilişkisi vardır.

Lifli gıdalar kedilerde gaz oluşmasını engeller!

Kedinizde gaz problemi bulunuyorsa beslenme şeklini değiştirmeniz bu sorunun ortadan kalkmasına yardımcı olacaktır. Lif oranı yüksek gıdalar ile beslenen kedilerin bağırsakları daha iyi çalışır. Ayrıca düşük yağ oranı ve ortalama protein oranı içeren mamaları tercih etmek de faydalı olacaktır. Bu arada şunu da ekleyelim; kediler aceleyle mama yerken fazla miktarda hava yutar ve bu da gaz oluşmasına sebebiyet verir. Beslemeyi günde tek öğün yerine birkaç küçük öğün şeklinde yapmak kedinin fazla hava yutmasını engelleyeceğinden gaz oluşma riskini de minimuma indirir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu