Kedim Sürekli Uyuyor! Kediler Ne Kadar Uyur?

Birçok kişi kedisinin fazla uyuduğu konusunda endişe duyar. Eğer kedinizi yeni sahiplendiyseniz siz de kedim çok fazla uyuyor diye düşünebilirsiniz. Kediler yaşlarına ve sağlıklarına bağlı olarak genellikle günde 16-20 saat uyurlar. Doğal yaşamda kedilerin doğal düşmanları pek fazla olmadığından kendilerini güvende hissederler ve hemen hemen her yerde uyuyabilirler. Bir de buna evinizin rahatlığını ekleyin…

Kedilerin tek keyif aldıkları şeyin avlanmak olduğunu ve hep bir sonraki avın peşinden koştuğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Uyku ve dinlenme kedilerin hayatında son derece önemlidir.

Kediler Şekerleme Yapar

Kediler gün boyunca sık sık şekerleme yaparlar. Bilinmesi gereken en önemli şey şekerleme yaparken kedilerin aslında tam olarak uykuda olmadıklarıdır. Kendilerini bir nevi bekleme moduna aldıklarını düşünebilirsiniz. Tehlike, av, yiyecek veya ilgilerini çekecek herhangi bir şey ortaya çıktığında saniyeler içinde harekete geçmeye hazır olurlar. Yani kedim çok fazla uyuyor demeyin bir gözleri hep açıktır!

Derin Uykuya Dalarlar

Kediler günün herhangi bir saatinde derin bir uykuya dalabilirler. Beyin dalgaları düzensizleşir ve rüya görürler. Tıpkı insanlar gibi. REM uykusu dediğimiz bu uyku sırasında kendinizin bıyıklarının seğirdiğini, kuyruklarının hareketlendiğini ve bazen sesler çıkardığını görebilirsiniz. Derin uyku hayati öneme sahiptir. Vücut tam olarak dinlenir ve sağlıklı uzun bir ömür için gereklidir.

Gece Uyurlar

Birçok kişi kedilerinin bütün gece uyanık olduklarını düşünür. Bu doğru değildir. Kediler alacakaranlık hayvanlarıdır. Avlarını yakalamak ve beslenmek için en uygun zamanlar sabah ve akşam, gün doğumu ve gün batımıdır. Bu nedenle de onların en aktif oldukları zamanlardır. Bu durum vahşi ve evcil tüm kediler için geçerli bir olgudur. Genetik davranışlar değişmez!

Hava Durumundan Etkilenirler

Olumsuz hava koşullarından tek etkilenen siz değilsiniz. Kediniz de o karanlık, kapalı, soğuk ve fırtınalı günlerde daha fazla uykulu olurlar. Gün ışığında meydana gelen bu değişiklik onları da etkiler.

Yaşlı ve yavru kediler daha çok uyurlar!

Yavruların büyümesi için gerekli hormonlar uyku sırasında salgılanır. Bu nedenle erişkin kedilere oranla daha fazla uykuya ihtiyaçları olur. Yaşlı kedilerin ise metabolizmaları yavaşladığından daha fazla uyku uyuduklarını görebilirsiniz.

Avcılık inanılmaz miktarda enerji harcatır. İster avla ister oyuncakla mücadele ediyor olsun kediniz yüksek miktarda enerji harcayacaktır. Tüm bu uyku, gereken enerjiyi depolamak için zorunlu molalardır.

Bunların dışında yine de kedim çok fazla uyuyor diyorsanız kedinizin uyku ve dinlenme alışkanlıklarını takip edip öğrenin. Normalden daha fazla uyuyor veya daha az uyuyorsa, huzursuzsa bir sorun olabilir.

Mesele Sadece Uyku Mu?

Uyku dışında yeme içmesi normal, idrar ve dışkı sorunları yoksa aktif ve hareketli ise endişelenmenizi gerektiren bir durum yoktur. Ancak zayıfsa, uyuşuk görünüyorsa, dışkılama problemli ise, az yiyip az içiyorsa o zaman endişelenmekte haklısınız. Vakit kaybetmeden bir veteriner tarafından muayene edilmesi gerekir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu