Kediye Tavuk Kemiği Verilir Mi?

Kedi bakımı denilince akla gelen ilk şey beslemedir ve doğru şekilde beslenmeyen kedilerin sağlıklı olmasını beklemek de mümkün değildir. Ancak ne yazık ki birçok kedi sahibi sevimli dostlarını beslerken çok sayıda hataya imza atıyor ve bu hataların en sık karşılaşılanlarından biri de kediye tavuk kemiği vermek. Oysaki kedilere kesinlikle tavuk kemiği vermemek gerekiyor zira tavuk kemiği kedilerde oldukça ciddi sağlık sorunlarına neden olabiliyor. Yani henüz yazımızın başındayken kediye tavuk kemiği verilir mi sorusunun yanıtının hayır olduğunu belirtmemizde fayda var.

Öncelikli olarak kanatlı hayvanların kemikleri ile diğer hayvanların kemikleri bazı yapısal farklılıklar gösterir. En büyük fark ise kanatlı hayvanların kemiklerinin iç kısmının boş olmasıdır. Kemik kırıldığında sivri bir cisim ve bıçak gibi keskin bir yapıya dönüşür.

Kırılan kemik ağız yaralanmalarına yol açıyor!

Tavuk kemiğinin kedilere verebileceği ilk zarar kırılan kemiklerin damağa, ağız içine batması neticesinde oluşabilecek yaralanmalar. Kediler tavuk kemiğini yerken kırarlar ve kemiklerin ucu genellikle sivri şekilde kırılır, bu sivri uçlar kedilerin ağız içindeki herhangi bir noktaya batarak kedinin yaralanmasına neden olabilir ve bu yaralarda da enfeksiyon oluşabilir.

Midede ve bağırsaklarda da yaralanmalara neden olabiliyor!

Kırılan kemikler kedilerin yalnızca ağızlarında değil mide ve bağırsaklarında da yaralanmalara neden olabiliyor ve işin kötüsü bu yaraları hemen fark etmek ne yazık ki mümkün olmuyor. Bağırsağına ya da midesine kemik batarak yaralanan kedilerin bu yaralarda oluşan kanama ya da enfeksiyon nedeni ile hayatını kaybetme riski bulunuyor.

Kemikler kedilerin boğazına takılabiliyor!

Kırılmayan kemiklerin zararsız olduğunu düşünüyorsanız yanıldığınızı bilmelisiniz çünkü kırılmayan kemiklerin de kedilerin boğazına kaçma ve boğazını tıkayarak nefes almasını engelleme yani boğulmaya yol açma riski bulunuyor. Ayrıca kırılmayan kemikler kedilerde bağırsak tıkanmasına da yol açabiliyor ve bağırsak tıkanması da kedilerin hayatına mal olabiliyor.

Kemiksiz tavuk verebilirsiniz!

Eğer kedinize tavuk vermek istiyorsanız tavuğu haşladıktan sonra kemiğini çıkartarak vermeniz en doğrusu. Ayrıca kedileri sürekli olarak tavukla beslemenin de doğru olmadığını eklemeden geçmeyelim. Genellikle sürekli tavuk vermek alerji gibi sorunlara sebebiyet veriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu