Yetişkin Kedilerin Burnu Neden Akar?

Kediler konuşamadıkları için haklarında, daha doğrusu sağlık durumları konusunda bilgi sahibi olabilmenin tek yolu yakından gözlemlemektir. Kedilerde burun akıntısı normal bir durum değil ve birçok farklı hastalığın da en önemli belirtilerinden birisidir. Yetişkin kedilerde burun akıntısı kimi zaman geçici ve basit bir rahatsızlık nedeni ile ortaya çıkarken kimi zaman da ölümcül olabilecek boyuttaki viral enfeksiyonların en önemli semptomlarından birisi olabilir. Yani yetişkin kedinizin burnu akıyorsa bu kesinlikle ciddiye almanız gereken bir durumdur.

Kedinin burun akıntısına göz akıntısı ve diğer belirtiler eşlik ediyorsa mutlaka veteriner hekime başvurmak gereklidir.

Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi yetişkin kedilerin burnu basit ve geçici bir alerji nedeni ile akabileceği gibi çok ciddi hastalıklar nedeni ile de akıyor olabilir. Bu nedenle aslında kedinin burun akıntısı diğer belirtiler ve genel sağlık durumu ile birlikte ele alınmalıdır. Kedinin burnunun yanı sıra gözleri de akıyorsa, iştahı yoksa, öksürüyorsa, halsizse, zayıflamışsa, hırıltılı solunumu varsa yani burun akıntısına başka semptomlar da eşlik ediyorsa kediyi mutlaka veteriner hekime götürmek gerekir. Kedilerde burun akıntısının başlıca nedenleri şunlardır.

Kedilerin Burnu Neden Akar?

  • Çeşitli alerjiler.
  • Grip ya da soğuk algınlığı gibi üst solunum yolu problemleri ve hastalıkları.
  • Alt solunum yolu ve bazı akciğer hastalıkları.
  • Bazı viral enfeksiyonlar. (Özellikle aşısız kedilerde viral enfeksiyonlarla karşılaşılma riski yüksektir ve bu hastalıklar çok şiddetli seyredebilir.)
  • Kimyasal madde kokusu (Oje, aseton, tiner vb. gibi kimyasal madde kokuları kedileri rahatsız edebilir ve kedilerde hapşırma ile birlikte burun akıntısına da neden olabilir.)

Yukarıda saydığımız maddeler dışında kedilerde burun akıntısına sebep olabilecek; yabancı cisim, tümör, polip gibi birçok faktör bulunmaktadır. Gördüğünüz gibi yetişkin kedilerin burnu neden akar sorusunun bir değil birçok nedeni bulunuyor.

Kedilerde Burun Akıntısı Tedavisi

Kedilerde burun akıntısı tedavisi için öncelikle hayvanın burnunun akmasının altında yatan ana nedeni bulmak gerekir. Bunun için kediyi mutlaka veterinere götürmeli ve detaylı bir şekilde muayene edilmesini sağlamalısınız. Veteriner yapacağı detaylı muayene ile kedinin burnunun akmasına neden olan hastalığı teşhis ettikten sonra bu nedeni ortadan kaldırmaya yönelik bir tedavi yöntemi belirleyerek uygulayacaktır. Bu nedenle buradan veya başka bir yerden ilaç ve tedavi önerisinde bulunmak doğru değildir. Her nedenin farklı çözümleri söz konusudur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu