Maine Coon Kedisi Özellikleri ve Fiyatları

ABD kökenli bir kedi türü olan Maine Coon en büyük kediler arasındadır. Her ne kadar İngiltere’de de bulunduğuna ilişkin söylentiler varsa da Maine Coon ırkı kediler ilk kez Amerika’da görülmüş ve bu ülkede kayıt altına alınmıştır.

Maine Coon Fiziksel Özellikleri

Büyük bir kedi olan Maine Coon yer yer uzun tüyleri, geniş patileri ve suratıyla çok sevimli bir görünüşe sahiptir. Görünüşünün sevimli olmasının yanı sıra güçlü fiziksel yapısıyla da dikkat çeker bu kedi ırkı. Maine Coon kedilerde benekli desenler hariç hemen her tüy rengi de görülebilir. Kedinin kendisine has olan görünüme tam anlamı ile kavuşması yaklaşık 3-4 yıl sürmektedir.

Bu kedinin en bilinen özelliği en büyük kedi ırklarından birisi olmasıdır!

Maine Coon Karakteri

Maine Coon ırkına mensup kediler aynı görünüşleri gibi sevimli bir karaktere sahiptir. Çocuklarla mükemmel ilişki kurabilmeleri bu kedilerin tam bir aile kedisi olarak tanımlanmasını sağlar. Bunun yanı sıra çok da oyuncudurlar. Zaten çocuklarla bu denli iyi anlaşabilmelerinin en önemli sebeplerinden biri de oyunculuklarıdır. Çok sıcakkanlı olan Maine Coon diğer petlerle de iyi geçinme eğilimindedir. Kısacası Maine Coon çocuklu ve kalabalık hayvanlı aileler için kusursuz bir kedidir. Zeka oyunlarını ve çocuklar ile oynamayı çok severler.

Maine Coon Bakımı

Maine Coon cinsi kedilerin tüyleri sık ve gürdür dolayısıyla bu kedilerin bakımının önemli bir kısmını tüy bakımı oluşturur. Kediler gür ve sık tüylerini tek başlarına temizlemekte yetersiz kaldıkları için tüylerini mutlaka düzenli olarak taramak gerekir. Maine Coon kedilerin özelliklerinden biri de hazır mama konusunda biraz nazlı olmalarıdır. Bu kediler kuru mama yeme konusunda oldukça isteksiz davranabilirler ancak çiğ et ve balık gibi besinleri severek tüketirler. Bu nedenle Main Coon kedileri beslerken kuru mama ile taze et ürünlerini ölçülü şekilde birlikte sunmak en makul beslenme reçetesidir.

Maine Coon Fiyatları

Main Coon kedileri aslına bakarsanız ülkemizde çok yaygın olarak beslenen bir ırk değildir. Yine de özellikle bu ırkı arayan ve tercih eden kişiler vardır. Yavru Main Coon kedisinin fiyatları ortalama olarak 1500-2000 TL arasında değişmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu