Kediler Neden Tüy Döker? Kedilerde Aşırı Tüy Dökülmesi

Kedilerin tüy dökmesi normaldir ancak çok fazla tüy döküyorlarsa bunun altında çok ciddi nedenler yatıyor olabilir. Bu yüzden eğer kediniz aşırı tüy döküyorsa kesinlikle veterinere başvurmalısınız. Kedi sahiplerinin en sık dile getirdiği şikayetlerden biri tüy dökülmesidir. Kedilerde tüy dökülmesi aslında her zaman bir sorun değildir, daha doğru bir ifade ile genellikle kedilerin belirli miktarda tüy dökmesi normaldir ve altında bir sorun yatmaz. Ancak bazı nedenler ile kedilerde lokal ya da aşırı tüy dökülmesi görülebilir ki bunları ciddiye almak ve altında yatan nedeni bulup ortadan kaldırmaya yönelik bir tedavi yöntemi izlemek gerekir.

Kediler bahar aylarında tüy dökerler!

Kediler yıl boyunca az miktarda tüy dökerken ilkbahar ve sonbaharda mevsimlik tüylerini değiştirdikleri için diğer zamanlardakinden daha fazla miktarda tüy dökerler. Bu ortalama olarak 1 ay kadar sürer ve bu süreçte eski mevsim için çıkarttıkları tüyleri döküp yerine yeni mevsim için uygun tüylerini çıkartırlar. Yani kedilerde mevsimsel tüy dökme normaldir.

Tüy dökme bazı hastalıkların belirtisi olabilir!

Kedilerde tüy dökme nedenleri yazımızın başında da söylediğimiz gibi çok çeşitlidir. Kedilerde tüy dökme nedenleri şunlardır;

  • Yanlış ve eksik besleme
  • Uyuz
  • Pire alerjisi
  • Egzama
  • Alerjiler
  • Stres
  • Doğum sonrası hormonal değişimler
  • Tümörler

Gördüğünüz gibi kedilerde tüy dökme nedenleri kimisi son derece ciddi hastalıklara işaret edebilen bir belirtidir. Bu nedenle normal olmayan şekilde tüy döken kedilerin kesinlikle veterinere götürülmesi ve tüy dökmesinin altındaki neden bulunarak buna uygun bir tedavi uygulanması gerekir. Bu arada kedinin tüy dökmesinin altında yatan neden elbette yukarıda saydıklarımın dışında da olabilir.

Kedilerde Mevsimsel Tüy Dökme

Bahar mevsimi hızla yaklaşıyor ve çoğu kedi sahibi için bu kedilerinin tüy dökme zamanının da yaklaştığı anlamına geliyor. Kedilerde mevsimsel tüy dökme normal olarak kabul edilen bir durum, çünkü kediler yaz ve kış mevsimlerinde mevsim koşullarına uygun tüyler çıkarıyorlar ve bu sayede sıcaktan ve soğuktan olabildiğince az etkileniyorlar.

İlkbaharda… Kedilerde mevsimsel tüy dökme denilince akla gelen ilk dönem ilkbahar oluyor zira ilkbahar ayları kedilerin en yoğun şekilde tüy döktüğü zamanlar. Kediler ilkbahar geldiğinde kışlık uzun, kalın ve sık tüylerini dökerek yerine yaz için ince, kısa ve daha seyrek tüylerini çıkarıyorlar. Bu dönemde kedilerin döktüğü tüylerin etrafa yayılmasını engellemenin en etkili yolu kediyi düzenli olarak taramak. Ayrıca düzenli tarama kedilerin yeni çıkacak tüylerinin de daha sağlıklı olmasını sağlıyor.

Sonbaharda… Kediler aynı yaz için kışlık tüylerini döktükleri gibi sonbahar gelince de yazlık ince, kısa ve seyrek tüylerini dökerek yerine kışın soğuktan korunmalarını sağlayacak olan uzun, kalın ve sık tüyleri çıkarıyorlar. Sonbaharda da kedilerde mevsimsel tüy dökme dönemi sırasında yine düzenli, tarama hem etrafa tüy dökülmesini engellemek, hem de yeni çıkacak tüylerin sağlıklı olmasını sağlamak için en etkili yöntem.

Eğer kediniz bu dönemlerin dışında da aşırı tüy döküyorsa…

Kediniz normal olarak kabul edilen mevsim geçişleri dışında da sürekli ve aşırı tüy döküyorsa bu bir sorunun varlığına işaret ediyor olabilir. Kedilerin aşırı tüy dökmesi genellikle besleme hatalarından kaynaklanır. Ayrıca bazı hastalıklar ve stres gibi etkenler de bu duruma yol açabilir.

Kedilerde Aşırı Tüy Dökülmesi

Kedilerin belirli miktarda tüy dökmesi yukarıda da söylediğimiz gibi normal, ancak bazen kedilerde aşırı tüy dökülmesi sorunu ile de karşılaşılabiliyor. Şayet kediniz normal sayılabilecek miktardan fazla tüy döküyorsa öncelikle bunun nedenini bulmalısınız.

Kediler Neden Tüy Döker?

Öncelikle kediler mevsim geçişlerinde tüy döker, bunun nedeni tüy değişimidir. Ancak bu tüy dökümü çok rahatsız edici miktarda değildir. Kediniz çok fazla tüy döküyorsa bunun birkaç nedeni olabilir.

Beslenme

Kedilerin tam anlamıyla sağlıklı olmasının yolu tabi ki doğru beslenmeden geçiyor. Doğru beslenmeyen bir kedinin vücudunun geri kalan kısmıyla birlikte tüylerinin de sağlıklı olmasını beklemek mümkün değil. Bu nedenle kedilerde aşırı tüy dökme sorunuyla ilgili akla gelmesi gereken ilk sebeplerden biri besleme hataları.

Stres

Stres tüm canlıları olduğu gibi kedileri de oldukça olumsuz şekilde etkiliyor ve strese karşı gösterdikleri ilk tepkilerden biri aşırı tüy dökme oluyor. Kediniz çok tüy döktüğü için onu tıraş ettirmeye kalkışırsanız bu daha çok strese girmesine ve beraberinde daha ciddi sorunların ortaya çıkmasına sebep olabilir. Yani kedinin tüy dökmesinin çözümü kesinlikle tıraş değil.

Hormonal Değişim

Kedilerin çiftleşme dönemlerinde oluşan hormonal değişimler de aşırı tüy dökülmesini tetikleyebiliyor. Bunun yanı sıra bazen hamile kedilerde de yine hormonal değişim kökenli tüy dökülmeleri ile karşılaşılıyor.

Kedilerde Aşırı Tüy Dökülmesine Karşı Neler Yapılmalı?

Öncelikle beslenmenin çok önemli olduğunu söylemiştik. Kedilerde aşırı tüy dökülmesi genellikle B vitamini eksikliği kaynaklı olarak ortaya çıkıyor. Bu nedenle kedinize B vitamini takviyesi yapmanız bu sorunun ortadan kalkmasına yardımcı olacaktır. Ayrıca yumurtanın da B vitamini açısından çok zengin bir besin olduğu biliniyor. Kedinize on günde bir bir adet yumurta yedirmeniz B vitamini ihtiyacını karşılamasını sağlar, dolayısıyla tüy dökme sorununda da gözle görülür bir azalma olur.

Taramayı da unutmayın! Düzenli tarama kedi bakımının olmazsa olmazı. Kedinizi düzenli tarayarak hem mevsim değişimlerinde döktüğü tüyleri temizlemesine yardımcı olurken hem de tüy sağlığını korursunuz. Elbette etrafa dökülecek tüyleri de fırça ile toplamanızı da sağlar düzenli tarama.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu