Golden Retriever Köpekler Üşür Mü?

Golden Retriever ya da kısaca Golden tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de en sevilen ve en çok bakılan köpek ırklarından biri. Sevimli ve estetik görüntüsü, uysal yapısı, herkesle ve özellikle de çocuklarla harika ilişkiler kurması bu tatlı köpeklerin bu kadar çok sevilmesinin en önemli sebepleri. Ancak tüm ırklarda olduğu gibi Golden bakımında da özenli olmak gerekiyor zira bakım hataları köpeklerin sağlığını kaybetmesine neden olabiliyor. Kış mevsiminin en soğuk günlerini yaşadığımız bu aylarda Golden Retriever sahiplerinin en fazla merak ettiği şeylerden biri Golden köpekler üşür mü sorusunun yanıtı.

Köpeklerin sıcaklık konusundaki duyarlılıklarını belirlemek için kökenlerini bilmek önemli bir ipucudur. Soğuk ve sert mevsime sahip bölgelerden köken alan ırklar genellikle soğuk havalara dayanıklı, tam tersi sıcak havalara daha dayanıksızdır. Bunun yanında sıcak ve ılık bölgelerden köken alan ırklar sıcak havalara daha dayanıklı olmakla beraber soğuk havalara dayanıklılığı azdır. Golden Retriever ırkı İskoçya ve İngiltere kökenli bir köpek ırkıdır.

Bir köpek ırkının üşüyüp üşmediğini anlamak için bakmamız gereken ilk şey kökeni yani hangi ülkeye ait bir ırk olduğudur. Çünkü sıcak iklim köpekleri soğuğa karşı dayanıksızken soğuk iklim köpekleri çok daha dayanıklıdır. Golden İskoçya ve İngiltere kökenli bir köpek ırkıdır ve bu ülkeler çok soğuk olmamakla birlikte pek de sıcak değildir. Dolayısıyla Golden ırkının yapısı soğuk havaya karşı dayanıklı olacak şekildedir.

Golden soğuğa dayanıklı olsa da bu üşümeyeceği anlamına gelmez! Golden köpekler 5-40 derece arasında yaşamlarını sürdürebilir. İdeal sıcaklıklar ise 20-24 derece arasıdır.

Evet, Golden Retriever soğuğa karşı dayanıklı sayılabilecek bir ırktır ancak bunu hava kaç derece olursa olsun üşümeyeceği şeklinde yorumlamak ciddi bir hata olur. Havanın çok soğuk olduğu günlerde özellikle de gecelerde Golden köpekler üşürler ve tavsiyemiz mutlaka kapalı bir alanda barınmalarının sağlanmasıdır. Bir Golden’ın hava sıcaklığının eksilere düştüğü günlerde ve gecelerde üşümeyeceğini düşünmek pek de makul bir tavır değildir. İdeal olan çok yağmurlu, kar yağışlı ve soğuk olmayan günlerde eğer dışarıda bakılıyorlarsa gündüzü dışarıda geçirmelerine izin vermek ancak gece olunca mutlaka kapalı bir alanda kalmalarını sağlamaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu